שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

הלכלוכים, הארס והרפש שמוטטו את הממשלה

רפיסות, עסקנות, סחטנות, פחדנות, השתלחות, תכתיבים, איומים, דילים, שחיתות, התנשאות, זלזול, פוטש, בחישות, פרצוף כפול, פוליטיקה קטנה, לרוץ ולספר לחבר'ה. המילים שהובילו לבחירות 2015

21.10.14 - ראש הממשלה בנימין נתניהו נערך לבחירות באביב ובודק אפשרות להקדמת הפריימריז לראשות הליכוד ל-25 בנובמבר. כך נודע אז ל-ynet. בקואליציה מעריכים כי תאריך היעד של נתניהו לבחירות לכנסת ה-20 יעמוד סביב חודש מאי - ועד אז הוא יהדק את הבריתות וההבנות עם הסיעות החרדיות ועם מפלגת הבית היהודי של נפתלי בנט.

 

הרבה מים עברו בנהר בחמישה שבועות שעברו מאז והתוצאות ברורות. מדינת ישראל הולכת שוב לבחירות, פחות משנתיים לכהונת הממשלה ה-33. אמש (ג') סתם נתניהו את הגולל על ממשלתו לאחר שהודיע על פיטורי השרים יאיר לפיד וציפי לבני וקריאתו לאשר את פיזור הכנסת.

 

נתניהו בחר להשתמש במסיבת העיתונאים כדי להשתלח בלפיד ובלבני והאשים אותם בפוטש. "שר אוצר שנכשל בניהול הכלכלה חובר במחשכים לשרת המשפטים על מנת לפעול נגד הממשלה והעומד בראשה. במילה אחת: קוראים לזה פוטש", אמר נתניהו.

 

אך מעשי נתניהו אמש היו רק הסיומת לתקופה פוליטית מתוחה שעברה עלינו בתקופה האחרונה. אז מה היה לנו כאן בעצם?

 

לבני: "ביבי חרד מהחרדים ונכנע לחרדים"

בבוקר לאחר הפרסום ב-ynet על היערכות נתניהו לבחירות תקפה יו"ר התנועה ושרת המשפטים ציפי לבני את ראש הממשלה. "ביבי חרד מהחרדים ונכנע לחרדים", אמרה לבני בשיחות סגורות בנוגע לניסיון להפיל את חוק הגיור של חבר מפלגתה אלעזר שטרן. לדבריה, "היה מכובד יותר אילו היה מסכים לחופש ההצבעה שהצענו בעבר".

גם חוק הגיור היה חלק מהמחלוקות. לבני (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
גם חוק הגיור היה חלק מהמחלוקות. לבני(צילום: אוהד צויגנברג)

חודש חלף והמשבר הקואליציוני חי ובועט. המגעים סביב אישור תקציב המדינה עלו בתוהו ובפעם הראשונה נשמעה המילה פוטש בקרב גורמים בליכוד. "לא נקבל יותר ניסיונות לפוטש והתנהלות צינית שלא מאפשרת לנהל את המדינה בצורה תקינה ובאחריות הנדרשת. לא ייתכן שכל הצעת חוק מביאה עימה חיכוכים אינסופיים ואיומי פרישה מהקואליציה".

 

הדברים נאמרו יממה לאחר שאנשי ישראל ביתנו פיצצו דיון בוועדת הכספים על חוק מע"מ 0. ביש עתיד הבהירו כי לא יוותרו על תוכנית הדגל של שר האוצר ויו"ר המפלגה. "אין לנו עניין בבחירות וזה נראה כמו דבר מיותר, אבל גם בלתי אפשרי שמשחקים בכל סוגיה שעולה עם חוק מע"מ".

