שתף קטע נבחר

ארגנטינה: בימ"ש העניק לקופה הזכות לחירות

סנדרה, קופת אורנגאוטן שהוחזקה ב-20 השנים האחרונות בגן חיות שלא כחוק, תזכה לזכויות משפטיות השמורות לבני אדם ותועבר למקלט לחיות בר

בית משפט בארגנטינה הורה בפסיקה תקדימית להעניק לסנדרה, קופה בת 29 מסוג אורנגאוטן, זכויות השמורות לבני אדם והכיר בה כ"אישיות לא אנושית". פעילי זכויות אדם ובע"ח עתרו לבית המשפט בשמה של סנדרה, שהוחזקה מאז 1994 בגן חיות בבואנוס איירס באופן לא חוקי, ובית המשפט נעתר לבקשתם והורה להעביר אותה בהקדם למקלט לחיות בר בברזיל - שם תזכה לתנאים טובים יותר.

 

עוד חדשות בעולם :

מחקר: לסביות מרוויחות יותר, הומואים פחות

פיונגיאנג מאיימת: "נפוצץ את הבית הלבן"

צרפת: דרס 11 איש וצעק "בשם ילדי פלסטין"

 

סוג העתירה שהוגשה לבית המשפט, הַבֵּיאָס קוֹרְפּוּס, מתבסס על צו הקיים במשפט המקובל וחל גם בישראל. באמצעות צו זה ביקשו העותרים מהשופט להורות לרשויות להביא בפני בית המשפט אדם הכלוא בידי הרשויות ולדון במעצרו. פירוש שמו של הצו בלטינית הוא "הביאוהו בגופו", והוא משויך בדרך כלל לבני אדם שחוקיות מעצרם או מאסרם מוטלת בספק.

אם גן החיות לא יגיש ערעור בתוך עשרה ימים, תועבר סנדרה למקלט לחיות בר בברזיל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אם גן החיות לא יגיש ערעור בתוך עשרה ימים, תועבר סנדרה למקלט לחיות בר בברזיל(צילום: רויטרס)
 

במסגרת העתירה טענו פרקליטים מטעם התאחדות עורכי הדין ובכירי הרשויות למען זכויות בעלי חיים במדינה כי לסנדרה, שנולדה בשבי בגרמניה, יש יכולות קוגניטיביות מספקות דיין כדי שלא תישפט כאובייקט. בית המשפט קיבל כאמור את הטענה התקדימית, ובכך סלל את הדרך לפניות דומות בעתיד.

 

פול בומפדרה, אחד מעורכי הדין של ההתאחדות, אמר כי "הפסיקה פותחת את הדלת לא רק לקופי-אדם אחרים, אלא גם לחיות בעלות תודעה שנכלאות בגני חיות באופן שרירותי ולא הוגן ששולל את חירותן, בגני חיות, בקרקסים, בפארקי-מים ובמעבדות ניסויים". בומפדרה ביקש לתמוך בטענת ההתאחדות והסביר כי "אורנגאוטן היא מילה מהשפה המלזית שמשמעותה 'איש יערות'".

 

לגן החיות הארגנטינאי הוקצו עשרה ימים לשם הגשת ערעור. אדריאן ססטלו, דוברו, אמר לעיתון "לה-נסיון" כי גם בטבע אורנגאוטנים הם קופים שמזגם רגוע והם נוטים להתבודד. לדבריו, הם מקיימים קשרים חברתיים רק כדי להזדווג ולדאוג לצאצאיהם. הוא טען שהניסיון להאניש התנהגות של חיות הוא טעות נפוצה ושגויה.

 

כך או כך, בית המשפט בארגנטינה לא לבד. עתירות דומות הופכות נפוצות יותר ברחבי העולם. מוקדם יותר החודש דחה בית משפט אמריקני עתירה דומה שהוגשה בשם שימפנזה המכונה "טומי", שהוחזק באופן פרטי במדינת ניו יורק. בית המשפט פסק שטוני אינו "אישיות אנושית" שניתן לכלול בצו הַבֵּיאָס קוֹרְפּוּס.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בית המשפט הגדיר את סנדרה כ"אישיות בלתי אנושית"
צילום: רויטרס
מומלצים