שתף קטע נבחר

דרמה ברוסיה: הריבית זינקה הלילה ל-17%

הבנק המרכזי העלה את הריבית בפעם השישית השנה, לאחר שהרובל צלל מול הדולר ב-13% לשפל של כל הזמנים - 66 רובל לדולר. רוסיה: אם הנפט יישאר ב-60 דולר לחבית הכלכלה תתכווץ ב-4.5% ב-2015

הבנק המרכזי של רוסיה העלה הלילה את הריבית לרמה של 17% - הגבוהה ביותר מאז המשבר הגדול שפקד את המדינה ב-1998. העלאת הריבית שבוצעה בשעת ערב מאוחרת נועדה להתמודד עם צניחת שערו של הרובל, שצלל אתמול (ב') בשיעור חד של 13% מול הדולר לשפל של כל הזמנים -66 רובל לדולר. במקביל, רוסיה הודיעה כי אם מחיר הנפט ייישאר אזור ה-60 דולר לחבית - התוצר הרוסי יתכווץ ב-4.5% בשנת 2015.

 

 

זו הפעם השישית השנה שהבנק המרכזי במוסקבה מעלה את הריבית. ההעלאה הקודמת בוצעה רק לפני 5 ימים ואז הועלתה הריבית ל-10.5% והלילה כאמור היא הועלתה בבת אחת ל-17%. המהלך הדרמטי הזה נועד למנוע התרסקות נוספת של המטבע ולעצור את סכנת האינפלציה ברוסיה.

 

נפילת שערו של הרובל הרוסי, ברצף של 6 ימים, היא תוצאה ישירה של הסנקציות שהטיל המערב על רוסיה בעקבות מעורבותה באוקראינה ובעקבות הנפילה במחירי הנפט שפוגעים ברוסיה בהיותה אחת ממפיקות הנפט הגדולות בעולם. ב-2014 נחלש הרובל מול הדולר האמריקאי ב-49% והיה למטבע החלש ביותר בעולם השנה.

 

במקביל להיחלשות הרובל, איגרות החוב של ממשלת רוסיה ל-10 שנים צוללות ב-5 נ"ב ונסחרות בתשואה של 13.05%.

 

למעשה מתחילת השנה מנסה הבנק המרכזי ברוסיה להילחם בצלילה של הרובל. רק בשבועיים האחרונים מכר הבנק המרכזי יותר מחצי מיליארד דולר בשוק, כאשר ההערכות מדברות כי רוסיה מכרה כ-80 מיליארד דולר מתחילת השנה, אולם ללא הועיל.

 

הסנקציות מצד המערב בעקבות מעורבות רוסיה באוקראינה מגבילות את הגישה של כמה חברות ותאגידים רוסיים מובילים להון זר, פוגעות בתעשיות הביטחון והאנרגיה של המדינה ומטילות הגבלות על כניסתם של כמה מבני בריתו של הנשיא ולדימיר פוטין למדינות מערביות - כמו גם מקפיאות נכסים שלהם. צעדים אלו הביאו להאטה כלכלית ברוסיה שהחריפה בשל הנפילה החדה במחיר הנפט והצניחה של כ-30% ברובל נגד הדולר מאז תחילת השנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין
צילום: AP
מומלצים