שתף קטע נבחר

נתניהו הנחה להרוס את בתי המחבלים, אך עד כה לא נהרס אף בית בגל הפיגועים האחרון

ראש הממשלה כינס התייעצות ביטחונית שבה הנחה להרוס את בתיהם של המחבלים שהיו מעורבים בטבח הבוקר בבית הכנסת בירושלים. הנחיות דומות שניתנו בעבר טרם יצאו אל הפועל. ח"כ דנון: "הלילה צריך לשלוח דחפורים ולהרוס את בתי המחבלים". מופז: "הפיגועים - מחיר תוצאות צוק איתן והיעדר הרתעה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב (יום ג') התייעצות ביטחונית בלשכתו בירושלים בעקבות הטבח הבוקר בבית הכנסת בירושלים. במהלך הדיון הנחה נתניהו להרוס את בתי המחבלים שהיו מעורבים בפיגוע. הנחיה דומה ניתנה לאחר פיגועים נוספים שאירעו לאחרונה, אולם עד כה לא נהרס אף בית של מחבל ממזרח ירושלים.

 

בדיון השתתפו שר הביטחון משה יעלון, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', ראש השב"כ יורם כהן, ראש העיר ירושלים ניר ברקת, פרקליט המדינה שי ניצן, מפקד מחוז ירושלים משה (צ'יקו) אדרי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי. בנוסף, נמסר כי נתניהו הנחה להגביר משמעותית את האכיפה נגד מסיתים לפיגועים. זאת בנוסף לשורת החלטות שהתקבלו במטרה לחזק את הביטחון ברחבי הארץ.

ראש הממשלה נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות" ) (צילום: אלכס קולומויסקי,
ראש הממשלה נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות" )

במערכת הביטחון אמרו הערב כי העיכובים בהריסות הבתים הם בצנרת המשפטית. סגן שר הביטחון לשעבר ח"כ דני דנון אמר כי "הגיע הזמן למעשים ולא לדיבורים. הלילה צריך לשלוח דחפורים ולהרוס את בתי המחבלים. את גופות הרוצחים אסור להחזיר למשפחות".

 

נושא הריסת בתי מחבלים שהיו מעורבים בגל הפיגועים האחרון נמצא בהליכים מתקדמים. עבור שני בתים כבר הסתיים הליך האישורים והם ייהרסו או ייאטמו בקרוב, ייתכן שתוך ימים, בכפוף לאישור בג"ץ במקרה של עתירות. מדובר בביתו של עבד א-רחמן שלודי, שדרס למוות את התינוקת חיה זיסל ברון ואת הצעירה קארן ימימה מוסקרה מאקוודור וכן בביתו של מוחמד ג'עביס מג'בל מוכבר, שביצע את פיגוע הטרקטור באוגוסט שבו נרצח אברהם וואעלס.

 

יתר הבתים הרלוונטיים נמצאים בהליכים שונים לקראת הריסה. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, המשנה לעניינים פלילים רז נזרי וגורמים נוספים מגויסים לעניין, ומקיימים דיונים שוטפים, בין היתר גם עם ראש הממשלה. במידת הצורך יכולה המערכת להנפיק אישורים כאלה תוך זמן קצר יחסית, בכפוף לאישור בג"ץ שגם הוא לרוב מתגייס לדון בעתירות אלו במהרה.

 

לפני כעשור קיבלה המדינה החלטה שלא לפנות לאפיק של הריסות בתים, להוציא סיטואציות חריגות. ב-2009 לאחר גל פיגועים, כולל פיגועי טרקטורים והפיגוע במרכז הרב החליטו לחדש את הנושא לטובת ההרתעה ובג"ץ אישר את המהלך. בעקבות אירועי רצח הנערים וקצין המשטרה ברוך מזרחי, החליט היועץ המשפטי לממשלה לאשר את חידוש הנוהל. האישור ניתן גם על ידי בג"ץ ונהרסו בתי רוצחי הנערים ורוצח ברוך מזרחי.

 

יחד עם זאת, מדובר באישור פרטני וכל מקרה נבחן לגופו. השב"כ מביא את המודיעין המוכיח את הקשר של המפגע לבית, הצבא עושה חוות דעת הנדסית לגבי מה בדיוק יש להרוס ואם לא ניתן להרוס (כמו במקרה של קומה בתוך בניין) אז לאטום. בהמשך בודקת מחלקת הבג"צים בפרקליטות את הנושא ונותנת אישור משפטי, ואז ההליך הפרקטי יוצא לפועל.

 

במסגרת ההליך הפרקטי מוציא אלוף הפיקוד צו הריסה, ולמשפחת המחבל יש 48 שעות להגיש השגה לאלוף. לאחר 48 שעות מרגע קבלת ההשגה האלוף מקבל את ההחלטה ונותן צו הריסה סופי. אחרי שהצו סופי יש למשפחה 48 שעות נוספות לעתור לבג"ץ.

 

בתוך כך, שר הביטחון לשעבר ח"כ שאול מופז התייחס הערב לנושא בראיון לגלי צה"ל ואמר: "אני מניח שכשאלוף פיקוד העורף יחתום, הבתים האלה יהרסו. זה צריך לעבור גם איזושהי בחינה של היועץ המשפטי לממשלה".

 

לדברי מופז, הפיגועים האחרונים הם "מחיר שאנחנו משלמים על התוצאות של צוק איתן והיעדר הרתעה. כשצוק איתן לא נגמר בסימן קריאה שישראל עשתה כאן מעשה, אלא בסימני שאלה, זה מה שקורה ולכן ארגוני חמאס והג'יהאד מרשים לעצמם גם להבעיר את ירושלים וגם לרצוח בירושלים".

 

הבוקר סמוך לשעה 7:00 חדרו שני מחבלים - רסאן אבו ג'מל (27) ובן דודו עודיי אבו ג'מל (22) מג'בל מוכבר שבמזרח ירושלים - לבית הכנסת "בני תורה קהילת יעקב" בשכונת הר נוף בבירה חמושים בגרזנים, אקדחים וסכינים.

 

הם תקפו מתפללים בבית כנסת ובישיבה, ונורו למוות דקות ספורות לאחר מכן על ידי כוחות שיטור וביטחון שהגיעו למקום. ארבעה בני אדם נרצחו במהלך התקיפה ושמונה נוספים נפצעו, מהם ארבעה באורח קשה. ההרוגים הם הרב משה טברסקי, אריה קופינסקי, אברהם שמואל גולדברג והרב קלמן לוין.

 

זמן קצר לאחר האירוע הצהיר חמאס כי "מדובר בתגובה לרצח חסן יוסף ראמוני", נהג האוטובוס הפלסטיני שנמצא תלוי במסוף האוטובוסים בהר החוצבים. בהודעה רשמית של הארגון קראו דובריו להמשך "פעולות הנקמה בתגובה לפשעי ישראל המתמשכים במסגד אל-אקצה". ברצועת עזה אף נורו זיקוקים לאות שמחה, והרמקולים במסגדים השמיעו קריאות "אללה אכבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
ראש הממשלה נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
מומלצים