שתף קטע נבחר

מחבל מחזיק בני ערובה באוסטרליה: הביאו דגל דאעש

טרוריסט השתלט על בית קפה והוא מחזיק עשרות בני ערובה. הוא דורש להביא למקום דגל דאעש ולשוחח עם ראש ממשלת אוסטרליה. ייתכן שבמקום מחבלים נוספים. חמישה אזרחים הצליחו להימלט. קודם לכן אולצו בני ערובה לתלות בחלון הראווה דגל שחור איסלאמיסטי

פעיל ג'יהאד חמוש מחזיק מאז שעות הלילה בני ערובה בבית קפה בסידני שבאוסטרליה. מספר בני הערובה אינו ברור ומדובר כנראה בעשרות - עד 30 בני אדם. במהלך הבוקר (יום ב') הצליחו להיחלץ חמישה מהם. לפחות אחד הוא עובד בית הקפה, והשאר כנראה לקוחות. לא ברור אם שוחררו או ברחו, אבל לפי דיווחים מאוסטרליה מעט אחרי השעה 09:00 (שעון ישראל) מסתמן כי הם ברחו. הם יצאו מדלת צדדית תחת חיפוי של המשטרה ונמצאים במקום מבטחים. המשטרה הצליחה ליצור קשר עם החוטף. מאות שוטרים ובהם לוחמי יחידות מיוחדות מקיפים את בית הקפה "לינדט" בכיכר מרטין שבמרכז רובע העסקים בעיר.

 

לפי ערוץ 10 האוסטרלי, שתי בנות ערובה שנחלצו מבית הקפה טענו כי לחמוש יש ארבע פצצות: שתיים בבית הקפה ושתיים במקום אחר במרכז סידני.

 

צפו בסיקור האירוע בשידור חי מאוסטרליה:

 

 

מעט לפני השעה 09:00 שעון ישראל יצרו החוטף או החוטפים קשר עם ערוץ 10 האוסטרלי, אחרי שהתקשרו כבר לשני כלי תקשורת אחרים, והציגו שתי דרישות: לדבר עם ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט ושיביאו לבית הקפה דגל של דאעש. אמו של אחד מבני הערובה המוחזקים בבית הקפה סיפרה כי קיבלה ממנו SMS שבו כתב: "אמא, אני בבית הקפה לינדט בסידני". היא סיפרה: "הלב שלי עצר מלכת, עניתי לו 'מה קורה? אתה בסדר?'". הוא השיב לה: "אני בסדר אמא, לא יכול לדבר".

 

הדרמה באוסטרליה - כל הכתבות:

 

מוקדם יותר, במהלך הלילה, בשידורי טלוויזיה מהזירה נראו לפחות ארבעה בני ערובה, אבל כנראה שמאחוריהם יש עוד כמה וכמה חטופים אחרים. הארבעה אולצו להתקרב בידיים מורמות לחלון הראווה ולתלות דגל שחור עם כיתוב לבן בערבית, שמזכיר את זה של ארגון דאעש.

 

 
 
 

המשטרה הודיעה כי כוחות גדולים, חמושים מכף רגל ועד ראש, מקיפים את המקום וקראה לאזרחים להתרחק. היא גם ביקשה מכלי התקשורת להפסיק את השידורים החיים מזירת האירוע. קודם לכן, בצילומים נראו שלושה גברים ואישה, שלפחות אחד מהם עובד בית הקפה. שניים מהם אולצו לתלות את הדגל.

 

ריי הדלי, שדרן רדיו מפורסם, סיפר שאחד מבני הערובה יצר איתו קשר באמצעות אחד החטופים, וששמע ברקע את ההוראות שנתן להם החמוש. האדלי טען כי החמוש דרש לתת לבן הערובה לעלות לשידור חי, אך השדרן סירב. "לא הייתי מרשה שהמאזינים שלי ישמעו אותו", אמר הדלי. "אין לי כישורים במשא ומתן על חטופים. גם מפקד המשטרה המקומית הסכים איתי שאסור לי לתת לבן הערובה לדבר ברדיו".

אחת מבנות הערובה נמלטת (צילום: AP) (צילום: AP)
אחת מבנות הערובה נמלטת(צילום: AP)

מוקדם יותר נמלטו שלושה בני ערובה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מוקדם יותר נמלטו שלושה בני ערובה(צילום: AFP)

שניים מבני הערובה שאולצו לתלות את הדגל ()
שניים מבני הערובה שאולצו לתלות את הדגל

לדברי הדלי, החמוש דיבר על פעילים נוספים המעורבים בתקרית בני הערובה. הוא אמר כי הוא קיבל ממנו הוראה להתקשר בחזרה לאותו המספר בתוך עשר דקות. "הם דיברו על סיסמה שהם ייתנו לי 10 דקות לאחר מכן. אין לי מושג למה הם התכוונו". הדלי ציין כי חוטף נשמע ברקע נותן הוראות לבחור צעיר שדיבר איתו: "הבחור הצעיר היה די רגוע, באופן מדהים, והוא די שמח על כך שיש לנו את מספר הטלפון שלו. הוא אמר 'אני רוצה שתתקשרו אליי חזרה בעוד 10 דקות כדי לקבל הנחיות מהאיש שמחזיק אותנו כבני ערובה".

 

ערוץ 7 האוסטרלי צילם אדם בתוך בית הקפה שחשוד בתור החוטף ()
ערוץ 7 האוסטרלי צילם אדם בתוך בית הקפה שחשוד בתור החוטף
 

במקביל, דווח כי בית האופרה המפורסם של סידני פונה לאחר שנמצאה בו חבילה חשודה. לא נמסרו פרטים נוספים.

 

עדי ראייה דיווחו כי ראו אדם חמוש נכנס לבית הקפה סביבות השעה 9:45 בבוקר (שעון מקומי) ובתחילה הסברה הייתה כי מדובר בשוד מזוין. מפקד המשטרה אמר כי במקום כנראה חמוש אחד, אך לפי עדויות אחרות - יש מספר גדול יותר של חוטפים. השוטרים חסמו כמה רחובות מסביב לבית הקפה ופינו בניינים סמוכים ואת תחנת הרכבת שבאזור. כמו כן, ארצות הברית פינתה את הקונסוליה שלה שסמוכה לבית הקפה ופרסמה אזהרה לכל אזרחיה השוהים בעיר. הם התבקשו לשמור על ערנות גבוהה.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

 

כוחות המשטרה מפנים את האזור שבו נמצא בית הקפה

 

ראש הממשלה אבוט עצמו כינס את הקבינט לישיבת חירום בעקבות התקרית, ובהמשך ערך מסיבת עיתונאים והצהיר כי נראה שהמניע לפיגוע "פוליטי" - מונח שהכוונה בו היא לטרור איסלאמי: "תפילותינו ומחשבותינו מוקדשות לאנשים שבתוך בית הקפה. אין דבר יותר מפחיד מאשר להיות לכוד במצב כזה, ולבנו יוצא אליהם".

 

הוא הוסיף כי "המטרה של אלימות שנובעת ממניעים פוליטיים היא להפחיד אנשים ולמנוע מהם להיות עצמם. אוסטרליה היא חברה פתוחה, סובלנית ונדיבה, ואסור שדבר ישנה זאת". קודם לכן פרסם אבוט הודעה רשמית שבה מסר: "זה ללא ספק אירוע מדאיג מאוד אבל אזרחינו צריכים להיות בטוחים שכוחות הביטחון שלנו מאומנים היטב ומצוידים, והם מגיבים לאירוע ביסודיות ובמקצועיות".

 

הדגל השחור - לא הסמל של דאעש

כלי תקשורת באוסטרליה הדגישו כי אמנם הדגל אינו הסמל של דאעש, אולם אין זה אומר שפעילי הארגון לא מעורבים באירוע. על הדגל שנראה בחלון כתובה הייתה הכרזת האמונה האיסלאמית: "אין אלוהים מלבד אללה ומוחמד הוא שליחו".

 

אזור התקרית במרכז רובע העסקים בסידני
 

כוחות הביטחון מחוץ לבית הקפה "לינדט" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כוחות הביטחון מחוץ לבית הקפה "לינדט"(צילום: EPA)

 ((צילום: getty image)) ((צילום: getty image))
((צילום: getty image))
 

בית האופרה בזמן הפינוי. נמצא חפץ חשוד ()
בית האופרה בזמן הפינוי. נמצא חפץ חשוד

ראש הממשלה במסיבת העיתונאים. "המניע לא ברור" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ראש הממשלה במסיבת העיתונאים. "המניע לא ברור"(צילום: EPA)

מוקדם יותר דווח כי משטרת אוסטרליה עצרה תושב סידני בן 25 במסגרת החקירה שמנהלות הרשויות נגד

התשתית שמאפשרת לאזרחי אוסטרליה לנסוע לאזורי הקרבות בעיראק ובסוריה. החקירה נועדה גם לסכל כוונה אפשרית של הפעילים ששבים משם לבצע פיגועים על אדמת המדינה.

 

מהרשויות נמסר כי המעצר נועד "לשבש את תזרים הכספים וכוח האדם לאזורי הקרבות". במשטרה ציינו כי אין לכך קשר לתקרית שאירעה כמה שעות לאחר מכן בבית הקפה. לפי הערכות, יש כ-70 אוסטרלים שנסעו להילחם בסוריה ובעיראק והם נתמכים על-ידי כמאה מוסדות אוסטרליים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדגל שהוצג בחלון בית הקפה
מומלצים