שתף קטע נבחר

רשמית: הכנסת פוזרה, בחירות ב-17 במרס

לאחר פחות משנתיים קבעו אתמול חברי הכנסת ה-19 כי הולכים לבחירות בעוד שלושה חודשים. 93 חברי כנסת הצביעו בעד פיזור הכנסת ללא מתנגדים. יו"ר הכנסת קרא בנאומו לאזרחים ללכת להצביע. לפיד: "ראש הממשלה עשה שתי טעויות - הוא יפסיד בבחירות"

הכנסת ה-19 פוזרה, בעוד קצת יותר משלושה חודשים נבחר את חברי הכנסת ה-20: חברי הכנסת הצביעו אתמול (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית על החוק לפיזור הכנסת והקדמת הבחירות. אחרי 671 ימים תפנה הזירה הפוליטית את מקומה למערכת הבחירות שתגיע לשיאה ב-17 במרס 2015. 93 חברי כנסת תמכו בפיזור הכנסת ללא מתנגדים.
 
את הדיון סיכם יו"ר הכנסת ה-19, ח"כ יולי אדלשטיין, שאמר: "הליכה תכופה לבחירות בטרם עת איננה רצויה. יתרה מזאת - היא פסולה ומיותרת. בצדק, הציבור קיבל זאת בתמיהה ואף בסלידה. אף שבחירות מוקדמות מלכתחילה אינן רצויות, בנסיבות שנוצרו הן 'הרע במיעוטו'. במציאות שבה חילוקי הדעות הלגיטימיים הופכים למחלוקות תהומיות, כאשר הבדלי ההשקפה הופכים לאיבה אישית ומובילים להתחשבנויות המסנדלות כל יוזמה וכל אפשרות לשיתוף פעולה בתוך הקואליציה - הופכת הממשלה לכלי ריק, לגוף חסר אפקטיביות שבו כל צד עסוק בחולשותיו של האחר". יו"ר הכנסת סיים את נאומו בקריאה לאזרחים להצביע בבחירות שיתקיימו ב-17 במרס.
יש בחירות. לבני, פרי ולפיד במליאה, היום (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
יש בחירות. לבני, פרי ולפיד במליאה, היום(צילום: עידו ארז)
בתחילת הדיון עלה שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, לדוכן ואמר כמה מילים: "ראש הממשלה עשה שתי טעויות: לקח את ישראל לבחירות שלא ישרתו את הציבור, והטעות השנייה: שהוא יפסיד". יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה בדיון: "שלום ולא להתראות". ח"כ יריב לוין (הליכוד) אמר: "הייתה קואליציה מאוד קשה לניהול. היו ניסיונות למשוך לקצוות במקום לעשות את הדבר הבסיסי. לא הייתה נכונות להבין את הצרכים של האחר, אבל גם האופוזיציה לא תוכל להסתכל על הקדנציה הזאת בגאווה, כי היא לא ניצחה אף הצבעה. גם הממשלה הטובה ביותר עושה שגיאות. הפסילה של ש"ס ויהדות התורה לא הייתה במקומה".
 

עוד לפני ההצבעה על אישור חוק פיזור הכנסת התייחס יו"ר מפלגת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג לחבירה המסתמנת בין מפלגות השמאל והמרכז כדי ליצור גוש חוסם נגד בנימין נתניהו ואמר: "זו העת לאפסן את האגו". בישיבת הסיעה האחרונה של מפלגת התנועה אמרה יו"ר המפלגה, ציפי לבני, כי אף שעדיף היה אולי להימנע מבחירות - כעת הן לפחות יוצרות הזדמנות להחליף את נתניהו בשלטון.

 

בפתח ישיבת הסיעה של התנועה אמרה לבני: "אכן זה יום שבו הכנסת מפזרת את עצמה, בהנחה שלא יהיה עד מועד ההצבעה עוד תרגילון קטן מבית היוצר של נתניהו. אמרתי שאני רוצה לראות את האורות הירוקים על הצג של הכנסת, שמודיע שאכן הולכים לבחירות ושב-17 למרס אכן נחליף את השלטון הקיים".

