שתף קטע נבחר

פוטין: חצי האי קרים בשבילנו - כמו הר הבית

נשיא רוסיה ניצל את הנאום השנתי בפני האומה לניגוח המערב: "חצי האי קרים יקר לרוסים כמו שהר הבית יקר ליהודים. לא ניכנע ללחץ. גם היטלר ניסה לכבוש אותנו, אין לכם סיכוי". על רקע הסנקציות, הודה שהכלכלה הרוסית בצרות: "תתכוננו לימים קשים"

בנאום לוחמני ופטריוטי במיוחד בפני האומה שיבח היום (ה') נשיא רוסיה ולדימיר פוטין את סיפוח חצי האי קרים, שרוסיה כבשה מידי אוקראינה בתחילת השנה. הוא הילל את העם הרוסי על הכוח שהוא מפגין והאשים את המערב ב"ציניות טהורה" סביב המתרחש באוקראינה. פוטין אמר כי הסנקציות הכלכליות שהטיל המערב על ארצו צריכות לעודד את הרוסים לפתח את הכלכלה שלהם עצמם.

 

עוד חדשות בעולם :

 

בדבריו השווה פוטין את חצי האי לאזור הרגיש כל כך בירושלים, בניסיון להצדיק את סיפוחו: "לחצי האי קרים יש חשיבות עצומה לאומה הרוסית, בדיוק כמו שלהר הבית יש חשיבות עצומה ליהודים", הצהיר.

פוטין בנאום לאומה. זיכרונות ממלחמת העולם השנייה (צילום: AP) (צילום: AP)
פוטין בנאום לאומה. זיכרונות ממלחמת העולם השנייה(צילום: AP)

"אנחנו מוכנים להיענות לאתגרים בכל עת ולנצח", הצהיר פוטין לקול מחיאות הכפיים של 1,000 נכבדים במוסקבה, כמעט כולם נאמניו. הוא

תקף את המערב על ניסיונותיו לפלג את רוסיה ולכבוש אותה, והשווה את הצעד הזה למה שניסה לעשות הצורר הנאצי אדולף היטלר.

 

"המערב רצה לחולל ברוסיה את מה שהתחולל ביוגוסלביה. בדיוק כפי שהיטלר נכשל בניסיונו להרוס את רוסיה עם הרעיונות המיזנתרופיים שלו, כולם צריכים לזכור איך הדברים האלה מסתיימים. הצבא שלנו מחץ את הנאצים ושחרר את אירופה", אמר פוטין. הוא נצמד לאנלוגיה שלו למלחמת העולם השנייה, ואמר שיש צורך בשיתוף פעולה כדי למנוע מלחמות גדולות, שיתוף פעולה שלדבריו נשקף לו איום בשל התנהלותה של ארה"ב.

אזרח רוסי חולף על פני טלוויזיה המשדרת את נאומו של פוטין בחנות (צילום: AP) (צילום: AP)
אזרח רוסי חולף על פני טלוויזיה המשדרת את נאומו של פוטין בחנות(צילום: AP)

"אסור לנו לשכוח גם את האירועים האיומים של השנים 1941-1942", אמר פוטין, "זה מביא אותנו לנושאים של ביטחון בינלאומי. ארה"ב ממשיכה לבנות מערכת בינלאומית להגנה מפני טילים, ומשפיעה בכך על הביטחון של כולם. זה נותן להם תחושת חסינות ומגביר את הסיכונים. אנחנו לא מתכוונים להיגרר למרוץ חימוש יקר, אבל נענה על צורכי הביטחון שלנו. יש לנו דרכים לא-אורתודוכסיות לשם כך".

אלא שנאומו של פוטין נישא בשעה שהרובל ממשיך לצנוח על רקע המתיחות הקשה ביותר בין רוסיה לבין המערב מאז ימי המלחמה הקרה. הוא

לא הצליח לרצות משקיעים רבים שקיוו שיציג תוכנית גדולה כלשהי כדי להציל את הכלכלה הרוסית מהמשבר ההולך ומחמיר על רקע הצניחה במחירי הנפט והסנקציות שהטיל עליה המערב בשל המשבר באוקראינה.

 

פוטין אמר שהמערב נחוש כל כך להרוס את רוסיה, עד שהוא היה מטיל עליה סנקציות בכל מקרה - גם ללא המשבר באוקראינה. בעדות למצוקה הכלכלית שבה נמצא שלטונו, הוא הזהיר את הרוסים כי זמנים קשים מצפים עדיין לכלכלת רוסיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
פוטין. "גם בלי אוקראינה היו מענישים אותנו"
צילום: AP
מומלצים