שתף קטע נבחר

לבני עצרה את חוק זועבי: "מי שמעודד טרור שיישב בכלא, ח"כים לא צריכים לפטר ח"כים"

המליאה הייתה אמורה להצביע על הצעת החוק שנועדה להוביל לסיום כהונתה של חברת הכנסת המושעית מבל"ד, אולם שרת המשפטים הגישה ערר: "שונאת את כל מה שהיא מייצגת, אבל בשביל זה יש בתי משפט"

עוד מאבק בתוך הקואליציה: על רקע המתיחות בסוגיית חוק הלאום, הגישה שרת המשפטים ציפי לבני ערר נגד החוק של ישראל ביתנו, שנועד להביא לפקיעת כהונתה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד) כחברה בבית המחוקקים. לבני ביקשה להעביר את ההחלטה בעניין "חוק זועבי" להנהלת הקואליציה לצורך הסכמות ותיאומים, ובשל כך ירדה מסדר היום ההצבעה בקריאה טרומית שתוכננה להבוקר (יום ד').

 

עוד בחדשות:

שיא הסערה: הכינרת עולה, כבאים חילצו נהג

תוכנית 8 השלבים נגד הטרור

 

את הצעת החוק גיבשה סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום, והיא הוגשה על ידי ח"כ דוד רותם. במכתב ששלחה למזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, ציינה השרה לבני כי היא מבקשת להגיש ערר על החלטת ועדת שרים לחקיקה שאישרה את החוק הקובע: "פקיעת כהונה של חבר כנסת בשל תמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל".

 

עוד נאמר במכתבה של לבני כי "הצעת החוק מבקשת לקבוע הסדר שיאפשר לכנסת להפסיק את כהונתו של חבר הכנסת אם תקבע כי בעת מלחמה או בעת פעולה מלחמתית שעליה החליטה הממשלה נגד מדינת אויב או ארגון טרור פרסם אותו חבר כנסת תמיכה במאבק מזוין של מדינת האויב או של ארגון הטרור נגד מדינת ישראל. מדובר בהצעה שמעוררת שאלות חוקתיות ומשטריות ולא שאלה טכנית הנוגעת לפעילות הכנסת. מן הראוי שלממשלה תהיה עמדה בשאלות מעין אלו".

 

בשיחה עם ynet הבהירה לבני כי "זועבי מייצגת את כל מה שרע, והייתי שמחה אם לא הייתה נבחרה לכנסת הבאה. אבל אני נגד הרעיון שחברי כנסת יפטרו אחד את השני. זה רעיון מסוכן, היום זה היא, מחר מישהו אחר".

 

לבני הדגישה כי קידמה בעצמה שורת צעדים שנועדו להתמודד עם הסתה או תמיכה בפעולת טרור, בין היתר הגשת כתבי אישום והרחבת הכלים להתמודדות עם התופעה.

 

הערר שהגישה, הבהירה לבני, הוא לא בגלל זועבי - אלא בגלל מדיניות מסוכנת שעלולה להתפתח אם יאושר החוק. "אני שונאת כל דבר שזועבי אומרת או מייצגת", אמרה לבני. "כל מי שתומך בטרור או מעודד ומסית צריך לשבת בכלא ולא משנה איך קוראים לו. יש חקירות נגד זועבי, פליליות גם, ביחס לדברים שאמרה ובצדק. הערר שהגשתי לא קשור אליה. היא מייצגת דברים רעים ובעייתיים שחלקם עולים עד כדי עבירה פלילית".

 

לבני אמרה עוד כי "לא יעלה על הדעת שחברי כנסת יפטרו אחד את השני. בשביל זה יש בתי משפט, מערכות משפט ומערכות אכיפת חוק. אני מתקוממת ומתנגדת לכל מה שהיא מייצגת בכל נימי נשמתי".

 

ח"כ רותם: "הערר - מסיבות פופוליסטיות" 

מגיש ההצעה, ח"כ רותם שמשמש כיו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, אמר בתגובה לערר שהגישה לבני כי "אף מדינה בעולם אינה מאפשרת לאנשים החותרים תחת יסודות קיומה ותומכים בארגוני טרור לכהן כחברי פרלמנט. הצעת החוק שהגשתי הייתה חתומה על ידי כמעט כל סיעות הבית ומפתיע כי מסיבות פופוליסטיות ושיקולי בחירות הוגש ערר על ההחלטה. המילה האחרונה עדיין לא נאמרה וישראל ביתנו תיאבק לקידום החוק".

 

לפי נוסח החוק, מליאת הכנסת תוכל להדיח ברוב של 61 חברי כנסת את אחד מחבריה, שהביע תמיכה בארגון טרור או מדינה הנלחמת בישראל.

 

בעקבות קובלנות שהוגשו בנוגע להתבטאויותיה הפוגעניות, החליטה ביולי האחרון ועדת האתיקה של הכנסת להשעות את ח"כ זועבי לחצי שנה מוועדות הכנסת ומדיוני המליאה. מדובר בעונש המקסימלי לפי תקנון הכנסת.

 

בהחלטה קבעה ועדת האתיקה כי "זועבי חרגה ממתחם ההתבטאויות הלגיטימי של חבר כנסת. יש בדבריה משום הזדהות עם אויבי המדינה". עוד נכתב כי קריאותיה להפסקת התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות ולהתנגדות עממית – "מטרתן פגיעה בישראל ובביטחונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השרה לבני
צילום: גיל יוחנן
ח"כ זועבי
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
ח"כ רותם
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים