שתף קטע נבחר

הרצוג: "זו העת לאפסן את האגו"

לאחר הסקר שהעניק לרשימה בראשות הרצוג ולבני יותר מנדטים מלנתניהו, אומר יו"ר העבודה כי מנהיגי המרכז-שמאל צריכים לעבוד יחד וליצור גוש גדול. לבני: "הזדמנות להחליף את נתניהו". רה"מ: "לא יכולתי לאשר מע"מ 0 על מוצרי יסוד בגלל תוכנית לפיד". משדר מיוחד: הכנסת מתפזרת

על רקע הדיבורים על שילוב כוחות מסתמן בין מפלגות שמאל ומרכז כדי ליצור גוש חוסם נגד בנימין נתניהו, אמר בצהריים (יום ב') יו"ר מפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, כי "זו העת לאפסן את האגו" וליצור גוש גדול במחנה השמאל-מרכז. מוקדם יותר, בישיבת הסיעה האחרונה של "התנועה" בכנסת, אמרה יו"ר המפלגה ציפי לבני כי אף שעדיף היה אולי להימנע מבחירות - כעת הן לפחות יוצרות הזדמנות להחליף את נתניהו בשלטון. ynet העביר את דברי הרצוג ולבני בשידור חי. 

 

"מפלגת העבודה חוזרת להיות מפלגת השלטון", אמר הרצוג בפתח ישיבת סיעת העבודה, "נעשה זאת בין היתר בהובלת גוש מרכזי גדול - שמשמעותו מפלגת עבודה גדולה. ברור לכולנו שטובת המדינה לנגד עינינו, ואנחנו שואפים בכל דרך לקחת ולהוביל אותה לכיוון אחר לחלוטין מזה שבו היא הובלה בשנים האחרונות".

 

הרצוג הוסיף: "זו העת לאפסן את האגו ולמצוא את המתווה הנכון לאפשר לכולנו לעבוד ביחד, כי גוש גדול משמעותו מפלגת עבודה גדולה במיוחד. אנחנו נעשה את זה ב-17 במרס (יום הבחירות), נעשה את זה בגדול ונוביל את המדינה לעתיד טוב יותר".

 

מעט לפני כן, בפתח ישיבת הסיעה של התנועה, אמרה לבני: "אכן זה יום שבו הכנסת מפזרת את עצמה, בהנחה שלא יהיה עד מועד ההצבעה עוד תרגילון קטן מבית היוצר של נתניהו. אמרתי שאני רוצה לראות את האורות הירוקים על הצג של הכנסת, שמודיע שאכן הולכים לבחירות ושב-17 למרס אכן נחליף את השלטון הקיים".

לבני בישיבת הסיעה, בצהריים. "מקווה שהכנסת תפוזר בלי תרגילים" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
לבני בישיבת הסיעה, בצהריים. "מקווה שהכנסת תפוזר בלי תרגילים"(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

"הבחירות האלה הן תוצאה של החלטה של ראש ממשלה שמפחד ולחוץ משריו שלו", אמרה לבני, "דבר שגרם לו להחליט על הבחירות, אבל אני יודעת שיש כאלה שאומרים שהבחירות מיותרות. ההחלטה היא אכן של רה"מ כתוצאה מהפחד שלו מהשרים, אבל זו ההזדמנות, בבחירות האלה, להחליף את רה"מ המכהן, ליצור ממשלה אחרת".

 

לבני אמרה שיש צורך בממשלה שתקבל החלטות ביטחוניות לא רק על סמך הפחדות ולחצים, ושתשמור על אופייה של

ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית באופן שיאזן בין שני חלקי המשוואה הזו.

 

נתניהו: מע"מ אפס על מוצרי יסוד - מתבקש

אחרי הרצוג ולבני דיבר גם ראש הממשלה נתניהו. אחרי שבמהלך דבריה עקצה לבני את נתניהו וציינה שעמיר פרץ ממפלגתה גיבש עוד לפני נתניהו תוכנית למע"מ אפס על מוצרי יסוד, אמר נתניהו: "כמה מהחברים שלנו כאן יודעים שזמן מה אני מדבר איתם על אפשרות של מע"מ אפס על מוצרי יסוד - ביצים, חלב, לחם, גבינה. מנכ"ל משרדי עובד על תוכנית סדורה בעניין הזה כבר כמה שבועות". נתניהו אמר: "כל עוד הייתה מחויבות קואליציונית למע"מ אפס אחר (על דיור - התוכנית של יאיר לפיד) ברור שאי אפשר היה לעשות גם וגם, אבל משירדה האפשרות ההיא וכבר הולכים על מע"מ דיפרנציאלי, זהו הצעד המתבקש".

 

השר לשעבר מאיר כהן מיש עתיד התייחס במשדר המיוחד של ynet מהכנסת להכרזתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לבטל מע"מ למוצרי יסוד. "נתניהו פתטי, פתאום הוא נזכר להוריד את יוקר המחיה", הוא אמר. כהן הכריז כי יש עתיד לא תשב בממשלה בראשות נתניהו כל עוד "הוא ממשיך בכיוון הזה".

  

כהן התייחס גם לדיון הבוקר בוועדת הכספים של הכנסת. "ניסו להעביר תקציב להתנחלויות במחטף, זה לא מקובל", הוא אמר. "קטעו את הניסיונות שלנו לשנות את פני החברה הישראלית. אנחנו נמשיך להילחם על שוויון בנטל ועל העברת המחירים. ברור מאליו שבסופו של דבר הפוליטיקה הישנה בכנסת הזאת ניצחה ואסור לתת לה לנצח בפעם הבאה". 

 

ח"כ סתיו שפיר ממפלגת העבודה אמרה בשידור החי של ynet: "ברור מאליו שצריך עכשיו חיבור עם כמה שיותר גורמים במחנה השפוי, כדי להחליף את נתניהו. כל מי שמעוניין להצטרף אלינו - ברוך הבא. גם יאיר לפיד יכול להצטרף אלינו יחד עם לבני ומופז". ח"כ שפיר הוסיפה: "זה כמעט מביך שנתניהו רוצה להתחרות בנו בזירה החברתית. במיליון השנים שהוא מכהן הוכיח ביבי שהוא לא חברתי".

 

מסקר שפרסם אתמול ערוץ הכנסת עולה כי חבירה של לבני למפלגת העבודה יכולה להפוך אותה למפלגה הגדולה בכנסת אחרי בחירות 2015. על פי הסקר, אם הבחירות היו מתקיימות היום, הליכוד בראשות נתניהו היה מקבל 21 מנדטים בלבד, לעומת 23 מנדטים שהיו גורפים הרצוג ולבני יחד.

 

הבית היהודי מקבלת בסקר 18 מנדטים, ישראל ביתנו, יש עתיד ומפלגתו של משה כחלון 9 מנדטים כל אחת. יהדות התורה מקבלת 8 מנדטים, ש"ס 7 מנדטים ואילו מרצ מקבלת 6 מנדטים. במפלגות הערביות חד"ש מקבלת 5 מנדטים וכך גם רע"ם-תע"ל, ואילו בל"ד לא עוברת את אחוז החסימה (יש לקחת בחשבון שהמפלגות הערביות צפויות להתאחד לפני הבחירות).

 

ללא לבני, מקבלת מפלגת העבודה 17 מנדטים בלבד לפי הסקר, שנערך על ידי מכון המחקר פאנלס פוליטיקס והשתתפו בו 500 חברים בפאנל פוליטי לביצוע מחקרים באינטרנט. הוא נערך על גבי מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל,

טעות הדגימה המרבית היא 4.5%.

 

מוקדם יותר בצהריים, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע על תוכנית מע"מ 0% למוצרי מזון בסיסיים וכוונתו להגדיל את הסיוע לחיילים משוחררים, ענה לו שר האוצר המפוטר יאיר לפיד בעוקצנות. הוא פנה לנתניהו ותהה: "איפה הייתה התוכנית המופלאה הזו? חשבת עליה רק אתמול בלילה? האם ייתכן שלראש הממשלה הייתה אפשרות להיטיב עם אזרחי ישראל, אבל הוא לא עשה דבר בעניין?".

 

על הבחירות הצפויות אמר לפיד כי ימשיך את תוכנית העבודה שהופסקה עם קריסת הקואליציה: "בעוד ארבעה חודשים נלך לבחירות ויש עתיד תוביל את גוש המרכז. אנחנו נחבור למפלגות אחרות כדי להחליף את השלטון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יו"ר העבודה הרצוג. "למצוא את המתווה הנכון"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים