שתף קטע נבחר

"זרועות יצאו ממקומן": עינויים בשבי בסוריה

דו"ח העינויים של ה-CIA האמריקני לא התקבל במפתיע בסוריה. רבים שיצאו משבי כוחות הביטחון של אסד מדווחים על עינויים קשים לא פחות. "מניעת שינה? זה עינוי 'קל'", כתב משתמש סורי בטוויטר. אולם כעת, הפך המעונה למענה: פעילי "המדינה האיסלאמית" מתעללים בעציריהם בשיטות הסוריות

דו"ח הסנאט על היקף העינויים של סוכנות הביון האמריקנית לא הפתיע רבים במזרח התיכון. התגובה ברשתות החברתיות נעה בין כעס על השפלת המוסלמים בכלא גואנטמו לבין ביקורת פנימית על הנעשה במדינות ערב ובסוריה בפרט. שיטות העינויים הזכירו לניצולים רבים את הזוועות הנהוגות בבתי כלא של משטר בשאר אסד ובמתקני המעצר של אלה שלמדו ממנו - דאעש.

 

עוד חדשות בעולם :

סעודיה: התחפשה לגבר כדי לצפות בכדורגל

מחאת פורנו בלונדון: בטלו את איסור התנוחות  

טורנדו, שיטפונות ומפולות: קליפורניה שקעה

  

במשך שנתיים נגרר מוחסן אל-מסרי בין בתי כלא של כוחות הביטחון הסוריים. שם הוא סבל מהכאות קשות ונתלה במשך שעות מהתקרה. אולם אחת הזוועות החמורות שחווה הייתה כשהשומרים החלו לרסס קוטל חרקים בתוך התא שלו. "מקקים החלו לצאת מכל מקום", סיפר מסרי. "הם הלכו על הפנים שלנו. הסוהרים הכניסו אותם לתוך הבגדים שלנו". מסרי הוא אחד מהעצירים לשעבר בעולם התחתון של בתי הכלא בסוריה. הוא מתאר מסכת עינויים שהייתה לא רק ברברית אלא גם שיטתית.

 

12 אלף מתו בבתי הכלא בסוריה. פרברי דמשק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
12 אלף מתו בבתי הכלא בסוריה. פרברי דמשק(צילום: רויטרס)
ניצולי בתי הסוהר ועורכי הדין שמייצגים אותם סבורים כי ישנם יותר מ-100 מרכזי מעצר שבהם כלואים כ-200 אלף בני אדם מאז שהחל המרד נגד בשאר אסד ב-2011. לפי ארגון התצפית המפקח על זכויות אדם בסוריה, כ-12 אלף בני אדם מתו בבתי הכלא האלה.

 

מוחמד סמאן, פעיל חברתי בן 33 מדמשק, נזכר בקריאת הספר "1984" של ג'ורג' אורוול, הרומן הדיסטופי המתאר חיים תחת דיקטטורה, בימים הראשונים של ההתקוממות. "כשהפכתי בעצמי לעציר, גיליתי שקיים עולם כזה, והוא נמצא בסוריה", אמר. "שום דבר - כל סיפור שקראתי או סיפורים שהקשבתי לאנשים אחרים מספרים - לא הצליח להכין אותי לאימת המעצר", מוסיף סמאן, שכעת חי בביירות. סמאן מדבר בשקט ומדליק סיגריה. הוא מספר כי הוא נעצר פעמיים בגין אקטיביזם נגד משטר אסד, וחווה עינוי פיזי ופסיכולוגי בשני המקרים.

 

חוקר מאחת מזרועות הביטחון הידועות לשמצה בדמשק הודה בפניו: "אנחנו מענים בני אדם משום שאנחנו סדיסטים. אנחנו נהנים לענות אנשים". סמאן מספר כי לאחר מכן החוקר חשמל אותו ואמר לו לכתוב את כל מה שידע. "הוא ניסה הכול כדי לשבור אותי. מעולם לא פחדתי כמו שפחדתי שם", העיד.

סורי מחלב מציג חבלות שספג בגבו בעינויים. ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סורי מחלב מציג חבלות שספג בגבו בעינויים. ארכיון(צילום: AFP)
 

מסרי, בן 36, מספר כי גם הוא חווה עינוי פסיכולוגי. "הם העליבו את אשתי, ואמרו לי שיילכו לביתי ויאנסו אותה", הוא משחזר. במקומות שבהם מוחזקים העצירים תחילה עבור תחקור מורגשים מחסורים קיצוניים במים, מזון ותרופות. מסרי שקל יותר מ-100 קילוגרמים כשנעצר לראשונה. כששוחרר הוא איבד יותר ממחצית ממשקל גופו.

 

כמו מרבית העצירים ששוחחו עם הסוכנות הצרפתית בשמות בדויים, סמאן ומסרי הועברו ממתקן המעצר הסודי בדמשק לבתי הכלא אדרה וסאיידניה לאחר שהורשעו במשפט שאותו כינו "פארסה". אלה שכן שרדו את המעצר לא ישכחו לעולם את מה שחוו. "הזיכרונות חוזרים ורודפים אותי כל יום, כשאני אוכל וכשאני ישן", מעיד סמאן. "היה נורא שם. יש דברים שאני אפילו לא יכול לדבר עליהם".

 

בחודש יוני האחרון פרסם אסד צו חסר תקדים שהעניק חנינה לעשרות אלפי בני אדם שנעצרו במהלך יותר משלוש שנות הקונפליקט הסורי במסגרת החוק נגד טרור. אולם רק קומץ של אסירי מצפון שוחררו.

 

אסד נתן השראה: עינויי דאעש

במקביל לנעשה במרתפיו החשוכים של אסד, מספרים קורבנות "המדינה האיסלאמית" שניצלו מהזוועות על שיטות עינויים כמו "הצמיג" ו"השטיח המעופף" שבהם עושים שימוש פעילי הארגון הקטלני ולקוחים מתורת העינויים של שליט סוריה.

 

"השטיח המעופף" הוא שיטת עינוי שבו הקורבן נקשר ללוח תלוי. אז קצוות הלוח מובאים זה אל זה כדי לכופף את עמוד השדרה. "הצמיג" הוא שיטה שבה הקורבן מונח בתוך צמיג גדול, מסובב על הרצפה ולאחר מכן מוכה נמרצות. לפי ה"דיילי מייל", שתי השיטות נהוגות במשך שנים במשטר הסורי.

למדו את שיטת "שאבח" מהמשטר הסורי. פעילי דאעש בעיראק (צילום: AP) (צילום: AP)
למדו את שיטת "שאבח" מהמשטר הסורי. פעילי דאעש בעיראק(צילום: AP)

פעילים בראקה, מעוז דאעש בסוריה, חשפו כי הם עונו גם בשיטה המכונה "שאבח", שמשמעותה "רוח רפאים" בערבית. מדובר בקשירת ידי הקורבן מאחורי גבו עם אזיקים, שבאמצעותם מועלות ידיו כלפי מעלה, מה שיוצר לחץ עצום על כתפיו. ג'ימי שחינאן עונה בשיטת "שאבח" כל ארבעה ימים במשך ארבעה חודשים, עד שזרועותיו יצאו ממקומן. לפי ריצ'רד ספנסר, עיתונאי המתגורר בטורקיה ועובד עם ה"טלגרף" הבריטי, ארבעה חודשים חלפו עד שהתחושה חזרה לידיו של שחינאן.

 

"כל מה שאתה חושב עליו הוא הכאב", מספר חאזם אל-חוסיין, שעונה על ידי אחד ממנהיגי דאעש, ששהה בעבר בכלא הסורי, ל"דיילי מייל" הבריטי. "אתה לא יכול לחשוב על משהו אחר. אתה חייב להיות מאופק. אם תכעס, הם יורידו לך את הראש. אתה יודע שהם רוצים שזה יקרה". אל-חוסיין סיפר כי בשבי דאעש נתלה מפרקי כפות ידיו במשך שלושה ימים. כשנעצר לפני שנתיים על ידי הממשלה הסורית העיד כי עונה בשיטת "הצמיג".

 

ארגון זכויות האדם אמנסטי טוען כי העינויים בבתי הכלא של דאעש מגיעים לרמות "מצמררות". לפי הארגון, זה שנים שנעשה שימוש בשיטת "שאבח" במדינה, כלומר עוד בטרם השתלט דאעש על אזורים נרחבים במדינה.

 

סורים: עינויי ה-CIA "קלים"

"אחיי, קראו את דו"ח הסנאט", כתב תומך דאעש בטוויטר השבוע לאחר פרסום דו"ח העינויים של סוכנות הביון האמריקנית. "ותדחפו נעל בתוך פיהם של אלה שטוענים כי דאעש מעוות את האיסלאם". תומך אחר מסוריה כתב: "עריפת ראש היא פי מאה יותר אנושית ומכובדת מאשר כל העינויים שהחלאות האלו עשו למוסלמים".

 

תומכי "המדינה האיסלאמית" וארגונים קיצוניים אחרים לא היו מופתעים משיטות העינויים שהופעלו נגד אסירים בכלא גואנטמו על ידי סוכני ה-CIA. אך המידע שנחשף משלים להם את נרטיב "הצלבן הרשע", ואין כמעט ספק בכך שאמריקנים שייפלו בעתיד בשבי קבוצות איסלאמיות קיצוניות ייאלצו לחוות את אותן השיטות.

 

התגובות לדו"ח הסנאט ברשתות החברתיות היו מגוונות, אך היו רבים שהצביעו על כך

שגם ממשלות ערב שותפות לעינויים אלה או השתמשו בשיטות עינויים דומות. "ערבים טיפשיים רבים זועמים על דו"ח העינויים של ה-CIA, אך הם שוכחים כי ממשלות ערב עינו אותם גם", הגיב משתמש נוסף בטוויטר. "האם אלה שהזדעזעו מהדו"ח יזדעזעו באותה מידה מהדיווחים על מדינות ערביות שבשטחן העינויים נעשו?", שאל משתמש מצרי.

 

צייצן סורי כתב: "ערבים, הרשו לי להבין. הסוג הזה של 'עינוי קל', מניעת שינה או מניעת חום נחשב, לעניין גדול במדינות מתוקנות". משתמש אחר צירף תמונה של בשאר אסד, שכביכול קרא את דו"ח העינויים ואמר לעצמו: "אתם לא יודעים כלום על עינויים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutetrstock
מסכת עינויים ברברית ושיטתית. סוריה
צילום: shutetrstock
מומלצים