שתף קטע נבחר

ג'ב בוש "רץ לנשיאות ארה"ב ב-2016"

האח והבן של הנשיאים לשעבר למשפחת בוש המפורסמת הכריז: בוחן באופן פעיל אפשרות לרוץ לנשיאות ארצות הברית. משמעות "חצי ההכרזה": מושל פלורידה לשעבר רוצה להחליף את אובמה, אבל קודם - מגייס כספים לקמפיין

כמעט הכריז: ג'ב בוש לקח צעד אחד קדימה לעבר המרוץ לנשיאות ארה"ב ב-2016. מושל פלורידה לשעבר אמר היום (יום ג') לעוקביו בפייסבוק ובטוויטר כי החליט "לבחון באופן פעיל את האפשרות לרוץ לנשיאות ארצות הברית".

 

הוא הכריז גם על תוכניותיו להקים תנועה פוליטית חדשה שתאפשר לו לגייס כספים לקמפיין הרפובליקני שיוביל. דוברו הוסיף כי בוש עדיין לא החליט "החלטה סופית" אם לרוץ, אך הוא יכריז על כך ב-2015 לאחר שיגייס מספיק תמיכה עבור הקמפיין. בסוף השבוע האחרון, סיפר בוש כי הוא כותב ספר אלקטרוני על כהונתו כמושל, והבטיח לפרסם כ-250 אלף מיילים מזמנו בלשכה.

קודם גיוס כספים. ג'ב בוש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קודם גיוס כספים. ג'ב בוש(צילום: AFP)

ג'ב בוש (61) כיהן כמושל פלורידה שמונה שנים (2007-1999) ונחשב בזמנו למועמד הטבעי לרוץ לנשיאות, אחרי שביל קלינטון ניצח את אביו ג'ורג' בוש האב בבחירות של 1992. אבל אז הפציע אחיו ג'ורג' ו' בוש, רץ לנשיאות בשנת 2000 והביס את סגן הנשיא אל גור.

 

בוש הוא התקווה הגדולה של הרפובליקנים השפויים ושל התורמים הגדולים להחזיר את מפלגתם לכיוון יותר מתון. ג'ב, שנשוי לאישה ילידת מכסיקו, יודע שאין סיכוי למועמד רפובליקני לזכות בבחירות לנשיאות בלי תמיכה גדולה יותר מ-20 האחוזים שקיבלו המועמדים הרפובליקנים בבחירות האחרונות - מקיין ב-2008 ורומני ב-2012 - מציבור הבוחרים ההיספנים.

 

לפני כמה חודשים הצהיר ג'ב בוש שצריך להיות פתרון ל-12 מיליון המהגרים ההיספנים הבלתי חוקיים בארה"ב. הדמוקרטים רוצים למצוא בדחיפות פתרון, בעוד השמרנים מתנגדים לאזרוח שלהם. דבריו של ג'ב בוש זכו לביקורת גדולה מהאגף הניצי במפלגה הרפובליקנית. בוש טען כי לא ייסוג מדבריו. כעת - אם אכן יתמודד - יצטרכו הניצים במפלגה להגמיש את עמדתם כדי לעמוד מאחורי בוש.

 

יתמודד מול רומני?

לאחרונה החלו בוש ומיט רומני, לשעבר מושל מסצ'וסטס ומועמד לנשיאות ארה"ב, מהזרם המתון יותר במפלגה הרפובליקנית "לחמם מנועים" לקראת האפשרות שיכריזו על ריצה לנשיאות.

 

גם רומני וגם בוש חייבים להבהיר כמה שיותר מהר את כוונותיהם, בעיקר בפני התורמים הגדולים של המפלגה הרפובליקנית כדי שאלה לא יתחייבו לסייע למועמדים אחרים. שני הבכירים הרפובליקנים מעוניינים למנוע את אווירת ה"בזאר" שהייתה בבחירות הקודמות לנשיאות, אז התמודדו מועמדים רבים מהימין הקיצוני בפריימריז הרפובליקניים ואילצו את רומני לשבור חזק ימינה ואז להיכשל בניסיונו למרכז את עצמו.

 

ג'ב בוש טוען שלא "יתחפש" לימני קיצוני גם אם הפריימריז הרפובליקניים יהיו קשים עבורו,

ולדבריו יש שני דברים שעליהם הוא לא מתכוון לוותר: תמיכה ברפורמה בהגירה והצגת תוכנית חינוכית. בימין האמריקני מתנגדים לרפורמה בהגירה, ורבים מהם מתנגדים אפילו לקיומו של משרד החינוך. בשיחות עם אנשיו אמר רומני שג'ב בוש לא יחזיק מעמד ב"חום של המטבח" בפריימריז הרפובליקניים ושהוא יובס.

 

העיתון "וושינגטון פוסט" כתב בסוף השבוע כי ג'ב בוש מאותת ברצינות שהוא מוכן למרוץ לנשיאות ב-2016. בוש שלח באחרונה אימיילים לתורמים רפובליקנים גדולים וביקש מהם לא להתחייב ליריביו האפשריים בפריימריז הרפובליקניים, בהם מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי ואחרים. מייק מרפי, האסטרטג הראשי של ג'ב בוש, ביקש מעובדי קמפיין שלא להתחייב לעבוד עם מועמד רפובליקני מסוים משום שג'ב בוש נכנס בקרוב למרוץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים