שתף קטע נבחר

השב"כ מאשר: המוות בסנפלינג - פיגוע

יותר מחודשיים אחרי מותו של נתנאל עראמי, הותר לפרסום כי הוא נרצח על רקע לאומני. שלושה חשודים נעצרו במהלך החקירה - ושוחררו. אמו של נתנאל: "סתימת הפיות וניסיונות הטיוח לא יצליחו. הבטחנו לנתנאל שלא ננוח ולא נשקוט עד שיימצאו הרוצחים"

עכשיו זה סופי - המוות בסנפלינג היה פיגוע ולא תאונה. בית משפט השלום בפתח תקווה התיר הבוקר (יום ד') לפרסם כי למשפחת עראמי נמסרה הודעה על כך שמות בנם נתנאל בעת ביצוע עבודות סנפלינג בבניין בפתח תקווה, היה למעשה רצח על רקע לאומני. 

 

בנוסף התיר בית המשפט לפרסם כי במהלך חקירת הרצח, שאירע בחודש ספטמבר, נעצרו על ידי השב"כ שלושה בני אדם, בחשד כי היו מעורבים בגרימת מותו של נתנאל עראמי ממניע לאומני. השלושה שוחררו לאחר חקירה ארוכה, לאחר בחינת התיק בפרקליטות ומאחר שלא נמצאה הצדקה משפטית להמשך מעצרם. חקירת הרצח נמשכת.

 

נתנאל עראמי  (צילום: באדיבות המשפחה) (צילום: באדיבות המשפחה)
נתנאל עראמי (צילום: באדיבות המשפחה)
 

עראמי (26) יצא כהרגלו מביתו במושב אחיעזר ב-16 בספטמבר, נפרד לשלום מאשתו מוריה שהייתה אז בחודש השלישי להריונה ומשני ילדיו, אביה בת הארבע ואיתן בן השנתיים, ונסע לעבודה באתר הבנייה. כבעל חברה לעבודות סנפלינג ובנייה הוא עבד באותו יום בפרויקט סנפלינג. הוא ואנשי הצוות שלו השתלשלו מהגג וסגרו פתחי אוורור של חדרי ביטחון בבניין.

 

עראמי היה ממש לפני סיום העבודה כשחבריו כבר סיימו אותה. הם הספיקו לרדת, המתינו לו ברכב האיסוף, ומשבושש לבוא התחילו לחפש אחריו. הם הביטו למעלה, אך לא מצאו אותו תלוי בין שמיים וארץ על חבל הסנפלינג. כשסרקו את הבניין מצאו אותו שרוע על הרצפה. לאתר הבנייה הגיעו חוקרי משטרה ופתחו בחקירת המקרה.

 

הפרסום הותר לאחר שמשפחת עראמי פנתה באמצעות עמותת "חננו" לבית המשפט, בבקשה להסרת צו איסור הפרסום. למשפחה הועבר מסמך שכותרתו "אישור על פגיעה כתוצאה מפעולות איבה", והשופטת מרב גרינברג אישרה לפרסם כי נסיבות האירוע מעלות יסוד סביר שמותו של נתנאל נגרם כתוצאה מאירוע טרור.

 

"אזרחים סוג ב'"

מוריה עראמי, אלמנתו של נתנאל, הייתה בין הבאים לבית המשפט. יחד עם שני ילדיה הקטנים וההורים השכולים היא מחתה על הצו שמנע את פרסום הפרטים עד כה. הם הגיעו לבושים חולצות לבנות ועליהן תמונתו של נתנאל, על רקע טיפות דם וכיתוב "הדם של נתנאל הוא הדם של כולנו".

 

זירת הרצח: הבניין שבו עבד עראמי (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
זירת הרצח: הבניין שבו עבד עראמי(צילום: יריב כץ)

בני המשפחה בבית המשפט ()
בני המשפחה בבית המשפט
 

בני המשפחה הגישו לבית המשפט בקשה לביטול או הסרה חלקית של צו איסור פרסום. האב עוזיאל אמר בבכי: "אנחנו שבורים ורצוצים. אנחנו מבקשים מבורא עולם שהאמת תצא לאור. המעמד הזה מצער אותנו. ככל שהזמן עובר הכאב יותר גדול, כמו סרטן בגוף. אנחנו לא יודעים מי נגד מי. אנחנו מבקשים מבורא עולם שיעזור למשטרה להגיע לחקר האמת, הכול מבחינתנו עדיין לוט בערפל".

 

האם מרים אמרה: "על השאלה אם זה לאומני אנחנו מנועים לדבר. יש לנו תחושה שמתייחסים אלינו כמו אזרחים יהודים סוג ב'. כשאנחנו רוצים לדבר סותמים לנו את הפה, אבל חשוב שהציבור יידע מה שאנחנו יודעים. אנחנו רוצים לדעת מה קורה בחקירה, מה מתפתח.אבל אנחנו מוצאים את עצמנו מתחננים לכל פיסת מידע. אין בכוונתנו לשבש את החקירה, אבל לא ייתכן שמשאירים אותנו במבוי סתום".

 

מוריה סיפרה בבכי עד כמה גדול הכאב בלי נתנאל: "הבן הגדול כל הזמן שואל איפה אבא. אין יום שהוא לא שואל על אביו, מזכיר אותו ומבקש אותו. נתנאל הלך לעבודה, נהרג ופתאום אנחנו מוצאים את עצמנו נזקקים לחסדים. אנחנו רוצים לדעת מה קרה לנתנאל. אני מתפללת שיהיו לי כוחות ללדת את בננו השלישי לבד".

 

בני המשפחה סיפרו כי מאז הרצח קיבלו רק פעמיים עדכון על החקירה, וגם זאת רק לאחר שפנו לבית המשפט. לפני הגשת הבקשה אתמול הגיע נציג המשטרה למקום והבהיר לבני המשפחה שצו איסור הפרסום עדיין תקף, וכי נאסר עליהם לספר מה ידוע על החקירה. לדברי בני המשפחה בזמן שהם היו בבית המשפט הם קיבלו עדכון מהותי מהמשטרה. "ככה זה עובד - אנחנו צריכים ללכת לבית משפט כדי לקבל עדכון מה קרה ליקירנו", הוסיפו בצער. 

 

אמו של נתנאל עראמי, מרים, אמרה הבוקר: "חשוב לנו שיפרסמו את הדברים, שכולם יידעו את האמת ויידעו שנתנאל יצא לעבודה ולא חזר, אלא נרצח עקב היותו יהודי. כל סתימת הפיות וניסיונות הטיוח לא יצליחו. נתנו הבטחה לנתנאל לפני שבועיים, כשהיינו אצלו בבית העלמין ביום ההולדת שלו, שלא ננוח ולא נשקוט עד שיימצאו הרוצחים. אנחנו כועסים על זה שאף גורם ממשלתי כמו הנשיא וראש הממשלה לא הגיעו לנחם אותנו ואפילו לא ניחמו בטלפון. את אבו חדר כולם ניחמו, כנראה בשבילם הוא יותר חשוב".

 

עו"ד חור אוריאל ניזרי מארגון "חננו" מסר לאחר הדיון: "חשוב לומר כי עד עתה לא יצר קשר עם בני המשפחה אף גורם ציבורי וממשלתי, אף שהדברים היו ידועים וברורים". הוא ביקש להודות לבית המשפט על החלטתו והוסיף: "אנחנו קוראים לשב"כ ולמשטרה להמשיך ולחקור. אנחנו כואבים ומצרים על כך שהיינו צריכים להתגלגל עד לפתחו של בית המשפט כדי לקבל את המובן והברור מכול".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות המשפחה
נתנאל עראמי
צילום: באדיבות המשפחה
מומלצים