שתף קטע נבחר

"מוות לערבים": הצתה בבית ספר דו-לשוני

כבאים השתלטו על אש שפרצה בכיתה בבית הספר הדו-לשוני בשכונת פת בבירה, ואיתרו כתובות נאצה במקום. שר החינוך: "מעשה נפשע ונתעב"

חשד להצתה של בית ספר מעורב בירושלים: צוותי כיבוי השתלטו אמש (שבת) על שריפה בכיתה א' בבית הספר הדו-לשוני ברחוב אריה בעהם בשכונת פת בבירה. עם סיום פעולתם, מצאו הכבאים במקום כתובות נאצה ובהן "מוות לערבים", "כהנא צדק" ודברים בגנות דו-קיום. חקירה ראשונית בפיקודו של רשף רוני סונינו העלתה כי השריפה החלה בעקבות הצתה במזיד בתוך בית הספר.

 (צילום: אריק אבולוף, כב"ה ירושלים) (צילום: אריק אבולוף, כב
(צילום: אריק אבולוף, כב"ה ירושלים)

 (צילום: אריק אבולוף, כב"ה ירושלים) (צילום: אריק אבולוף, כב
(צילום: אריק אבולוף, כב"ה ירושלים)

 (צילום: אריק אבולוף, כב"ה ירושלים) (צילום: אריק אבולוף, כב
(צילום: אריק אבולוף, כב"ה ירושלים)
 

"הגענו לפה ארבעה צוותי כיבוי בעקבות דיווח על שריפה במבנה בית הספר", סיפר הכבאי אריק אבולוף. "הבחנו בעשן סמיך בכל המבנה. בסיום פעולות הכיבוי נמצאו כתובות גרפיטי מחוץ לכיתה. 'די להתבוללות, אין דו-קיום עם סרטן, מוות לערבים, כהנא צדק'". שאנן סטריט, סולן להקת "הדג נחש" שילדיו לומדים במקום, הביע תקווה "שמי שעשה את המעשה ייתפס ויקבל את העונש המגיע לו".

 

אריק ספורטה, מנהל בית הספר, סיפר כי צוות ההוראה במקום יקיים שיחה עם בוקר ולאחר מכן ישוחח בכיתות עם התלמידים. "התחושות קשות מאוד אבל אנחנו מאמינים במה שאנחנו עושים וזה לא ישבור אותנו", הוסיף. "חיים פה יחד יהודים וערבים בצורה שוויונית, ואף אחד לא ייקח את זה מאיתנו. אני רוצה להאמין שזה לא ישפיע על בית הספר. הורים לתלמידים מכל שכבות הגיל הגיעו לכאן לחזק אותנו. יש משהו חזק מאוד בעשייה שלנו. המקרה הזה לצערי מעיד על החברה שלנו, על הסלמה קיצונית שמתרחשת בה, אבל אנחנו חזקים ומתחזקים. התלמידים יודעים לחיות ביחד והם סבלניים זה כלפי זה, גם אם האמונה שלהם שונה".

 

שולי דיכטר, מנכ"ל עמותת יד ביד המפעילה חמישה בתי ספר דו-לשוניים בישראל ובהם בית הספר בירושלים, מסר בתגובה: "זו אינה ההתנכלות הראשונה לבית הספר ולמפעל של השותפות האזרחית שלנו. גם אם יצליחו ללכלך את קירות בית הספר לא יצליחו להחריב את המפעל. מלבד גינוי חריף והבעות תמיכה אנו מזמינים את כל הציבור בישראל להצטרף אלינו לבניית שותפות אזרחית בין יהודים לערבים בישראל. נמשיך לפתח את המפעל החינוכי והחברתי שלנו שבו לומדים מדי יום 1,200 תלמידים, מלמדים כ-200 מורים ומעורבים אלפי בני משפחות התלמידים".

