שתף קטע נבחר

בכירים בליכוד על חוק מע"מ אפס של לפיד: עובד בשביל הקבלנים

קשה לסמן נקודת שפל עמוקה מזו ביחסיהם של ראש הממשלה ושר האוצר. אחרי שלפיד האשים את ראש הממשלה בכך שהוא "משתף פעולה עם חמישה חברי מרכז ליכוד ששולטים במדינה" הגיעה תשובה חריפה מצד בכירים בליכוד שהאשימו אותו בכישלון בניהול הכלכלה ובניסיון לפוטש נגד נתניהו

ממשלת ישראל שקועה בקרב מר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר יאיר לפיד. בכירים בליכוד הגיבו היום (שבת) בחריפות להאשמות שהשמיע לפיד מוקדם יותר נגד נתניהו ותקפו אותו על התעקשותו להעביר את חוק "מע"מ אפס": "לאחר שנכשל בניהול הכלכלה, ניסה להעביר תקציב שפוגע בצה"ל ובביטחון וקידם חוק שלא יוריד את מחירי הדיור וייטיב רק עם קבלנים המקורבים ליועציו ולמפלגתו - פנה לפיד מאחורי הגב לסיעות החרדיות על מנת לפתות אותן לפוטש".

 

בליכוד אומרים כי ליצמן ובכירים נוספים יכולים להעיד על הכוונות של לפיד להקים ממשלה חלופית, אף שלפיד עצמו מכחיש שהתכוון למהלך שכזה: "אין גבול ואין בושה לפרצוף הכפול של לפיד, אשר מצד אחד מדבר על פוליקה חדשה, ומצד שני בוחש ועוסק בפוליטיקה ישנה במלוא כיעורה. הציבור שנתן ללפיד 19 מנדטים מצפה ממנו לסור מדרך האיומים, התכתיבים, ההשתלחויות והפופוליזם ולהתחיל, סוף כל סוף, לפעול באחריות לטובת העם והמדינה".

 

באירוע "שבתרבות" בתל אביב האשים יו"ר יש עתיד כי ראש הממשלה בנימין נתניהו משתף פעולה עם "חמישה חברי מרכז ליכוד ששולטים במדינה, משפיעים על הפוליטיקאים במפלגה ומשכנעים אותו שלא לקבל את התקציב".

 

לפיד הוסיף כי "בדברים הדרמטיים הכול תקוע וראש הממשלה עומד בצד - תקציב המדינה, יחסיה הבינלאומיים של ישראל, הביטחון האישי של האזרחים, סוגיית הדיור ועוד". יו"ר יש עתיד טען כי במקום זאת, נתניהו מחפש להשיג רווח פוליטי מהנסיבות הנוכחיות ולהבטיח כי החרדים יתמכו בו אחרי הבחירות: "במקום זה מתעסקים בפוליטיקה הכי קטנה שיש - מה יהיה אחרי הבחירות, איך נעשה קוניונקטורות עם החרדים?"

 

לפיד הודה כי "חלק גדול במשבר הזה הוא אישי, אבל לא הכול. ניתן לפתור אותו בשיחה בינינו, אבל זו גם החלטה על שינוי מדיניות שראש הממשלה צריך לקבל. הוא צריך להחליט שהוא לא רוצה בחירות ולהעביר תקציב ולהתייצב בפני מפלגתו ולומר להם שחגיגת השחיתות נגמרה. התקציב שהם יוצאים נגדו עכשיו הוא תקציב שהם הצביעו בעדו בממשלה. במקום להתעסק במה שחשוב הם מתעסקים בשיקולים פוליטיים".

 

ב"יש עתיד" טוענים בנוסף כי ראש הממשלה נוקט בהתנהגות חריגה של נתק במשך כחודש עם המפלגה הגדולה ביותר

בכנסת, שהיא שותפה קואליציונית. לדבריהם, מעבר לשורת נושאים שתקועים ואינם מקודמים כגון: תקציב חוק ההסדרים, חוק מע"מ אפס, "נתניהו גרם בכוונה להחרפת המשבר כשהתעקש להביא חוק מתסיס ושנוי במחלוקת דוגמת חוק הלאום בנוסח של ח"כ זאב אלקין. הבאת חוק בנוסח הקיצוני הזה, כשברור מראש שהוא לא יאושר, מטרתו מראש להוסיף תסיסה בקואליציה ולא לפתור את המשבר".

 

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: "אנחנו מברכים את שר האוצר על שגילה גם הוא שישראל תקועה עם ביבי. בכך הוא מצטרף לרוב המכריע של אזרחיות ואזרחי ישראל שמרגישים את זה כבר שש שנים בדיור, בטיפול ביוקר המחיה, בתחושת הביטחון האישי ובתחום המדיני. עם זאת, ככל שזכור לנו לפיד כבר אינו פובליציסט אלא שר בממשלה וראוי שיגבה את הביקורת הקשה שלו במעשים. המשך ישיבה לצד נתניהו בממשלה לאחר ביקורת קשה כל כך היא צביעות ממדרגה ראשונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שפל ביחסי נתניהו ולפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים