שתף קטע נבחר

משוחררים משבי דאעש: כך נראה התא שלנו

חטופים ששוחררו זיהו בשידורי הטלוויזיה הסורית את הכלא שבו הוחזקו יחד עם ארבעת השבויים המערביים שהוצאו להורג. "כשהביאו אותנו לשם זה היה מפעל", הם סיפרו ל"דיילי מייל", "הם בנו את הכלא סביבנו"

הצצה ראשון לתא שבו החזיקו פעילי דאעש בשבויים המערביים לפני שערפו את ראשם. חטופים שהוחזקו לצד ארבעת השבויים שהוצאו להורג על-ידי הארגון הקיצוני זיהו בשידורי הטלוויזיה הסורית את התא שבו נכלאו במשך חודשים, במפעל נטוש באזור תעשייה בפרברי העיר רקה. הכתב הסורי ביקר במקום מוקדם יותר השנה - עוד לפני פרסום הסרטון הראשון של הוצאה להורג - לאחר שכוחות אסד הצליחו להבריח מהמקום את אנשי דאעש.

 

העיתון "דיילי מייל" הבריטי ראיין חטופים ששוחררו, שסיפרו על התנאים שבהם הוחזקו שם: בחשיכה כמעט תמידית, חצי-מורעבים, ישנים על רצפת בטון. הם סיפרו שארבעת השבויים שנרצחו נכלאו במפעל אשתקד, במשך ארבעה חודשים לפחות. משם הם הועברו לאתר אחר ברקה, שם נמסרו לידי המוציא להורג שלהם - ג'ון הג'יהאדיסט הידוע לשמצה.

  

לכתב הסורי שביקר במפעל שהוסב לבית כלא, לא היה מושג שכמה חודשים קודם לכן הוחזקו בו כמעט 20 עיתונאים ועובדי סיוע מערביים שנחטפו על-ידי דאעש. הוא רק הפנה את תשומת לבו של הצלם לשמיכות המלוכלכות, המזרנים הבלויים ובקבוקי המים הריקים שנותרו במקום. בחשבון הפייסבוק שלו פרסם הכתב גם תמונה מצמררת של כיסא עץ ששימש כנראה לריסון שבויים באמצעות חגורות, אבל לא ברור אם היא צולמה במפעל.

 

החטופים האירופאים שזיהו את תא הכלא בראיון ל"דיילי מייל", שוחררו לפני כמה חודשים לאחר שקרוביהם שילמו כופר תמורתם. אסיר אחר, אזרח סורי שגם הוחזק בכלא, סיפר ששמע חטופים מערביים, בהם העיתונאי ג'יימס פולי, מדברים בתא לידו. לדבריו, פעילי דאעש חילקו את המרתף לאזורים נפרדים: הראשון כלל 14 תאים, והשני ל-12 תאים ולשלושה חדרים גדולים. העיתונאים ועובדי הסיוע הזרים נכלאו יחדיו באחד החדרים האלו, בעוד האסירים הסורים הוחזקו בתאים ליחידים. לדבריו, דאעש החזיקו גם באישה אמריקנית שאותה כלאו בתא נפרד.

 

"הם בנו את הכלא סביבנו", סיפר אחד האירופאים לעיתון, "כשאנחנו הובאנו לשם, לא היה שם כלום. זה היה מפעל רגיל. החדר היה בגודל 25 מ"ר,

והייתה שם רק אסלה". אסיר אחר סיפר כי לתא הובאו נרות רק בזמני הארוחה, שלא הגיעו לעתים קרובות. בתא הזה, הם סיפרו, צם העיתונאי הישראלי-אמריקני סטיבן סוטלוף ביום כיפור.

 

"חילקו לנו ביצים באותו יום, וזה היה נדיר", גילה השבוי האירופאי. "הוא לא סיפר כמעט לאיש שהוא צם, אבל ראיתי אותו ושאלתי 'אתה עושה יום כיפור?', והוא ענה: 'איך אתה יודע?'". הוא סיפר גם כי בתא עמו היו האמריקני פולי, עובד הסיוע הבריטי דיוויד היינס וצלם העיתונות הבריטי ג'ון קנטיל, שעדיין שבוי ומופיע בסרטוני תעמולה של דאעש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תאי הכליאה, כפי שצולמו על ידי הטלוויזיה הסורית
מומלצים