שתף קטע נבחר

תגורש: נשללו זכויות אשת המחבל מהר נוף

נדיה אבו ג'מאל שהתה בארץ בהליך "איחוד משפחות", אך שר הפנים שלל את זכויותיה: "יהיו השלכות על בני משפחה של המעורבים בטרור"

היתר השהייה של נדיה אבו ג'מאל, אשתו של המחבל שביצע את הפיגוע בבית הכנסת בהר נוף לפני כשבוע, יישלל. כך הודיע היום (ד') שר הפנים, גלעד ארדן. בפיגוע נרצחו ארבעה מתפללים ושוטר

 

אבו ג'מאל שהתה בישראל מכוח הליך של "איחוד משפחות" עם המחבל שחוסל בפיגוע. היא תיאלץ לעזוב את ישראל ותישלל ממנה כל זכות כספית וסוציאלית בעתיד. השר ארדן בהיר: "הוריתי על ביטול היתר השהייה שלה בישראל. כל מי שמעורב בטרור צריך לקחת בחשבון שעלולות להיות לכך השלכות גם על בני משפחתו". אבו ג'מאל הגיעה לישראל משטחי הרשות הפלסטינית.

 

את הפיגוע ביצעו רסאן ועודיי אבו ג'מאל. מייד לאחר מכן הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הבתים של משפחותיהם ייהרסו, וגם שר האוצר דרש לעשות כן, אך היועץ המשפטי לממשלה הסתייג מכך והמליץ לגרש את המשפחות לעזה. בנוסף לכך, גופותיהם של שני המחבלים לא הושבו לבני המשפחות בג'בל מוכאבר.

 

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

הלוויותיהם של נרצחי הפיגוע (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הלוויותיהם של נרצחי הפיגוע(צילום: עידו ארז)

הפיגוע בבית הכנסת בהר נוף (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפיגוע בבית הכנסת בהר נוף(צילום: גיל יוחנן)

קרובת משפחתם של המחבלים, רסאן (מימין) ועודיי אבו ג'מאל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרובת משפחתם של המחבלים, רסאן (מימין) ועודיי אבו ג'מאל(צילום: AFP)
 

מוקדם יותר פורסם נוסח ההצעה של יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יריב לוין, בדבר תוכנית בת שמונה שלבים להתמודדות עם גל הטרור של השבועות האחרונים. בהצעה, שכוללת שמונה סעיפים ותובא כחקיקה זמנית (הוראת שעה), מובאת סדרת צעדים להתמודדות עם פעילי טרור ועם בני משפחותיהם, עם סייענים, עם מסיתים ועם מי שנוקטים הפרות סדר. לדברי לוין, שגיבש את התוכנית לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו, הצעת החוק אמורה לספק למערכת האכיפה כלים יעילים יותר ובעיקר להשיג הרתעה ממשית.  

 

על פי נוסח ההצעה, כל מי שייתפס עוסק בפעילות טרור, תישלל באופן אוטומטי אזרחותו או זכות התושבות שברשותו, ומיד עם תום ריצוי מאסרו הוא יגורש אל מחוץ לגבולות שטחה הריבוני של ישראל. מבצעי פעולות טרור שייהרגו במהלכן לא יזכו להלוויה על פי ההצעה. גופות המחבלים לא יועברו למשפחותיהם, והם ייטמנו ללא טקס וללא אפשרות גישה למקום קבורתם. גם ביתם ייהרס בתוך 24 שעות מרגע ביצועה של פעולת הטרור.

 

מסיתים, מיידי אבנים ורעולי פנים שהשתתפו בהתקהלות אסורה שבה נורו זיקוקים או הושלכו בקבוקי תבערה, קובעת ההצעה, ייעצרו מיד עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. כך גם מי שהניף בהתקהלות שכזו דגל אויב, לרבות דגל הרשות הפלסטינית. 

 

מי שיורשע באחת מהעבירות האלה יאבד באופן אוטומטי את זכותו לקצבה מהביטוח הלאומי וכן את רישיון הנהיגה שלו למשך עשר שנים ממועד ביצוע העבירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בית הכנסת בהר נוף
צילום: רויטרס
מומלצים