 

הכיתה שהוצתה  ()
הכיתה שהוצתה

נזק כבד  ()
נזק כבד
 

גינויים מקיר לקיר

יו"ר ועד ההורים בבית הספר, חאתם מטר, אמר כי בניגוד לפעמים הקודמות הפעם ההצתה נעשתה בתוך כותלי בית הספר, והביאה לכך שכיתה א' נשרפה כליל. "ההצתה הזו נעשתה על ידי יצורים שפלים. אנחנו נפתח את בית הספר כרגיל, ארגנו כבר כיתה חלופית. נסביר לילדים מה קרה, נגיע לבית הספר ונחזק אותם. המקרה הזה יכול להשפיע רק לטובה, כי בכל פעם שמנסים לגרור אותנו למחוזות השליליים האלה אנחנו רק מתחזקים מזה".

 

שר החינוך שי פירון אמר כי "מדובר במקרה אלים, נפשע ונתעב שיש בו כדי לפגוע ולערער את יסודות הדמוקרטיה הישראלית. העובדה שמדובר בהצתה של מסגרת חינוכית הדוגלת בדו-קיום מהווה פגיעה קשה במרקם היחסים בין יהודים לערבים. המקרה חמור שבעתיים בעיקר על רקע העובדה שמבצעי הפשע בחרו לפגוע בבטן הרכה של החברה הישראלית, בגן שבו לומדים ילדים רכים ותמימים". הוא קרא למשטרת ישראל לפעול באופן מיידי וללא שיהוי "כדי למצות את הדין עם הפושעים המתועבים".

 

ראש העיר ירושלים ניר ברקת גינה את הצתת הכיתה בבית הספר הדו-לשוני בעיר ואת ריסוס כתובות הנאצה: "לא ניתן לפירומנים ולמפרי סדר שלוקחים את החוק לידיים לשבש את שגרת חיינו. נמשיך להוקיע את הקיצונים ולעשות כל שנדרש להחזרת השקט לירושלים. שוחחתי עם מפקד המחוז במשטרה ששם את החקירה וביטחון ילדי ירושלים בראש סדר העדיפויות".

 

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ עמרם מצנע הוסיף כי "פלישת האלימות הפוליטית בצורת 'תג מחיר' מנסה לפגוע בניסיון לחנך לחיים משותפים, לסובלנות ולהבנה בין יהודים לערבים בישראל. הפגיעה המכוונת דווקא במוסד חינוכי שמייצג את הרצון של שני העמים לגישור ולחינוך לשלום היא בלתי נסבלת ועלינו לגנותה בתוקף ולעשות כל שניתן בכדי למצוא ולהעמיד את האחראים לכך לדין".

 

גם ארגון ההורים למערכת החינוך בירושלים גינה בחריפות את האירוע: "הצתה של ספרי לימוד וציוד של תלמידים תמימים מעידה יותר מכול על כוונת הפירומנים, פורעי החוק שביצעו את המעשה להסית, להשחית ולפגוע בשגרת הלימודים והחיים בבית הספר ובירושלים כולה. אנו מחזקים את ידיהם של ההורים, הילדים, צוות המורים וההנהלה של בית הספר בערב הקשה הזה וקוראים לכל בתי הספר בעיר לפתוח את יום הלימודים הקרוב בשיחה עם התלמידים על המקרה ועל התוצאות הקשות של הסתה וגזענות, שיש להוקיע אותן מהחברה הישראלית".

 

אריק קפלן, ממלא מקום יו"ר ארגון ההורים, הוסיף: "אני מתבייש שיש אנשים שמוכנים לפגוע ולשרוף מוסד חינוכי רק בגלל שהוא מאמין בדו-קיום, מטיף ופועל לקירוב לבבות. אסור לתת יד לקיצונים פורעי חוק להעלות באש את הדו-קיום ברחבי הארץ בכלל ובירושלים בפרט".


פורסם לראשונה 29/11/2014 20:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריק אבולוף, כב"ה ירושלים
כתובות שרוססו בבית הספר
צילום: אריק אבולוף, כב"ה ירושלים
מומלצים