מחפש גוש. ח"כ הרצוג (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מחפש גוש. ח"כ הרצוג(צילום: עידו ארז)

יו"ר מרצ גלאון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
יו"ר מרצ גלאון(צילום: עידו ארז)

השר אריאל מסתודד עם לפיד (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
השר אריאל מסתודד עם לפיד(צילום: עידו ארז)

השר יעלון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
השר יעלון(צילום: עידו ארז)

נתניהו ויעלון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
נתניהו ויעלון(צילום: עידו ארז)

אחרי הרצוג ולבני דיבר גם ראש הממשלה נתניהו. אחרי שבמהלך דבריה עקצה לבני את נתניהו וציינה שעמיר פרץ ממפלגתה גיבש עוד לפני נתניהו תוכנית למע"מ אפס על מוצרי יסוד, אמר נתניהו: "כמה מהחברים שלנו כאן יודעים שזמן מה אני מדבר איתם על אפשרות של מע"מ אפס על מוצרי יסוד - ביצים, חלב, לחם, גבינה. מנכ"ל משרדי עובד על תוכנית סדורה בעניין הזה כבר כמה שבועות". נתניהו אמר: "כל עוד הייתה מחויבות קואליציונית למע"מ אפס אחר (על דיור - התוכנית של יאיר לפיד) ברור שאי אפשר היה לעשות גם וגם, אבל משירדה האפשרות ההיא וכבר הולכים על מע"מ דיפרנציאלי, זהו הצעד המתבקש".

 

זמן קצר לפני פתיחת הדיון בכנסת חתמו ישראל ביתנו והמפלגה בראשות משה כחלון על הסכם עודפים בין המפלגות בבחירות הקרובות. סגנית שר הפנים ומזכ"לית ישראל ביתנו, ח"כ פאינה קירשנבאום, חתמה על ההסכם עם נציג מפלגתו של כחלון. גם העבודה ומרצ חתמו היום על הסכם עודפים וביום שישי חתמו הליכוד והבית היהודי על הסכם דומה.

 

מסקר שפרסם שלשום ערוץ הכנסת עולה כי חבירה של לבני למפלגת העבודה יכולה להפוך אותה למפלגה הגדולה בכנסת אחרי בחירות 2015. על פי הסקר, אם הבחירות היו מתקיימות היום, הליכוד בראשות נתניהו היה מקבל 21 מנדטים בלבד, לעומת 23 מנדטים שהיו גורפים הרצוג ולבני יחד.

 

הבית היהודי מקבלת בסקר 18 מנדטים, ישראל ביתנו, יש עתיד ומפלגתו של משה כחלון 9 מנדטים כל אחת. יהדות התורה מקבלת 8 מנדטים, ש"ס 7 מנדטים ואילו מרצ מקבלת 6 מנדטים. במפלגות הערביות חד"ש מקבלת 5 מנדטים וכך גם רע"ם-תע"ל, ואילו בל"ד לא עוברת את אחוז החסימה (יש לקחת בחשבון שהמפלגות הערביות צפויות להתאחד לפני הבחירות).

 

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אתמול על תוכנית מע"מ 0% למוצרי מזון בסיסיים וכוונתו להגדיל את הסיוע לחיילים משוחררים, ענה לו שר האוצר המפוטר יאיר לפיד בעוקצנות. הוא פנה לנתניהו ותהה: "איפה הייתה התוכנית המופלאה הזו? חשבת עליה רק אתמול בלילה? האם ייתכן שלראש הממשלה הייתה אפשרות להיטיב עם אזרחי ישראל, אבל הוא לא עשה דבר בעניין?"

 

חודשים ארוכים ניסתה הקואליציה שהתפוררה בשבוע החולף לדלג מעל שורת המהמורות שעמדו בדרכה. כמעט כל נושא כבד שהתגלגל לפתחה גרר אש משני צדי המתרס. את מקומה של

האופוזיציה בכנסת תפסה הקואליציה בעצמה: היא השמיעה את הביקורת הכי קשה ונוקבת, היא סינדלה בעצמה הצעות חוק של שותפיה ותקעה רפורמות חשובות במסגרת חשבונות אישיים.

 

ככל שעברו הימים התרחבו המשברים וחוסר האמון בין השותפים גדל. לפני כחודש עורר חוק הלאום מהומה גדולה ואחריו הגיעו גם אי הסכמות בנושאי התקציב, חוק ההסדרים ובעיקר חוק מע"מ 0 – שבתחילה זכה לתמיכת ראש הממשלה, אולם רגע לפני השלמת החקיקה חזר בו נתניהו מהסכמתו וגזר על המערכת הפוליטית בחירות. פיטורי שרת המשפטים ציפי לבני ושר האוצר יאיר לפיד לא השאירו ברירה. ישראל בדרך לקלפי.


פורסם לראשונה 08/12/2014 21:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, עמוס בן גרשום (לע"מ), ענת מוסברג
לבני, נתניהו ולפיד. קואליציה בלתי-אפשרית
צילום: מוטי קמחי, עמוס בן גרשום (לע"מ), ענת מוסברג
מומלצים