שתף קטע נבחר

בית בן 2,800 שנה נחשף בראש העין

בית החווה עם 23 חדרים נחשף במהלך חפירות של רשות העתיקות. החווה, שמשתרעת על פני 1,200 מ"ר, שימשה תושבים שעיבדו אדמה. נמצאה שם גם נוכחות יוונית עם מטבע עם שמו של אלכסנדר מוקדון

בית חווה מרשים בן כ-2,800 שנה נחשף בשבועות האחרונים במהלך חפירות ארכיאולוגיות שעורכת רשות העתיקות בראש העין כחלק מביצוע עבודות תשתית להרחבת העיר ביוזמת משרד הבינוי.

 

עוד בחדשות:

בת ערובה מבית הקפה: "אני אוהבת אותך"

פרסום ראשון: גל מעצרים בעיריית רמת גן

 

בית החווה שאותר בחפירות ממבט עילי (צילום: SKYVIEW, באדיבות רשות העתיקות) (צילום: SKYVIEW, באדיבות רשות העתיקות)
בית החווה שאותר בחפירות ממבט עילי(צילום: SKYVIEW, באדיבות רשות העתיקות)

דמותו של הרקולס על המטבע שאותר (רוברט קול, באדיבות רשות העתיקות) (רוברט קול, באדיבות רשות העתיקות)
דמותו של הרקולס על המטבע שאותר(רוברט קול, באדיבות רשות העתיקות)

 

החווה שמשתרעת על פני 1,200 מ"ר נבתתה במאה ה-8 לפני הספירה וכללה 23 חדרים. לדברי עמית שדמן, מנהל החפירות מטעם רשות העתיקות, החווה נבנתה בתקופת הכיבוש האשורי.

 

שדמן הוסיף כי המבנה פעל גם בתקופה הפרסית באותה עת של שיבת ציון במאה ה-6 לפני הספירה וכן בתקופה ההלניסטית שהחלה עם בואו של אלכסנדר מוקדון לארץ ישראל. עדות לנוכחות יוונית באזור נחשפה על אחת מרצפות המבנה בדמות מטבע כסף נדיר, שעליו טבוע שמו של המצביא מוקדון - ΑΛΕΞΑNΔΡΟΥ.

 

בצד זה של המטבע ניתן להבחין גם בדמותו של האל זאוס, ובצד השני מופיע ראשו של הרקולס. בתקופה העות'מאנית נבנה שם כבשן סיד, שאבני החווה שימשו עבורו חומר גלם זמין.

 

המבנה נשמר בצורה טובה ולכן החליטו ברשות העתיקות ובמשרד הבינוי לשמר אותו לרווחת תושבי העיר וציבור המטיילים. "מבני חוות בתקופה זו שימשו מעין יישובים קטנים, שתושביהם לקחו חלק בעיבוד התוצרת החקלאית", הסביר שדמן. "הגתות הרבות שנתגלו בקרבת היישוב מעידות על כך שתעשיית היין באזור הייתה ענף החקלאות העיקרי במקום. ממגורה גדולה, אשר שימשה לאחסון תבואה, מלמדת כי התושבים הקדמונים עסקו גם בגידול דגן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוברט קול, באדיבות רשות העתיקות
דמותו של זאוס על המטבע
רוברט קול, באדיבות רשות העתיקות
מומלצים