 

לפיד על חוק הלאום: "זה חוק גרוע", לבני: החוק יהרוס את המדינה

המשבר שניתן לומר טרף את כל הקלפים היה סביב חוק הלאום. ההצעות שחוללו את הסערה הן זו של אלקין וזו של חברי הכנסת יריב לוין, רוברט אילטוב ואיילת שקד. שתי ההצעות מבקשות להגדיר בחוק יסוד את מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולהגדיר כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, והזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי.

 

רק בסעיף אחר, נפרד, נכתב כי מדינת ישראל בעלת משטר דמוקרטי. הצעות החוק מעוררות מחלוקת גם בשאלת השפה. אלקין מבקש לקבוע כי השפה הרשמית תהיה עברית והשפה הערבית בעלת מעמד מיוחד.

 

ב-23.11.14 עבר החוק מעורר המחלוקת של אלקין בממשלה ברוב של 14 נגד שישה. השישה היו חמשת שרי יש עתיד והשרה לבני מהתנועה. עוד לפני הישיבה תקף השר לפיד בחריפות את היוזמות ואמר: "חוק הלאום שמוגש לממשלה הוא חוק גרוע שמנוסח רק לצורכי פריימריז בליכוד. זה חוק שבן גוריון, ז'בוטינסקי ובגין היו מתנגדים לו".

 

מאותה ישיבה סוערת ניתן היה ללמוד על העתיד הקרב ובא. הדיון בישיבת הממשלה עלה במהירות לטונים גבוהים - כולל דפיקות אגרופים על שולחנות - ובמסגרתו תקפו השרים לפיד, ציפי לבני, יעל גרמן, שי פירון ויעקב פרי את נתניהו על קידום הצעות חוק הלאום:

יצאו באופן תקיף נגד חוק הלאום. לבני ולפיד (צילום: גיל יוחנן, EPA) (צילום: גיל יוחנן, EPA)
יצאו באופן תקיף נגד חוק הלאום. לבני ולפיד(צילום: גיל יוחנן, EPA)

נתניהו: "לא היינו מגיעים לפה אם לבני הייתה מתנהלת אחרת. עמדה רופסת איננה משרתת את המציאות הנוכחית".

לפיד: "ראש הממשלה, לא כל מי שלא חושב כמוך הוא רופס. מנחם בגין וז'בוטינסקי לא היו מתקבלים היום לליכוד".

פרי: "הצעת חוק מסוג זה צריך שתגובש בקונצנזוס, בעבודה יסודית ומעמיקה ולא בהליך מזורז. אני לא מבין את הדחיפות לחוק הזה דווקא עכשיו בתקופה כה רגישה. זה לא הזמן".

נתניהו (צועק): "מתפתחת פה מדינה בתוך מדינה".

לפיד: "החוק הזה יהפוך 300 אלף עולים מחבר העמים לאזרחים סוג ב'".

 

למחרת התארחה השרה לבני באולפן ynet ושלחה מסר לראש הממשלה. ראש הממשלה יצטרך לשקול אם הוא מפטר שרים בממשלתו ומפרק את הקואליציה שלו על התנגדותם לחוק שחותר נגד ישראל יהודית ודמוקרטית. אם הוא רוצה על זה בחירות - אין בעיה".

 

כמה שעות לאחר דבריה של לבני, יצאה ההודעה על דחיית ההצבעה בכנסת בשבוע על החוק. גם הפשרה שהושגה בין ראשי הקואליציה לא סייעה להרגעת הרוחות.

 

בפתח ישיבת סיעת יש עתיד קרא יו"ר המפלגה לפיד לראש הממשלה לנהוג באחריות. "אפשר עוד לתקן ואפשר להעביר את התקציב ולא לגרום לעוד קרעים ושסעים ברחבי המדינה. בעיקר צריך לחזור ולהנהיג את אזרחי ישראל לטובתם ולא על חשבונם".

 

"זה אותו משבר כל יום", המשיך לפיד, "חוק הלאום, מע"מ 0, הרפורמה בקק"ל, הרפואה הפרטית ועוד. זו הפוליטיקה הישנה שמנסה להחזיר אותנו אחורה לעסקנות, לסחטנות, לשחיתות שלטונית ולזה שמוכרים את המדינה לפריימריז וקבלני קולות. הם רוצים בחירות בזמן שהרחובות בוערים ולא רוצים לעשות את העבודה שלהם".

 

לפיד הבהיר כי מי שנענש על המשחקים הפוליטיים הללו הם הזוגות הצעירים והלוחמים שחזרו מהמבצע בעזה. "אותי מענישים שלא יעבירו את התקציב הכי חברתי שהיה? לא. לא נמכור את מה שמאמינים בו תמורת סחר סוסים פוליטי". נתניהו מצדו התייחס בישיבת הסיעה לשאלה אם ישראל עומדת בפני בחירות ותשובתו הייתה "ימים יגידו".

 

לפיד: 'הכל תקוע, ונתניהו מתעסק בפוליטיקה קטנה'

התפנית הגיעה לאחר שנודע כי מו"מ מתקדם התקיים בין נתניהו למפלגות החרדיות. חמישה ימים נוספים חלפו והמשבר רק החריף. ראש הממשלה נתניהו שמע את שר האוצר לפיד, השותף הקואליציוני הבכיר בממשלתו, מכריז כי הוא אינו מפחד מבחירות ותקף את נתניהו. "ראש הממשלה בנימין נתניהו משתף פעולה עם "חמישה חברי מרכז ליכוד ששולטים במדינה, משפיעים על הפוליטיקאים במפלגה ומשכנעים אותו שלא לקבל את התקציב", אמר לפיד באירוע שבתרבות בתל אביב.

 

כבר לא שותפים. נתניהו ולפיד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כבר לא שותפים. נתניהו ולפיד(צילום: EPA)

"בדברים הדרמטיים הכול תקוע וראש הממשלה עומד בצד - תקציב המדינה, יחסיה הבינלאומיים של ישראל, הביטחון האישי של האזרחים, סוגיית הדיור ועוד", המשיך לפיד להאשים. יו"ר יש עתיד טען כי במקום זאת, נתניהו מחפש להשיג רווח פוליטי מהנסיבות הנוכחיות ולהבטיח כי החרדים יתמכו בו אחרי הבחירות: "במקום זה מתעסקים בפוליטיקה הכי קטנה שיש - מה יהיה אחרי הבחירות, איך נעשה קוניונקטורות עם החרדים?".

 

בכירים בליכוד הגיבו לדברי לפיד ואמרו: "אין גבול ואין בושה לפרצוף הכפול של לפיד. מצד אחד הוא מדבר על פוליטיקה חדשה ומצד שני בוחש ועוסק בפוליטיקה ישנה במלוא כיעורה. לאחר שנכשל בניהול הכלכלה, ניסה להעביר תקציב שפוגע בצה"ל ובביטחון וקידם חוק שלא יוריד את מחירי הדיור - פנה לפיד מאחורי הגב לסיעות החרדיות על מנת לפתות אותן לפוטש".

המו"מ בין נתניהו לחרדים שבר את לפיד? ליצמן וגפני מיהדות התורה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המו"מ בין נתניהו לחרדים שבר את לפיד? ליצמן וגפני מיהדות התורה(צילום: מוטי קמחי)

בעקבות דבריו של לפיד התייצב נתניהו באופן בולט נגד חוק הדגל של לפיד - מע"מ 0. "אני לא שלם עם העברת חוק שמבזבז מיליארדים מקופת המדינה ולא יוריד את מחירי הדיור אלא להיפך", אמר נתניהו בשיחות סגורות. "לא אתן יד לביצוע המדיניות השגויה של לפיד ולבני, לא אתן ללפיד לעשות תרגילים בתקציב הביטחון ולא אתן לו לפגוע בצה"ל ובביטחון חיילינו".

