שתף קטע נבחר

ארה"ב התלוננה: איראן רכשה ציוד גרעין רגיש

המגזין "פוריין פוליסי" חושף כי המשלחת האמריקנית האשימה במהלך שיחות הגרעין את איראן בהפרת תנאי הסכם הביניים. ארה"ב טענה כי טהרן מנהלת מגעים לרכישת ציוד גרעיני לכור באראק לקראת הפיכתה למדינה סף-גרעינית

האם זו הסיבה שהמו"מ על תוכנית הגרעין של איראן הגיע למבוי סתום? המגזין האמריקני "פוריין פוליסי" חושף כי ארה"ב האשימה את איראן - באופן לא פומבי - בניהול מסע רכישות של רכיבים לכור למים כבדים. המגזין פרסם כי המשלחת האמריקנית לאו"ם דיווחה לצוות המומחים של מועצת הביטחון העוקבים אחר יישום הסנקציות נגד איראן שטהרן הגבירה את מאמציה להשגת ציוד לכור הגרעיני באראק בצורה בלתי חוקית.

 

נזכיר כי בהסכם הביניים לניהול המשא ומתן בין איראן למעצמות, התחייבה טהרן להפסיק את פעילות כורי המחקר לייצור פלטוניום ואת העשרת האורניום לרמה של יותר מ-5 אחוזים. אתרים אלו באראק ובנתנז מצויים במסגרת ההסכם בפיקוח יומי של פקחי סבא"א, אולם על פי התלונה האמריקנית, האיראנים לא חדלו ממאמציהם לרכוש ציוד להכנת הרקע לשלב הבא של הפיכתה למדינת סף גרעינית.

 

לפי "פוריין פוליסי", ב-7 בנובמבר הועבר דו"ח סודי לצוות של שמונה מומחים המייעצים למועצת הביטחון על יישום הסנקציות נגד איראן. המגזין חשף שאת התלונה הגישה ארה"ב. הדו"ח קבע כי "מדינה חברה אחת הדגישה במהלך ההתייעצויות עם הפאנל כמה התפתחויות לגבי רכישות רגישות של איראן". הדו"ח הוסיף כי בחודשים האחרונים "היתה עלייה ברכישות לכור המים הכבדים באראק".

 

המגזין מציין כי עסקים זרים וסוכני רכש מנצלים את השיפור באווירה הדיפלומטית כדי לרקוח עסקות חדשות עם איראן. מזכיר המדינה ג'ון קרי אמר אתמול בכינוס "פורום סבן" כי איראן נמצאת בפיקוח יומי של כורי הגרעין שלה וש"אין כוונה לנהל מו"מ בלתי מוגבל בזמן". קרי הבהיר ש"אנחנו לא מחכים שבעה חודשים. היעד הוא שלושה, ארבעה חודשים בתקווה לעשות זאת עוד קודם לכן".

 

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, אמר בשבת כי סיכוי של פחות מ-50-50 להשגת הסכם גרעין עם איראן, אך עדיין משתלם לעבוד כדי להשיגו. ביידן דחה את הקריאות להטלת סנקציות נוספות על איראן בשל תוכנית הגרעין שלה משום "שזה לא הזמן להסתכן בפיצוץ השיחות אם ישנו סיכוי לפריצת דרך". הדד-ליין שנקבע לשיחות הגרעין בין המעצמות לאיראן חלף ב-24 בנובמבר כשהצדדים לא הגיעו להסכם והן הוארכו עד 1 ביולי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ארה"ב התלוננה על איראן. קרי וזריף
צילום: EPA
מומלצים