שתף קטע נבחר

באו בסקודה, חיכו להגעת מתפללים, ירו וטבחו

תשובת המדינה לעתירה לבג"ץ לא להרוס את בתי המחבלים מהטבח בבית הכנסת חושפת פרטים חדשים על הפיגוע. המחבלים הגיעו לגן משחקים בהר נוף והמתינו לכניסת מתפללים. אחד מהם ירה באקדח, השני שיסף בסכין

הם הגיעו בסקודה, צעדו לגן משחקים, חיכו שבית הכנסת יתמלא - ואז החלו בטבח. תשובת המדינה לעתירה לבג"ץ של משפחות שני המחבלים, שבה דרשו לא להרוס או לאטום את הבתים, חושפת פרטים חדשים על שאירע בבוקר 18 בנובמבר בשכונת הר נוף בירושלים, אז נרצחו ארבעה מתפללים ושוטר תנועה.

 

מתשובת המדינה לעתירה לבג"ץ שהוגשה על ידי המוקד להגנת הפרט ומשפחות שני המחבלים, רסאן אבו ג'מאל ועודיי אבו ג'מאל מהכפר ג'בל מוכבר, עולה כי השניים הגיעו לבית הכנסת בשכונת הר נוף ברכב סקודה. לאחר שהחנו אותו, הם צעדו לעבר גן משחקים באזור בית הכנסת והמתינו עד שהוא התמלא במתפללים נוספים.

 

 

בשעה 6:55, לקראת סיומה של תפילת העמידה, נכנסו המחבלים לבית הכנסת. אז אחד המחבלים החל לירות באקדח לעבר המתפללים והמחבל השני החל לשסף אותם באמצעות סכיני קצבים. בשעה 7:01 הוזעקה המשטרה על ידי אחד המתפללים שהצליח לברוח מהזירה.

 

לפי המתואר בתשובת המדינה, השוטרים הגיעו לזירת האירוע בשעה 7:08, שבע דקות לאחר מכן. בשלב מסוים יצא אחד המחבלים עם סכין אל מחוץ לבית הכנסת, ונורה על ידי השוטרים. לאחר מכן יצא גם המחבל השני וככל הנראה לאחר קרב יריות עם השוטרים גם הוא נורה. 

 

עו"ד אנדרה רוזנטל מייצג את העותרים. המדינה מציינת בתשובתה לעתירתו כי יש להרוס את הבתים כדי להביא להרתעה בתקופה מרובה בפיגועים. היא מציינת כי התיאור הוא "תיאור יבש של אירוע נפשע, מתוכנן היטב בידי המחבלים, שבו ביקשו המחבלים את נפשם של מתפללים בתוככי מקום קדוש, טבח אכזרי שהביא למותם של ארבעה אזרחים ושוטר חפים מפשע, ולפציעתם של נוספים".

 

בתשובת המדינה, שהוגשה על ידי עו"ד יוכי גנסין, מודגש כי יש צורך בהרתעת תושבי מזרח ירושלים, שממנה יצאו כמה מהמפגעים האחרונים, במיוחד שמאחר שהם חסרי קשרים מוכרים לארגוני טרור. "אז קיים קושי מובנה לסכל את הפיגוע מבעוד מועד", מוסבר. לעניין הטענות לאי חוקיות המהלך, הפנתה גנסין לפסיקות עבר של בית המשפט העליון שהכשירו את המהלך. בטבח בבית הכנסת נרצחו המתפללים משה טברסקי, אריה קופינסקי, אברהם שמואל גולדברג וקלמן לוין, ושוטר התנועה זידאן סייף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כוחות משטרה באזור בית הכנסת
צילום: רויטרס
מומלצים