שתף קטע נבחר

נפט דלף, כביש 90 נחסם ונפתח: "נזק גדול"

פגיעה בצינור הובילה לדליפת אלפי קוב ולחסימת כביש הערבה ליד אילת לכמה שעות. מי ששאפו גז רעיל קיבלו טיפול, עשרות ירדנים פונו לבתי חולים בשל קוצר נשימה. המשטרה: "דליפה רצינית, לקח זמן עד שהברז נסגר". חשש לפגיעה קשה בטבע

כביש 90 נחסם אמש (ד') והלילה לתנועה למשך שעות ארוכות מבאר אורה שבערבה עד קטורה בשני הכיוונים בעקבות פגיעה בצינור נפט של קצא"א ודליפת אלפי קוב של נפט גולמי. נהגים שמבקשים לצאת מאילת או להגיע אל העיר יכלו לעשות זאת דרך כביש 12 בלבד. שוטרי מרחב אילת ואגף התנועה כיוונו את התנועה.

 

כוחות מתוגברים של המשרד להגנת הסביבה יצאו למקום. נקודת הפריצה היא דרומית לבאר אורה והשפך נמשך לאורך כמה קילומטרים. נפט גולמי עלול לזהם את הקרקע, גורם למפגעי ריח ועלול לפגוע בחי ובצומח. הדליפה הגיעה לשמורת עברונה, שם נמצאים דקלי הדום הצפוניים ביותר בעולם ואוכלוסיית צבאים נרחבת. נכון לחצות הצליחו למנוע מהדליפה להגיע לירדן, אבל מירדן דווח כי עשרות תושבים פונו לבתי חולים בשל קוצר נשימה.

 

פינוי לבתי חולים בירדן ()
פינוי לבתי חולים בירדן
 

דליפת הנפט סמוך לכביש 90 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
דליפת הנפט סמוך לכביש 90(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)
 

שלוש נשים ששהו באזור ושאפו אדי גז רעיל טופלו על ידי חובשי מד"א במקום. שוטרים רבים ממשטרת מרחב אילת בפיקודו של נצ"מ קובי כהן נמצאים בשטח.

 

דורון ניסים, מנהל רשות שמורות הטבע והגנים באזור אילת, אמר כי מלחת עברונה ככל הנראה נפגעה קשות. "השמורה מכילה אלפי עצי שיטה יקרים מאוד ו-280 צבאים. ממה שאנחנו יודעים כרגע יש נזק גדול מאוד לקרקע. מחר נבצע ניתוח של הנזקים ואז נדע יותר טוב", הוסיף.

 

דובר מרחב אילת, פקד שמעון כהן אמר: "מדובר בדליפה די רצינית. הצינור התפרץ ולקח קצת זמן עד שהצליחו לסגור את הברז הראשי הנמצא במרחק רב ביטבתה. מהזרימה נוצרו חמישה מוקדים של בריכות, וכדי שהדלק הגולמי לא יגלוש לכיוון גבול ירדן, כלים הנדסיים כבדים עובדים ברגעים אלה למנוע את המשך זרימת השפך".

 

בעקבות הפגיעה בצינור מסרו כלי תקשורת בירדן כי תושבים מדווחים על ריח חריג שאופף את האזור. תושבים מעקבה אף דיווחו כי הם סובלים מחנק ויותר מ-80 פונו לבתי חולים. מושל מחוז עקבה אמר לעיתונות הירדנית כי הגז שדלף לא מהווה סכנה עבור התושבים, אך ביקש מהם לשמור על ערנות.


פורסם לראשונה 03/12/2014 23:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חטיבת דובר המשטרה
דליפת הנפט סמוך לכביש 90, אמש
צילום: חטיבת דובר המשטרה
מומלצים