שתף קטע נבחר

3 חודשים לפני הבחירות: נתניהו מצטרף להעלאת שכר המינימום

ראש הממשלה הודיע שהוא מצטרף להחלטה להעלות את שכר המינימום ל-5,000 שקל – החלטה שהתקבלה כבר לפני כחודש בידי יו"ר ההסתדרות ונשיא התאחדות התעשיינים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש הבוקר (א') עם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ויו"ר נשיאות הארגונים הכלכליים, צביקה אורן, והודיע להם כי מעכשיו הוא תומך בהעלאת שכר המינימום בישראל. זאת, על פי המתווה להעלאת שכר המינימום במגזר הפרטי, שעליו הסכימו ניסנקורן ואורן בתחילת החודש.

 

לכתבות נוספות בנושא שכר מינימום

 

במסגרת המתווה נקבע כי המהלך יתבצע בשלוש פעימות: ב-1 באפריל 2015 יעלה שכר המינימום מ-4,300 שקל בחודש ל-4,650 שקל בחודש. לאחר מכן, תהיה העלאה נוספת ל-4,825 שקל ב-1 ביולי 2016 ולבסוף העלאה ל-5,000 שקל בחודש ב-1 בינואר 2017.

 

נתניהו התנגד בעבר, ונכנע ללחץ הציבורי 

בשנת 2010 התנגד נתניהו להצעת החוק של ח"כ עמיר פרץ להגדיל את שכר המינימום ל-4,600 שקל. עם זאת, על רקע המחאה החברתית של קיץ 2011 נכנע נתניהו ללחץ הציבורי, והכריז על שורת הקלות, ביניהן העלאת שכר המינימום ל-4,300 שקל.

נתניהו, ניסנקורן ואורן, בפגישתם הבוקר (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
נתניהו, ניסנקורן ואורן, בפגישתם הבוקר(צילום: חיים צח, לע"מ)
 

כעת, שלושה חודשים לפני הבחירות וכשהוא עומד בראש ממשלת מעבר, אמר הבוקר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה: "נפגשתי הבוקר עם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ועם נשיא התאחדות התעשיינים, צביקה אורן, והודעתי להם שהנחתי את משרד האוצר לאפשר העלאת שכר המינימום ל-5,000 שקל. זאת, בהמשך להעלאת שכר המינימום מ-3,700 ל-4,300 שעשינו ב-2011. זאת בשורה גדולה ל-700 אלף עובדים, ודבר שמצמצם פערים במדינת ישראל ונותן מוטיבציה להיכנס לשוק העבודה".

 

ניסנקורן בירך על המהלך ואמר: "כבר בחודש אפריל מאות אלפי משפחות יתחילו להרגיש את השינוי בתלוש המשכורת. עתה עלינו לדאוג ללא דיחוי ליישום ההסכם שיעזור ל-700 אלף עובדות ועובדים במשק הישראלי במלחמת הקיום היום יומית בה הם חיים. העלאת שכר המינימום ל-5,000 ש״ח היא בשורה חשובה לחברה הישראלית".

 

אורן מסר: "הסכם שכר המינימום מעלה את שכר העובדים באופן מידתי ומאוזן, כך שלא יפגע בעסקים הקטנים והבינוניים. זאת לצד נקיטת צעדים להעלאת פריון העבודה והפחתת הפרשות מעסיקים לביטוח לאומי".

 

כמו כן הוסיף אורן כי "אימוץ הסכם שכר המינימום הנו הוכחה לכך שכאשר ישנה הידברות בין ראשי המגזר העסקי, ההסתדרות והממשלה, ניתן להגיע להחלטות נכונות וצודקות לבעיות שונות במשק".

 

המחלוקת: עובדים עם ברוטו גבוה

לפני שנפגש עם ניסנקורן ואורן, נפגש ראש הממשלה (המכהן כיום גם כשר האוצר) עם בכירי משרד האוצר והודיע להם על כוונתו לתמוך בהסכם בין ניסנקורן ואורן והורה להם להתקדם במגעים מול ההסתדרות. באוצר דורשים כתנאי להסכמת המדינה להעלאת שכר מינימום שהעלאה זו לא תחול על עובדים שבתלוש השכר שלהם קיים פער משמעותי בין שכר הבסיס לשכר הברוטו.

 

בשירות המדינה ישנה תופעה נרחבת של עובדים אשר שכר הבסיס שלהם נמוך משכר מינימום אך שכרם הסופי גבוה ממנו בהרבה, בשל תוספות שונות שקיבלו עם השנים ושאינן נכללות בשכר הבסיס. בהסתדרות ישנה הסכמה עקרונית לגבש מנגנון שיבטיח כי העלאת שכר המינימום לא תחול על עובדי מדינה ששכר הברוטו שלהם גבוה משכר המינימום.

 

גיבושו של מנגנון זה הוא השלב האחרון וההכרחי לפני שייחתם צו הרחבה של הממשלה על ההסכם שאליו הגיעו ניסנקורן ואורן, שיחיל אותו על כלל עובדי המשק. הסכם זה, יש לציין, כולל סעיף שבו נכתב כי העלאת שכר המינימום במגזר הפרטי תחול רק אם וכאשר תחתום הממשלה על צו ההרחבה. 

 

שר הכלכלה, נפתלי בנט, שאמור לחתום בפועל על צו ההרחבה, היה מתואם עם ראש הממשלה בנוגע להחלטה ותומך בה. זאת, למרות שבהסתדרות לא הסכימו להתחייב לתמוך בתיקונים לחוק שעות עבודה ומנוחה שבנט מנסה ליזום. תיקונים אשר יגדילו את הגמישות של מעסיקים.

 

ח"כ כבל: בוקר טוב לפעיל החברתי נתניהו

יו"ר מטה הבחירות של מפלגת העבודה, ח"כ איתן כבל, כתב בתגובה בעמוד הפייסבוק שלו: "בוקר טוב לפעיל החברתי בנימין נתניהו, שנזכר לפתע שזה לא בסדר לשלם לאנשים משכורות רעב והורה להעלות את שכר המינימום ל-5,000 שקלים. 

 

"ביבי, ריגשת. איזו רגישות חברתית, איזו מודעות לסבלן של השכבות החלשות. וכל זה בלי שום קשר לבחירות... עד כמה אתה חושב שהעם מטומטם, ביבי? במשך שנים אנו נאנקים תחת העול שלך, והבשורה הגדולה שלך היא לתפוס טרמפ על ההישג של ההסתדרות והמעסיקים, שכבר סיכמו מעל ראשך על העלאת שכר המינימום? כנראה שבאמת אין גבול לבושה".

 

השתתפה בהכנת הידיעה: מורן אזולאי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
נתניהו בישיבת הממשלה היום
צילום: אמיל סלמן
מומלצים