 

הפגישה שהתפוצצה

בבוקר יום ראשון, בפתח ישיבת הממשלה, שלח נתניהו מסר לבאות. "כמעט אין יום שבו איננו נתקלים בתכתיבים או באיומים או באיומי התפטרות או באולטימטומים כאלה ואחרים, תוך השתלחות של שרים בממשלה ובעומד בראשה", אמר.

 

"יש משימות גדולות לפנינו, וכדי לבצע אותן אנחנו צריכים יציבות שלטונית והתנהלות תקינה. הדבר הזה נחוץ לאזרחי ישראל ולמדינת ישראל. לצערי זה לא מה שקורה כאן לאחרונה. אני מקווה שנוכל חזור להתנהלות תקינה. זה מה שהציבור מצפה מאיתנו. כי רק כך אפשר לנהל מדינה, ואם לא - נסיק את המסקנות", הוסיף ראש הממשלה.

 

לאחר כמעטו חודש של נתק קבעו נתניהו ולפיד להיפגש. הפגישה הזו הייתה אמורה להיות מכרעת, אך נראה היה שהסוף שלה היה ידוע מראש והיא התפוצצה. משם הדרך לבחירות הייתה סלולה.

 

ראש הממשלה הציב ללפיד חמישה תנאים להמשך קיום הקואליציה: הפסקת ההשתלחויות נגד הממשלה, העברת 6 מיליארד שקל לתקציב הביטחון, שחרור התקציב לירידת בסיסי צה"ל דרומה, תמיכה בחוק הלאום והקפאת תוכנית מע"מ אפס לדירות ראשונות. זמן קצר לאחר תום הפגישה, הודיע לפיד על סירובו להקפיא את התוכנית בעניין הדיור, שנחשבה ליוזמת הדגל של מפלגתו. המפלגה הוציאה בהמשך הודעה חריפה נגד נתניהו.

לפיד ונתניהו בימים שמחים יותר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד ונתניהו בימים שמחים יותר(צילום: גיל יוחנן)

"הדרישות של ראש הממשלה כלפי יש עתיד חושפות את האינטרסים הפוליטיים הברורים שלו ואת המחויבות שלו לחברי מרכז הליכוד, לאינטרסים זרים ולעסקנים", נמסר בהודעה הרשמית של יש עתיד. "נתניהו מוביל את ישראל לבחירות מיותרות. ראש הממשלה בחר, גם הערב, לנהוג בחוסר אחריות לאומי ולשים את הצרכים של הציבור הישראלי בסוף סדר העדיפויות שלו. נתניהו מעדיף דיל שרקם עם החרדים על הקדמת הבחירות על פני האינטרסים של כלל אזרחי ישראל".

 

התגובה שיצאה מלשכת ראש הממשלה בירושלים הייתה לא פחות חריפה. "אזרחי ישראל הטילו עליי אחריות ועם הממשלה הזאת אי אפשר לנהל את המדינה באופן שבו אזרחי ישראל מצפים מאיתנו", נמסר מלשכת נתניהו בתום הפגישה. "אם ההתנהלות חסרת התקדים של חלק משרי הממשלה תימשך, לא יהיה מנוס לבקש שוב את אמונו של הבוחר. זאת לא החלופה שאני מעוניין בה, אך אפשרות גרועה יותר היא קיום ממשלה שבה שרים מכשילים את פעולותיה ומדיניותה בניגוד לאינטרסים של הציבור. גרירת המדינה בתוך המציאות הזאת היא חלופה גרועה יותר".

 

התגובות במערכת הפוליטית לא איחרו לבוא. "הבחירות הן לא על מע"מ אפס, אלא על אם תהיה פה מדינה ציונית או קיצונית", אמרה לבני. כמו כן, גורמים במפלגת התנועה הוסיפו כי "הניסיון לייצב את הקואליציה היה בלוף. נתניהו סגר דיל עם החרדים ועם בנט. האירוע כולו נועד לכסות דיל ולהציב את התנאים לבחירות. ימין חזק".

מערכת יחסים עם לא מעט מורדות. לבני ונתניהו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מערכת יחסים עם לא מעט מורדות. לבני ונתניהו(צילום: גיל יוחנן)

מהמתקפה של לפיד ולבני ועד למכתבי הפיטורים

בעקבות פיצוץ הפגישה, נאומו של לפיד בכנס אנרגיה הפך למתקפה חסרת תקדים. "ראש הממשלה החליט להוביל אותנו לבחירות מיותרות. ראש הממשלה דרש רק כדי שיגידו לו לא ואז רץ לספר לחבר'ה. נתניהו בחר לנהוג בחוסר אחריות לאומית ולא לעמוד בהתחייבויות שלו כלפי הציבור".

 

בהמשך דבריו שב לפיד ותקף את ראש הממשלה: "הבחירות האלה אינן על נושא מסוים, לא על הביטחון ולא על החברה, אלה בחירות בין אלה שבאו לעבוד לאלה שתוקעים הכול. אנחנו באנו לעבוד, זה מה שרצינו, וזה כל מה שאנחנו עדיין רוצים. ראש הממשלה ישב לצדי במשך 11 שעות בישיבת הממשלה שבה אישרנו את תקציב המדינה, הוא ישב מולי בכנסת ישראל והצביע בעד תוכנית מע"מ 0. התחייבויות לאזרח צריך לקיים, לצערי החוזה לא כובד".

 

לפיד הוסיף כי "במקום לשפר את משכורות מעמד הביניים ולסייע לשכבות החלשות, ראש הממשלה מעדיף להעלות מסים ולשלם למפלגות החרדיות מהכיס של מעמד הביניים הישראלי. זהו דיל עם החרדים מהסוג הישן והרע. מדינת ישראל במצב לא פשוט, היחסים עם ארה"ב נפגעו קשות בשל התנהלות מתנשאת, לעתים מזלזלת. עזה לא פורקה מנשקה, דור שלם אינו גומר את החודש. במקום שיתוף פעולה ועבודה קיבלנו שיתוק ותקיעה בלתי-פוסקת של מקלות בגלגלים".

 

בתגובה לדברי לפיד נמסר מהליכוד: "לפיד נכשל כישלון מחפיר בניהול הכלכלה. הוא התבזה וכשל בניסיונו לפתות את החרדים למזימה של פוטש נגד ראש הממשלה. לפיד ממשיך להשתלח, לאיים ולחתור תחת הממשלה שבה הוא מכהן ולרקוח דיל פוליטי עם לבני - והכל מתוך אינטרס פוליטי צר מהסוג הישן והמכוער. לפיד מונע העברת תקציב ביטחון אחראי הדרוש לצה"ל, הוא מטרפד את העברת הבסיסים לנגב ומקדם חוק מע"מ 0 שכל כולו אחיזת עיניים ולא יוריד את מחירי הדיור".

 

לקראת פגישתה עם נתניהו, לבני שבה על עמדתה. "אני לא מתכוונת להתפשר על שום עיקרון, זה מה שאגיד לו. לא אתמוך בשום חקיקה לאומית קיצונית ואנטי-ציונית, לא אתן ידי לפרובוקציות".

 

"הוחלט לקיים בחירות בנימוק המפוקפק של מע"מ 0", היא הצהירה עוד בדבריה בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי והצלב האדום הבינלאומי. "הבחירות יהיו בין ממשלה קיצונית, פרנואידית ופרובוקטיבית שרק תאשים את כולם מסביב, לממשלה ציונית בטוחה בעצמה שיודעת ליישם את עקרונות הציונות מבלי לנכר אותנו מהעולם וזה מזה".

 

בשעות הערב המוקדמות אתמול עוד השתתפו לבני ונתניהו יחד בטקס בבית הנשיא עם ראובן ריבלין. זמן קצר לאחר מכן יצאה ההודעה הדרמטית על פיטוריהם של לבני ולפיד.

 

"בשבועות האחרונים, לרבות ביממה האחרונה, תקפו השרים לפיד ולבני בחריפות את הממשלה בראשותי. לא אסבול יותר אופוזיציה בתוך הממשלה ולא אסבול שרים שתוקפים את הממשלה, את מדיניותה ואת העומד בראשה", נכתב בהודעה.

לפני שיחת הפיטורין בטלפון. לבני ונתניהו בבית הנשיא (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפני שיחת הפיטורין בטלפון. לבני ונתניהו בבית הנשיא(צילום: גיל יוחנן)

אף ששניהם ישבו זה לצד זה בטקס בבית הנשיא רק שעה קלה לפני הפיטורים, נתניהו לא רמז ללבני דבר. ברגע שסיימה את נאומה ויצאה מבית הנשיא – היא קיבלה את טלפון הפיטורים מנתניהו. בשיחה היא הטיחה בו: "חבל שלא היו לך האומץ והגינות לעשות את זה בינינו בארבע עיניים. ההחלטה ללכת לבחירות הייתה שלך. אני מאוד גאה על מה שעשיתי עד כה מול הקיצוניים בממשלה שלך. מקווה שתגלה יותר אומץ מול האיומים שמדינת ישראל ניצבת מולם".

נתניהו במסיבת העיתונאים, אמש (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
נתניהו במסיבת העיתונאים, אמש(צילום: אמיל סלמן)

לפיד שב לביתו לאחר הודעת הפיטורים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לפיד שב לביתו לאחר הודעת הפיטורים(צילום: מוטי קמחי)

ממפלגת יש עתיד נמסר בתגובה: "ראש הממשלה כשל בניהול מדינת ישראל ובטיפול בצרכים של הציבור הישראלי. האקט המבוהל של פיטורי השרים הוא מעשה של פחדנות ואיבוד עשתונות. צר לנו כי ראש הממשלה בחר לנהוג בחוסר אחריות לאומית ולגרור את מדינת ישראל למערכת בחירות מיותרת, שתסב נזק לכלכלה ולחברה הישראלית והכל מתוך שיקולים פוליטיים קטנים, חולשה וכניעה לחרדים, לחברי מרכז ולקבוצות אינטרסים".

 

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין מהליכוד, הביע שביעות רצון מפיטורי השרים: "התלמידים לפיד ולבני קיבלו היום שיעור בדמוקרטיה. מי שיושב בממשלה ופועל נגדה, לא יכול להמשיך לכהן בה. אולי בזכות השיעור הזה הם יחכימו וילמדו לשלב את אותה הדמוקרטיה גם במפלגות שבראשן הם עומדים".

 

ח"כ שלי יחימוביץ מהעבודה אמרה: "לבני ולפיד הושפלו ונבעטו החוצה, במקום להסיק מסקנות מתבקשות בעצמם. אני לא מבינה כיצד הגיעו לפיד ולבני לנקודה המבישה והמשפילה הזאת".

 

קצת אחרי 20:00 נעמד נתניהו מול המצלמות ונתן את הפינאלה שלו למערכה הנוכחית ושלח את ישראל לבחירות. "שר אוצר שנכשל בניהול הכלכלה חובר במחשכים לשרת המשפטים על מנת לפעול נגד הממשלה והעומד בראשה. במילה אחת: קוראים לזה פוטש".

 

"דבר אחד משותף ללפיד ולבני בהתנהלות שלהם", המשיך נתניהו, "אומנות הפוליטיקה החדשה בגרונם, אבל בפועל פוליטיקה ישנה במלוא כיעורה. ניסו לעשות עליי פוטש".

 

ממחר יום חדש בכנסת, שם יתחילו לעבוד במרץ על פיזור הכנסת והחלטה על תאריך לבחירות. המשך יבוא.


פורסם לראשונה 02/12/2014 23:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים