שתף קטע נבחר

ריבלין: על איראן וסוריה להחזיר כספי יהודים

בטקס הראשון לציון גירוש יהודי מדינות ערב ויהודי איראן אמר נשיא המדינה: "גם היום, טהרן וחלב, בגדד, צנעא וטריפולי, עודם מקומות שאסורים לכניסת יהודים-ישראלים, ואוצרות התרבות והרכוש שנשארו שם הושחתו ונבזזו לא פעם, בידי משטרים מלאי שנאה"

לראשונה מתקיים הערב (יום א') בבית הנשיא טקס לציון גירוש יהודי מדינות ערב ויהודי איראן לאחר הקמת המדינה והפיכתם לפליטים חסרי כול. נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בנאומו כי יש להחזיר כספים של יהודים שהושארו באותן מדינות: "הקול הזה, הסיפור הזה, חייב להישמע בתוככי מערכת החינוך, בערוצי התקשורת, בהיכלי התרבות, ובמוסדותיה הרשמיים של המדינה. יש צורך להשמיע אותו גם בזירה הבינלאומית, למען תיקון העוול ההיסטורי, גם בדמות ממשית, של שילומים והחזרת כספים".

 

 

עוד בחדשות:

יהדות התורה: לא נצטרף לממשלה חלופית

דיווח: הלוחמת הישראלית בסוריה נפלה בשבי דאעש

 

ריבלין שיבח את תרומתם של העולים ממדינות ערב ואיראן: "העולים לא נכנעו. למרות הקשיים הם נטלו חלק מרכזי בפריחתה ושגשוגה של מדינת ישראל. והיום אנחנו זוכים לשמוע את הקול הרם, הגאה והרהוט מפיהם ומפיות בניהם ובנותיהם".

 

הנשיא ריבלין בנאומו, הערב (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
הנשיא ריבלין בנאומו, הערב(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 

נשיא המדינה דיבר על המדיניות של אותן מדינות, שמהן גורשו היהודים. "גם היום, טהרן וחלב, בגדד, צנעא וטריפולי, עודם מקומות שאסורים לכניסת יהודים-ישראלים, ואוצרות התרבות והרכוש שנשארו שם הושחתו ונבזזו, לא פעם, בידי משטרים מלאי שנאה", הוא אמר. "יום היציאה והגירוש מארצות ערב ואיראן הוא הזדמנות לעשות צדק עם ההיסטוריה, מתוך מבט מפוכח, מחודש, שאיננו מתעלם מבעיות העבר. אך יותר מכך, מבקש מאיתנו היום הזה לזכור ולאמץ אל לבנו את אוצרות התרבות שנוצרו בקהילות ישראל בארצות ערב ואיראן, ולהכיר את חלקם החשוב והמפואר ביצירת העתיד המשותף, הנרקם כאן היום, ובחיי מדינת ישראל".

 

בועז שרעבי שר בטקס בבית הנשיא (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
בועז שרעבי שר בטקס בבית הנשיא(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 

בסיום דבריו התייחס ריבלין לביטול הופעתו של הזמר עמיר בניון, בעקבות שיר שפרסם. "משכן הנשיא איננו שייך לי. נבחרתי במטרה לשרת את כל אזרחי ישראל. בית הנשיאות הוא בית העם. מאז ומתמיד התנגדתי בכל תוקף לחרמות, ואינני מחרים איש", הוא אמר. "אף אמן אינו נדרש לרשותו של אף אחד כדי להתבטא כרצונו, במסגרת חופש הביטוי.

 לצד זה, בית הנשיא כביתם של כל אזרחי ישראל רשאי ואף מוכרח להיזהר זהירות יתרה בכבודם ובמעמדם של כל אזרחי ישראל ולגלות רגישות יתרה לרוחות הציבוריות ולאווירת הרחוב, בפרט בימים רגישים ומתוחים אלה".

 

מוקדם יותר התייחס גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לגירוש יהודי מדינות ערב. "אנו מציינים היום לראשונה את היציאה והגירוש של מאות-אלפי יהודים מארצות ערב ומאיראן בשנים הראשונות להקמת מדינת ישראל. לא בכדי יום זה מצוין ביום שאחרי כ"ט בנובמבר - מדינות ערב שלא השלימו עם הכרזת האומות המאוחדות על הקמת מדינה יהודית אילצו את היהודים הנמצאים בשטחן לעזוב את בתיהם כשהם משאירים מאחור את רכושם. בחלק מהמקרים הגירוש לווה בפרעות ואלימות נגד יהודים. פעלנו ונמשיך לפעול כדי שהם ותביעותיהם לא יישכחו", הוא אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ניימן, לע"מ
נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים