שתף קטע נבחר

שרידי שמן זית בן 8,000 שנה התגלו בגליל

נס השמן? על חרסים שנמצאו בחפירות בעין ציפורי נשארה עדות לשימוש בשמן באלף ה-6 לפנה"ס. חוקרים: "העדות הקדומה ביותר לייצור שלו בארץ"

שרידי שמן זית בן כ-8,000 שנה נחשפו בגליל התחתון במהלך חפירות של רשות העתיקות. הממצאים הנדירים, מסבירים ברשות, הם העדות הקדומה ביותר לשימוש בשמן זית בארץ ישראל, ואולי בכל אגן המזרח התיכון.

 

עוד בחדשות:

 

במאמר שפורסם בכתב העת Israel Journal of Plant Sciences מובא מחקרם של ד"ר יניר מילבסקי ונמרוד גצוב, המתייחס לחפירות הצלה שביצעה רשות העתיקות בעין ציפורי בשנים 2013-2011, לפני הרחבת כביש 79 על ידי חברת נתיבי ישראל.

החרסים והחפירות בעין ציפורי ( צילום: באדיבות רשות העתיקות) ( צילום: באדיבות רשות העתיקות)
החרסים והחפירות בעין ציפורי( צילום: באדיבות רשות העתיקות)

 ( צילום: באדיבות רשות העתיקות) ( צילום: באדיבות רשות העתיקות)
( צילום: באדיבות רשות העתיקות)

 ( צילום: באדיבות רשות העתיקות) ( צילום: באדיבות רשות העתיקות)
( צילום: באדיבות רשות העתיקות)

 (צילום: רשות העתיקות) (צילום: רשות העתיקות)
(צילום: רשות העתיקות)

במחקר נמצאה עדות לשימוש שנעשה בשמן זית כבר באלף השישי לפני הספירה. חוקרי הרשות דגמו באופן שיטתי את כלי החרס שנמצאו בחפירה כדי לדעת מה אוחסן בהם ואילו שימושים עשו בהם תושבי המקום. יחד עם ד"ר דבורי נמדר מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית בירושלים הם לקחו פיסה קטנה מכלי החרס, ובאמצעות שיטות כימיות של מיצוי וזיהוי בדקו את השרידים האורגניים שנספחו לתוך הדפנות. כך נמצא כי כלי החרס שתוארכו לתקופה הכלקוליתית הקדומה הכילו שמן זית.

 

השוואה של תוצאות המיצוי מהחרסים הקדומים עם זה של שמן מודרני בן שנה אחת הראו דמיון גדול בין השניים, מה שמלמד על רמת שימור גבוהה במיוחד של החומר העתיק ששרד בהרכב קרוב למקור.


אחד הממצאים ( צילום: באדיבות רשות העתיקות) ( צילום: באדיבות רשות העתיקות)
אחד הממצאים( צילום: באדיבות רשות העתיקות)

מבין 20 כלי חרס שנדגמו, שניים נתגלו כקדומים במיוחד ומתוארכים ל-5,800 לפנה"ס בקירוב. "בחפירות ארכיאולוגיות תת-ימיות שניהל ד"ר אהוד גלילי מול חופי כפר סמיר מדרום לחיפה נמצאו בעבר שרידי תעשיית שמן הזית מתקופה זו, ואילו כעת, בציפורי, נמצאו לראשונה עדויות לשימוש בשמן הזית", כתבו החוקרים. "יחד עם התגלית מכפר סמיר זוהי העדות הקדומה ביותר לייצור שמן זית בארץ.

 

"ככל הנראה, שמן הזית היה כבר אז חלק מהתזונה, ואולי שימש גם למאור. אף שאי אפשר לקבוע בוודאות, יתכן שמדובר בזן של זיתים שבויתו ונוספו לגידולי השדה המוכרים כדוגמת דגנים וקטניות. מאז ועד היום מבוססת הכלכלה הים תיכונית על יצהר, דגן ותירוש, שלושת הגידולים שנזכרים רבות במקרא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: באדיבות רשות העתיקות
חרס שנמצא בעין ציפורי
צילום: באדיבות רשות העתיקות
מומלצים