שתף קטע נבחר

מו"מ מתקדם בין נתניהו לחרדים על תמיכה לאחר הבחירות

האם הבחירות קרבות? ראשי המפלגות האשכנזיות והספרדיות יודיעו בימים הקרובים לרה"מ אם יתמכו בו לאחר הבחירות הבאות. תשובה חיובית צפויה לפרק את הממשלה. יו"ר ש"ס דרעי ל-ynet: "לפני יום ראשון לא יקרה שום דבר". גורמים ביהדות התורה: יש הבנה שנתניהו הוא רה"מ הבא ולא הרצוג

מתח שיא במערכת הפוליטית לקראת ההכרעה הסופית והרשמית של המפלגות החרדיות בנוגע לשאלה אם יתמכו בראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר הבחירות הבאות. ראשי במפלגות האשכנזיות והספרדית סיכמו כי ימסרו תשובה משותפת לנתניהו כבר בימים הקרובים, כלומר לאחר סוף השבוע.

 

ממשלה במשבר - כותרות נוספות

נתניהו: אנחנו לקראת בחירות? ימים יגידו

רה"מ הציג: אלה עקרונות חוק הלאום שלי

 

אמש (יום ה') דווח בכלי תקשורת חרדיים כי באגודת ישראל הסכימו להיעתר לבקשתו של נתניהו ולתמוך בו. אלא שיו"ר ש"ס ח"כ דרעי, שכבר הודיע כמה פעמים כי מפלגתו דורשת בחירות מוקדמות, אמר ל-ynet בנוגע לדיווחים: "לא היה ולא נברא. זה לא סגור. הכל ספינים. לפני יום ראשון לא יקרה שום דבר. גם בתוך המפלגות לא יקרה כלום. אף אחד לא יכול לתת תשובה בלי השני".

יושבי ראש אגודת ישראל ודגל התורה, חברי הכנסת ליצמן וגפני (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יושבי ראש אגודת ישראל ודגל התורה, חברי הכנסת ליצמן וגפני(צילום: מוטי קמחי)
 

עם זאת, בראיונות שהעניק לתחנות רדיו חרדיות רמז דרעי כי סיעתו מוכנה לפתוח דף חדש מול ראש הממשלה מהליכוד, זאת לאחר שהטילו עלו באופן אישי את האחריות לפגיעה בחרדים, גם כאשר הובילו אותה השרים יאיר לפיד ונפתלי בנט. "אנחנו לא פוסלים אף אחד ולא תומכים באף אחד", אמר דרעי. "מעשיך יקרבוך ומעשיך ירחקוך. לא באים לעשות פנקסנות של נקמה או חשבונאות".

 

בכירים אחרים בש"ס מעריכים כי המפלגות החרדיות יסכימו בסופו של דבר לתמוך בנתניהו והבחירות יוקדמו. ראש הממשלה איבד בשבועות האחרונים כל יכולת לתקשר עם שותפיו הנוכחיים בקואליציה. בשבוע האחרון פרץ משבר חמור עם השרים ציפי לבני ויאיר לפיד סביב חוק הלאום, משבר שלא נפתר עד לרגע זה.

יו"ר ש"ס אריה דרעי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יו"ר ש"ס אריה דרעי(צילום: גיל יוחנן)

 

גורמים ביהדות התורה אמרו אמש כי "אין סיכום והתחייבות. אנחנו ממתינים לשמוע קודם אם נתניהו מקבל את הדרישות שלנו כדי שנוכל להחליט, ובינתיים הוא מסרב. עם זאת, כן יש הבנה של שני הצדדים שהוא ראש הממשלה הבא ולא צחק הרצוג ושהחרדים רוצים ורצויים בממשלתו. זה לא יקרה כי אנחנו כורתים ברית מחדש עם הבוגד הזה, אלא כי אין מישהו אחר. איננו פוסלים את הרצוג. פשוט לא רואים היתכנות לזה. אם יוכיח לנו באותות ובמופתים שהוא ראש הממשלה הבא יחד איתנו - זה בהחלט בא בחשבון".

 

גם גורמים בדגל התורה אמרו שידוע להם שאגודת ישראל לא החליטה עדיין, בניגוד למה שפורסם.

 

יהדות התורה, המפלגה החרדית האשכנזית, מורכבת משתי סיעות - אגודת ישראל (חסידים - בראשות ליצמן), ודגל התורה (ליטאים - בראשות גפני). החסידים שולטים במפלגה, ליצמן יושב הראש ויש להם יותר נציגים, אבל דווקא לדעתם של רבני הליטאים, בעבר הרב אלישיב והיום הרב שטיינמן, יש משקל משמעותי יותר בגלל מעמדם בציבור החרדי כגדולי הדור. על פי ההדלפה הערב לכלי תקשורת במגזר החרדי, האשכנזים החסידים וש"ס הכריעו בעד נתניהו והליטאים עוד לא נתנו תשובה.

 

גורם בכיר בליכוד המעורה במגעים אמר הערב ל-ynet: "ראינו את ההדלפה והדיווחים על אגודת ישראל, אך היא לא רלוונטית. עדיין אי אפשר לומר שאנחנו בדדך לבחירות ושהכל נגמר". לדבריו, "אצל החרדים האשכנזים אין עדיין חצי מפלגה, אז ההדלפה לא רלוונטית בינתיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ראש הממשלה נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים