שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

החרדים לנתניהו: אם תתפייס עם לפיד, שכח מאיתנו אחרי הבחירות

ראשי הסיעות החרדיות הבהירו לראש הממשלה כי אם לאחר הפיצוץ יגיע הפיוס - יהיו לכך השלכות. יו"ר העבודה הרצוג קרא לתנועה ולקדימה לחבור אליו: "מנסה להקים גוש, אני יכול להחליף את נתניהו". שלח: "נתניהו שם רגליים לכל יוזמה של יש עתיד". אלקין: "הניצחון לא מונח לליכוד בכיס"

הכנסת עוד לא התפזרה, אבל פיצוץ הפגישה אמש (יום ב') בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר יאיר לפיד לא רק שמקרב את ישראל לבחירות - אלא גם הוביל למרקחה בכל אחת מהתנועות הפוליטיות המרכזיות. יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג כבר הצהיר הבוקר באולפן ynet: "אני מסוגל להחליף את נתניהו, אעשה הכול כדי להקים גוש לפני הבחירות". הרצוג קרא לקדימה ולתנועה להצטרף ולחבור אליו. השחקן המרכזי בפיצוץ דרכה של הקואליציה, השר לפיד, אמר הבוקר: "ראש הממשלה החליט אמש להוביל את ישראל לבחירות מיותרות. הייתה לנו אלטרנטיבה טובה במקום לבזבז מיליארדי שקלים על מערכת בחירות מיותרת".  

 
ישראל בדרך לבחירות - הכתבות האחרונות:
 
הרצוג אמר עוד במשדר: "אני חושב שהכתובת הייתה על הקיר הרבה זמן. זו הייתה ממשלה שכל מרכיביה כשלו בהובלת המדינה, אף אחד לא יכול לרחוץ בניקיון כפיו, שני אישים שדרדרו את המדינה בכל תחום. בסופו של דבר האחריות רובצת לפתחו של נתניהו".  
 
בתוך כך, גורמים פוליטיים בכירים אמרו כי ברגע שיצאה הודעה על הפגישה שלו עם לפיד, העבירו החרדים ובכללם חברי הכנסת משה גפני ואריה דרעי מסר לראש הממשלה דרך אנשיו: "אם אתה עושה פיוס עם לפיד - שכח מאיתנו אחרי הבחירות הבאות".

 

 
במשדר אמר ח"כ עפר שלח ממפלגתו של לפיד כי נתניהו הסכים לחוק מע"מ 0 כבר לפני חצי שנה, "ועכשיו הוא תוקע את זה בגלל הניסיון לדיל עם שותפיו הטבעיים". שלח אמר עוד במשדר: "ראש הממשלה עשה בשנתיים האחרונות הכול כדי לשים רגליים לכל יוזמה של שינוי. ראש הממשלה מקיים משא ומתן עם המפלגות החרדיות בעוד הוא יושב בממשלה עם מפלגות אחרות. בשביל החרדים הוא עוצר את חוק מע"מ 0, שכל שוק הדיור מחכה לו".
 
גם השר מאיר כהן (יש עתיד) הצהיר: "היה אפשר לסגור את העניין בחמש דקות, נתניהו עשה בית ספר פוליטי למדינת ישראל. הוא עשה דיל על המדינה ועל כל ערכיה. יש פה עסק עם ציניים, חסרי חמלה ששום דבר לא מעניין אותם, רק דבר אחד - ההישרדות הפוליטית שלהם".
 

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), הזהיר את מפלגתו מפני שאננות. לדבריו, "אין לנו ניצחון בכיס, הציבור יצטרך להחליט. בסופו של דבר הוא צריך לחשוב מי הוא רוצה שיהיה ראש ממשלה. כל הליכה לבוחר זה סיכון. אני קורא לעם להפסיק את המציאות הזאת שיש הרבה מפלגות בינוניות".

 

במשדר התראיינה גם ח"כ איילת שקד מהבית היהודי, שקראה "לשמור על גוש ימין חזק ולאומי. הבחירות נכפו עלינו, אנחנו לא רוצים אותם. יהירות וחשדנות מצד לפיד ונתניהו הובילו לסיטואציה הזו". היא הצהירה כי "פיצול בציונות הדתית זה דבר הרסני לימין", אך הדגישה כי "ריצה משותפת לא עומדת לקרות, זה יפגע בגוש הימין. כל מפלגה תרוץ בעצמה".

 

ח"כ אלי ישי מש"ס הביע במשדר ביטחון בכך שנתניהו יקים ממשלה רביעית בראשותו: "אין ספק שהממשלה הזאת הייתה הרכב של ראשי מפלגות שאחד עוזר לשני להרוג את הראש של השלישי. הם דאגו כל הזמן לכותרות ועכשיו זה מתפוצץ. לי נראה על פניו שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, ואם כן אני לא רואה את ש"ס הולכים עם לפיד".

 

 

אמש הציב ראש הממשלה ללפיד חמישה תנאים להמשך קיום הקואליציה: הפסקת ההשתלחויות נגד הממשלה, העברת 6 מיליארד שקל לתקציב הביטחון, שחרור התקציב לירידת בסיסי צה"ל דרומה, תמיכה בחוק הלאום והקפאת תוכנית מע"מ אפס לדירות ראשונות. זמן קצר לאחר תום הפגישה, הודיע לפיד על סירובו להקפיא את התוכנית בעניין הדיור, שנחשבה ליוזמת הדגל של מפלגתו. המפלגה הוציאה בהמשך הודעה חריפה נגד נתניהו.

 

"הדרישות של ראש הממשלה כלפי יש עתיד חושפות את האינטרסים הפוליטיים הברורים שלו ואת המחויבות שלו לחברי מרכז הליכוד, לאינטרסים זרים ולעסקנים", נמסר בהודעה הרשמית של יש עתיד. "נתניהו מוביל את ישראל לבחירות מיותרות. ראש הממשלה בחר, גם הערב, לנהוג בחוסר אחריות לאומית ולשים את הצרכים של הציבור הישראלי בסוף סדר העדיפויות שלו. נתניהו מעדיף דיל שרקם עם החרדים על הקדמת הבחירות על פני האינטרסים של כלל אזרחי ישראל".

 

נתניהו שם דגש על הביקורת שהטיח לפיד על הבנייה בירושלים והיחסים עם ארצות הברית, והוסיף כי העברת הכסף לתקציב הביטחון "מיועדת לאימונים ולהצטיידות, בין השאר בכיפות ברזל ובנגמ"שים ממוגנים". חוק הלאום שלגביו נדרשה תמיכתו הוא זה "שמנוסח על בסיס העקרונות שהציג ראש הממשלה בממשלה", ואילו הקפאת תוכנית הדגל של שר האוצר, על פי ראש הממשלה, "תחסוך 3 מיליארד שקלים בשנה".

 

"אזרחי ישראל הטילו עליי אחריות ועם הממשלה הזאת אי-אפשר לנהל את המדינה באופן שבו אזרחי ישראל מצפים מאיתנו", נמסר מלשכת נתניהו בתום הפגישה. "אם ההתנהלות חסרת התקדים של חלק משרי הממשלה תימשך, לא יהיה מנוס לבקש שוב את אמונו של הבוחר. זאת לא החלופה שאני מעוניין בה, אך אפשרות גרועה יותר היא קיום ממשלה שבה שרים מכשילים את פעולותיה ומדיניותה בניגוד לאינטרסים של הציבור. גרירת המדינה בתוך המציאות הזאת היא חלופה גרועה יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קורא להקמת גוש. הרצוג
צילום: עפר מאיר
מאשים את נתניהו. שלח
צילום: עפר מאיר
צילום: עפר מאיר
נתניהו יהיה ראש הממשלה. ישי
צילום: עפר מאיר
מומלצים