שתף קטע נבחר

הדרכים הטיפשיות שבהן גברים מתים

האם נמצאה ההוכחה כי נשים חכמות יותר מגברים? מחקר על 20 שנות הענקת פרס דרווין על מוות עצמי טיפשי ביותר, מעלה כי בכ-90 אחוז מהמקרים זכו בו גברים. מפתיע? לא ממש. ויש גם הקשר ישראלי

כאילו שלא חסרים מאבקים בין נשים לגברים, מתברר כעת כי מחקר שבדק את תוצאת פרס דרווין, שניתן על מקרי המוות השטותיים ביותר, העלה כי בכמעט 90 אחוז מהמקרים ב-20 שנות הענקת הפרס - זכו גברים. כך דיווח עיתון ה"טלגרף" הבריטי.

 

הפרס, על שם צ'רלס דרווין, מוענק למי שדווח כי הצליחו למחוק את עצמו מהגזע האנושי בשיטה טיפשית במיוחד. מועמדים מוצלחים במיוחד היו אדם שניסה לתפוס את הרכבת יחד עם עגלת הקניות שלו, אך נגרר במשך קילומטרים ונהרג. מועמד אחר היה טרוריסט שנהרג אחרי שפתח את מכתב הנפץ שהוא עצמו שלח והוחזר אליו מהדואר משום שלא היו עליו מספיק בולים. במקרה אחר, ירה לעצמו אדם בראש עם "עט מרגלים" רק כדי להוכיח לחבריו שזה באמת עובד, או גנב שחתך כבל פלדה שאותו ניסה לגנוב ממעלית – בעודו נמצא בתוכה, והיא נפלה והרגה אותו.

 

מי דקר את עצמו כדי לבדוק את חסינות המעיל? (צילום: index open) (צילום: index open)
מי דקר את עצמו כדי לבדוק את חסינות המעיל?(צילום: index open)

מקרים נוספים מדווחים על גיימס ברנז בן ה-34 ממישגן בארצות הברית שניסה בשנת 1984 לתקן את הטנדר שלו בזמן שהוא היה מתחתיו. הוא אף ביקש מחבר שלו לנהוג ברכב כדי שהוא יוכל לזהות את התקלה בזמן הנסיעה, אך הוא נהרג תוך כדי. ב-1999 דווח על שני מחבלים פלסטינים שרצו להניח מכונית תופת בישראל. השניים כיוונו את השעון לפי שעון הרשות הפלסטינית, אך המכונית התפוצצה מוקדם מהצפוי כי ישראל עברה כמה ימים קודם לכן לשעון קיץ.

 

במקרה אחר ב-2006 נמצא גבר מת בדירתו בבריטניה, ועליו סימני דקירה. במקום לא נמצאו סימני אלימות או פריצה, וחקירת המקרה העלתה כי הוא רכש מעיל חדש וחשב כי הוא חסין לדקירות. הניסיונות העצמיים שביצע, הובילו למותו.

 

מתוך 332 מקרים מדווחים של מוות טיפשי, נפסלו 14 לאחר שסופרו בגרסאות שונות על נשים וגברים. מתוך 318 המקרים הנותרים, 282 מקרים מוות (88.7 אחוז) היו של גברים, ו-36 הנותרים על ידי נשים. הנתונים מתאימים לתיאוריית "גברים הם אידיוטים", שגורסת כי גברים הם אידיוטים ואידיוטים עושים דברים טיפשים. מחברי המחקר קבעו כי גברים מוכנים לקחת יותר סיכונים מיותרים כטקס מעבר או כשלב של הגברת ההערכה העצמית.

 

לוקחים סיכונים מיותרים שנגמרים במוות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לוקחים סיכונים מיותרים שנגמרים במוות(צילום: shutterstock)
 

ההבדל בין התעוזה הנשית לגברית ידוע, אך החוקרים החליטו לבדוק את העניין על פי מינם של הזוכים בפרס בין השנים 1995 ל-2014. "התנהגות אדיוטיות מוגדרת ככזו שהיא חסרת טעם, כזו שבה התוצאה או התועלת היא זניחה, אולם התוצאה השלילית היא קיצונית ולעתים סופית", אומר החוקר ד"ר דניס לנדרמן מאוניברסיטת ניוקאסל. "אני מכיר מקרה של אדם שהשתמש במלטשת חגורות ככלי אירוטי וכמעט איבד אשך. הוא הצליח להציל את האשך השני אחרי שתפר את שק האשכים עם אקדח סיכות, אך העובדה ששרד לא הכניסה אותו לתחרות".

 

החוקרים ציינו כי יש להתייחס למחקר גם בהסתייגות, משום שנשים תמיד ינסו לגרום לגברים

 לזכות בפרס דרווין וכי יש הבדל בצריכת האלכוהול בין נשים וגברים, כך שהסיכוי שהן ישתטו נמוך יותר. "על אף ההגבלות, זה נראה שהזוכים בפרס לא העריכו נכונה את הסיכון שהם לוקחים", אומר ד"ר לנדרמן. "אפשר לומר שבמקרים האלה אי אפשר לפקפק ברמת האינטליגנציה של הזוכים בפרס. כמו למשל, קבלן שהחל בעבודות הריסה ללא תוכנית, וביום השלישי לעבודה הכל קרס והרג גם אותו. צריכת האלכוהול מראה כי אנשים שתויים נוטים לקחת סיכונים, כמו למשל שלושה גברים ששיחקו רולטה רוסית אחרי ששתו ודרכו כל אחד בתורו על מוקש שלא התפוצץ. בסופו של דבר, הוא כן התפוצץ והרג את שלושתם".

 

ד"ר לנדרמן הביע תמיהה על הפער בין הגברים לנשים ומייחס זאת לתיאוריית הגבר כאידיוט. "זה סמלי שהנשים במשרד שלי לא התרגשו מהתוצאות ולא הופתעו לראות את המעורבות של הגברים במקרי מוות שטותיים, וזה כנראה אומר את הכל", הוא מסכם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים