שתף קטע נבחר

שבר צמיד היסטורי שעליו מנורת שבעת הקנים התגלה בהר הכרמל

מיון שברי זכוכית שהושלכו לבור אשפה קדום חשפו שבר קטן עשוי זכוכית בגוון טורקיז ומעוטר בסמלי מנורת שבעת הקנים

שבר צמיד בן 1,600 שנה, שעליו דגמי מנורת שבעת הקנים מבית המקדש, התגלה ביום חמישי במהלך עבודות של רשות העתיקות בגן לאומי הר הכרמל.

 

בשטח החפירות בוצעו בשבועות האחרונים עבודות תשתית להקמת בריכת מים לעיר יקנעם על ידי חברת מקורות. במהלך החפירה נחשף אזור תעשייתי ובורות אשפה של יישוב גדול משלהי התקופה הרומית ומראשית התקופה הביזנטית, בסוף המאה ה-4 לספירה.

שבר צמיד  (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות : ) (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות : )
שבר צמיד (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות : )

התגלה בחפירות  (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות : ) (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות : )
התגלה בחפירות (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות : )

 (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות : ) (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות : )
(צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות : )

תגליות חדשות  (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות : ) (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות : )
תגליות חדשות (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות : )
 

"אחרי מיון תכולת הארגזים, שכללה מאות שברי זכוכית שהושלכו לבור האשפה, מצאנו שבר קטן של צמיד", סיפרו לימור תלמי ודן קירזנר, מנהלי החפירה. "הוא היה מלוכלך מאוד, אך עדיין ניתן היה לראות כי הוא מעוטר. לאחר ניקוי נחשפנו לצמיד שעשוי זכוכית בגוון טורקיז ועוטר בסמלי מנורת שבעת הקנים".

 

יעל גורין-רוזן, ראש מדור זכוכית ברשות, הוסיפה כי "צמידים ותליונים עשויים מזכוכית המעוטרים בסמלי מנורה או אריה, או בדמויות שונות של אלים ובעלי חיים, מוכרים בתקופות אלה בארץ ישראל, לבנון וסוריה. עד כה, נתגלו בחפירות ארכיאולוגיות בארץ שלושה שברי צמידים עם עיטורי מנורה - בצפון רמת הגולן, בבניאס ובחיפה. תכשיטים כאלה נמצאו לרוב בהקשר של מנחות קבורה. נדיר יותר למצוא פריטים כאלה בשכבות יישוב, ונדיר עוד יותר למצוא אותם בבור אשפה עתיק".

 

ארכיאולוגים מנסים כעת לבחון אם מדובר בהוכחה שביישוב העתיק גרו יהודים, שומרונים או אוכלוסייה פגאנית או נוצרית. בנוסף הועלתה השערה שבמקום פעל בית מלאכה והצמיד יועד לשיווק. "האשפה שהתגלתה בבור מעידה על אוכלוסייה שחיה חיי נוחות ורווחה. ייתכן כי אזור התעשייה הגדול במקום פרנס את תושבי היישוב הסמוך", אמרו ברשות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות :
שבר הצמיד
צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות :
מומלצים