שתף קטע נבחר

קצא"א מודה: דלף פי 4 יותר נפט משאמרנו

החברה טענה בתחילה כי "רק" מיליון עד מיליון וחצי ליטרים של נפט גולמי דלפו בערבה, אבל אתמול הודתה: באסון האקולוגי דלפו כ-5 מיליון ליטרים. סכרים נבנו כדי למנוע מהגשמים הצפויים להוביל את הזיהום למפרץ אילת

מתברר גודל המחדל והאסון האקולוגי בערבה: מנתונים שהעבירה חברת קצא"א למשרד להגנת הסביבה עולה כי באסון בבאר אורה דלפו כחמישה מיליון ליטרים של נפט גולמי. זאת, לאחר שבתחילת האירוע טענה החברה כי דלפו בין מיליון למיליון וחצי ליטרים "בלבד".

 

דליפת הנפט - כתובת נוספות

דליפת הנפט של קצא"א: לא המחדל הראשון

אסון אקולוגי בתמונות: זרם שחור בערבה

אסון הנפט בערבה: "הנזק עצום. הכול שחור"

ריח נפט באילת בעקבות האסון האקולוגי

 

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי כבר בתחילה הם הגיבו בספקנות לנתונים הראשוניים שמסרה קצא"א. על פי העדכון שהעבירה החברה אתמול, נשאבו עד כה כשני מיליון ליטרים של נפט מהשטח ופונו כ-13 אלף טון של קרקע מזוהמת.

 (צילום: רשות הטבע והגנים) (צילום: רשות הטבע והגנים)
(צילום: רשות הטבע והגנים)

 (צילום: המשרד להגנת הסביבה) (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

במשרד להגנת הסביבה מסרו כי הם נערכים לגשמים שעשויים לרדת שם מחר והכינו ציוד ספיגת זיהום מתוגבר. כמו כן, נבנו סכרים בשטח השמורה על מנת למנוע מהזיהום להגיע למפרץ אילת במקרה של שיטפון.

 

אתמול פנו העמותות "צלול" ו"אדם טבע ודין" לראש הממשלה בנימין נתניהו, המשמש כעת גם כשר האוצר - הממונה על קצא"א, וגם כשר להגנת הסביבה. בצלול דרשו לפרסם את כל אירועי הדליפות של קצא"א בעשור האחרון, ולדעת אם החברה הגישה בקשה להארכת זיכיון ב-2017 ואם הממשלה דנה בבקשה כזו.

 

מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה, דרש לעצור לאלתר את כל פעולות התשתית, ההיתרים והרישיונות בתחום הגז, הנפט והתשתיות עד לגיבוש המלצות למניעת הישנות אסון סביבתי-בריאותי דומה. ברכה ציין כי האירוע מדגיש את היעדר נוכחותו של המשרד להגנת הסביבה בכל הקשור להפקת והובלת נפט וגז ודרש לחקור באופן מיידי את האסון ולהעמיד לדין פלילי את מי שהתרשל או מעל בתפקידו.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רשות הטבע והגנים) (צילום: רשות הטבע והגנים)
(צילום: רשות הטבע והגנים)

 (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
(צילום: מאיר אוחיון)

עוד בעקבות הדליפה - תושבת אילת בשם ליזה מליש, הגישה אתמול תביעה ייצוגית נגד קצא"א ונגד המשרד להגנת הסביבה על סך 380 מיליון שקלים. בתביעה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בשם תושבי אילת, מואשמת החברה בגרימת מפגע סביבתי, רשלנות, הפרת חובה חקוקה ופגיעה אקולוגית.

 

במדידות איכות אוויר שבוצעו ביום שישי בהנחיית המשרד להגנת הסביבה ובעזרת המועצה התעשייתית נאות חובב נמצא כי איכות האוויר באילת ובבאר אורה תקינה ואין כל חשש לבריאות התושבים בשל דליפת הנפט הגדולה. במוקד הדליפה ליד כביש 90, שם אמור היה להתקיים הטריאתלון, אותרו ערכים חריגים של בנזן.

חיפושית שנפגעה מהנפט (צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה) (צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה)
חיפושית שנפגעה מהנפט(צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה)

עקבות שועל שדרך בנפט (צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה) (צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה)
עקבות שועל שדרך בנפט(צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה)

גיא סמט, מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, ניסה להרגיע בסוף השבוע את תושבי האזור: "תושבי אילת ובאר אורה

יכולים להיות רגועים. אנחנו בודקים כל הזמן, אין כרגע הגבלה על התושבים, הם יכולים לצאת לטיולים".

 

על הנזק הסביבתי אמר סמט: "הנזק עצום. הגוון השחור נמצא בכל מקום. סמוך לכל צמח בשמורה יש כתמים שחורים או שלוליות של נפט, אפילו בריכות קטנות. יש פה גם סכנה גדולה לבעלי החיים". הוא הוסיף כי רוב השפכים שהתקדמו לכיוון ירדן התייבשו וכוסו בחול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים