שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

העבודה אישרה את הסכם האיחוד עם לבני: "בסיס למהפך 2015"

חברי הכנסת של העבודה נתנו גיבוי להרצוג, לאחר הסכם האיחוד והרוטציה עם יו"ר התנועה. מקומות 8, 16 ו-21 ישוריינו לאנשי לבני. שפיר מהעבודה: "המהלך מקרב את סוף שלטון הימין". אלקין מהליכוד: "ממשלת היפה והחנון". וביש עתיד - שתיקה

בעבודה העניקו גיבוי ובירכו על השותפות החדשה, בליכוד כינו זאת "ממשלת היפה והחנון" - וביש עתיד שותקים. חברי העבודה הוזמנו אמש (ד') לבית המפלגה בתל אביב לכינוס מיוחד לאחר מסיבת העיתונאים, שבה הכריז ראש מפלגתם יצחק הרצוג על ריצה ברשימה משותפת עם ציפי לבני : בבחירות 2015 ורוטציה בראשות הממשלה. הם שמעו כי פרט ללבני, שתדורג במקום השני ברשימה, שלושה חברים נוספים בתנועה יזכו לשריונים - במקומות השמיני וה-16, שנחשבים ריאליים, וכן במקום ה-21, שנחשב גבולי.

 

במסיבת העיתונאים המשותפת הודיע הרצוג כי הסכים לוותר ולקיים רוטציה עם לבני, כי "רק ביחד ננצח". לבני, מצדה, שפעה חיוכים והודיעה: "הרצוג יהיה ראש ממשלה מצוין". בהודעה שלאחר ישיבת הסיעה נאמר כי חברי הכנסת של העבודה העניקה גיבוי מלא ליו"ר המפלגה הרצוג, בעקבות הסכם האיחוד. יו"ר הסיעה, ח"כ איתן כבל, אמר: "אני גאה בחבריי לסיעה על הגיבוי ובתמיכה ביו"ר המפלגה ובהחלטות שקיבל. היום הונח המסד למהפך 2015".

 

שותפים לדרך. לבני והרצוג במסיבת העיתונאים, אמש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שותפים לדרך. לבני והרצוג במסיבת העיתונאים, אמש(צילום: AFP)
מתחילים לעבוד. הרצוג ולבני, ביחד (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
מתחילים לעבוד. הרצוג ולבני, ביחד(צילום: שאול גולן)

"היום הונח המסד למהפך 2015". כבל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"היום הונח המסד למהפך 2015". כבל(צילום: מוטי קמחי)

ח"כ סתיו שפיר בירכה אף היא: "כל כך מעורר תקווה לראות שני מנהיגים שעוסקים בטובת המדינה ולא באגו ובשיקולים צרים. המהלך שהוכרז מקרב את סופו של שלטון הימין הקיצוני. הרצוג ולבני, כל הכבוד". גם ח"כ מיקי רוזנטל לא מחה: "זה ויתור בשביל מטרה טובה. המטרה העיקרית היא להחליף את השלטון, להזיז את ביבי".

 

ביום ראשון צפויה ועידת מפלגת העבודה להתכנס על מנת לאשר את הסכם הרצוג-לבני, ובכלל זאת גם את הרוטציה. הרצוג אמר בנאום כי בשנתיים הראשונות, אם הרשימה המשותפת תקבל את המנדט מהנשיא, הוא יכהן כראש הממשלה ובשנתיים לאחר מכן תכהן לבני בתפקיד. הפריימריז לרשימת מפלגת העבודה יתקיימו ככל הנראה ב-13 בינואר.

 

"ציפי לבני ואני מציעים לכם אזרחי ישראל תקווה חדשה ועתיד טוב יותר, תקווה לממשלה מעורבת ואכפתית, רצינית ויוזמת שתעשה הרבה יותר ותדבר הרבה פחות", אמר הרצוג במסיבת העיתונאים הדרמטית. לבני הוסיפה כי "אנחנו מקימים רשימה משותפת, רשימה שמסמלת הבנה עמוקה שהתמודדות עם האיומים האמיתיים שמדינת ישראל והציונות ניצבות בפניהם, מחייבת לשים בצד את העוינות ולאחד את המחנה הציוני האמיתי לפעול ביחד למען אזרחי המדינה ונגד מפלגות הימין הקיצוני".

 


כך תיראה רשימת לבני-הרצוג
כך תיראה רשימת הרצוג-לבני
מקום  
1 יצחק הרצוג
2 ציפי לבני
3 מקום 1 בפריימריז בעבודה
4 רשימה ארצית
5 רשימה ארצית - אישה
6 רשימה ארצית
7 חיליק בר, מזכ"ל העבודה
8 משוריין לתנועה (כנראה עמיר פרץ)
9 רשימה ארצית - אישה
10 רשימה ארצית
11 שמור לשאול מופז (או מצטרף אחר)
12 רשימה ארצית
13 רשימה ארצית
14 רשימה ארצית - אישה
15 מחוזות - קיבוצים/מושבים
16 משוריין לתנועה
17 הבטחת ייצוג - ערבים/דרוזים
18 מחוזות - מושבים/קיבוצים
19 רשימה ארצית - אישה
20 רשימה ארצית
21 משוריין לתנועה
22 רשימה ארצית - אישה
23 מחוזות - שכונות
24 משוריין לתנועה
25 משוריין לתנועה
26 הבטחת ייצוג - דרוזים/ערבים
27 רשימה ארצית - אישה
28 הבטחת ייצוג - עולים
29 מחוזות - חיפה וצפון
30 מחוזות - דרום ונגב

יחימוביץ' מגיעה להתכנסות הסיעה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יחימוביץ' מגיעה להתכנסות הסיעה(צילום: מוטי קמחי)

הרצוג מגיע לכינוס הסיעה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצוג מגיע לכינוס הסיעה(צילום: מוטי קמחי)

לבני עצמה ניהלה עד הרגע האחרון משא ומתן גם עם יאיר לפיד, אך בסופו של דבר בחרה לחבור להרצוג. על לפיד לא דיברו לבני והרצוג ממסיבת עיתונאים, ובמפלגתו יש עתיד העדיפו אמש לשתוק.

 

בינתיים, בליכוד זכה ראש הממשלה בנימין נתניהו לניצחון - וקיבל רוב להצעתו להקדים את הפריימריז בשבוע ולשריין מקומות לשני מועמדים חיצוניים, לפי בחירתו. לפני כן, נמסר מהליכוד בתגובה למסיבת העיתונאים כי "כעת בוז'י וציפי יוכלו להתחרות ביניהם מי ייכנע ויוותר יותר. ברור שהבחירות הפעם הן בין מחנה השמאל לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד בראשות המחנה הלאומי".

 

ח"כ זאב אלקין הגיב והשווה זאת לתוכנית ריאליטי: "האם הייתם נותנים לחנון שעם 15 מנדטים סגר הסכם רוטציה חצי-חצי עם אחת שלא עוברת את אחוז החסימה לנהל בשמכם משא ומתן? השמאל מציע לנו את ממשלת הכסאות המוזיקליים - יחלקו כאן את ראשות הממשלה כמו עוגה בגן ילדים? זו ממש 'ממשלת היפה והחנון'. מישהו יקנה דבר כזה ברצינות?".


פורסם לראשונה 10/12/2014 23:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
לבני והרצוג, אמש
צילום: מוטי קמחי
מומלצים