שתף קטע נבחר

גילאון: הקפיאו את העלאת שכר הח"כים

חבר הכנסת ממרצ פנה לוועדה האחראית ודרש ששכר הח"כים יהיה לכל היותר פי 2 מהשכר הממוצע. לדבריו, "אנו מלצרי ציבור, ראוי ששכרנו ישקף המציאות"

ח"כ אילן גילאון (מרצ) פנה היום (ב') לוועדה הציבורית לקביעת שכר חברי הכנסת בבקשה להקפיא את ההעלאה הצפויה בשכר חברי הכנסת, וליצור שחיקה הדרגתית שתוביל לכך שיעמוד על לא יותר מפי שניים מהשכר הממוצע במשק. גילאון החתים על היוזמה את שאר חבריו ממרצ.

 

המכתב נשלח עם העתק ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וליו"ר ועדת הכנסת ח"כ יריב לוין. "אנו בראש ובראשונה מלצרי ציבור, ועלינו לתת דין וחשבון לציבור שבחר אותנו", אמר ח"כ גילאון. "לא זו העת להעלות את שכר חברי הכנסת. זהו תגמול הגון ונכון יותר הקשוב למציאות השוררת".

 

שכר חברי הכנסת גבוה פי 3.7 מהשכר הממוצע במשק למשרה מלאה וגם גבוה מממוצע השכר של חברי הפרלמנט ב-11 מהמדינות הגדולות בעולם. ממצאים אלה עלו בבדיקה שערך מרכז המידע והמחקר של הכנסת לקראת דיון של ועדת הכנסת בהמלצת ועדה ציבורית להצמיד את שכר הח"כים למדד במקום לשכר הממוצע במשק.

ח"כ אילן גילאון (צילום: עמית צינמן) (צילום: עמית צינמן)
ח"כ אילן גילאון(צילום: עמית צינמן)

עוד עלה כי ב-20 השנים האחרונות עלו השכר הממוצע במשק ובמקביל שכר הח"כים ב-43%, והמדד והשכר של רוב השכירים עלו בתקופה זו ב-7% בלבד.

 

במכתבו ציין גילאון: "מנגנון ההעלאה הנוכחי אינו תואם את השחיקה בשכר הממוצע במשק, וחובה לבחון מחדש את השיטה הנהוגה. שינוי אמיתי יוכל לשקף נכוחה את הקשר בין הציבור לבין נבחריו.

 

"משבר האמון בין הציבור לנבחריו עמוק, ורק יעמיק עם ההעלאה הצפויה של שכר חברי הכנסת. ראוי כי שכר חברי הכנסת ישקף את המצב הכלכלי במשק והשכר הממוצע של אזרחים ואזרחיות בישראל".

 

במכתב מדגישים חברי הכנסת כי "השכר הכללי במשק אינו מתעדכן באופן אוטומטי. ההסתדרות הכללית מנהלת מאבק עיקש יחד עם מרבית חברי הכנסת להעלאת שכר המינימום. רק לפני שבוע בנק ישראל קבע כי השכר הממוצע במשק ירד ב-0.2% משנת 2001 עד 2013. מדינת ישראל לפי כל התחזיות הכלכליות נמצאת לקראת מיתון כלכלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מורן אזולאי
בלי העלאה הפעם?
צילום: מורן אזולאי
מומלצים