שתף קטע נבחר

"איילה יצאה מהרכב, התגלגלה וכך ברחה מהאש". הבוקר: שני לוחמי מג"ב נדקרו בי-ם

מצבה של בת ה-11 עדיין קשה. האב, שנפצע קל, שחזר: "ראינו את המחבל מצית את בקבוק התבערה ומשליך אותו". הבוקר: שני לוחמי מג"ב נדקרו ליד שער האריות עם יציאת המתפללים מהר הבית. מצבם קל, הדוקר נמלט

לאחר שאתמול הושלך בשומרון בקבוק תבערה, שפצע קשה את איילה שפירא בת ה-11, גם הבוקר אירע פיגוע: שני לוחמי מג"ב נדקרו בסמוך לשער האריות בעיר העתיקה, בסביבות השעה 6:20. אחד מהם, צעיר בן 19, נדקר בצוואר. השני, בן 35, נדקר בידו. מצבם קל והם פונו לבית החולים שערי צדק. הדוקר נמלט וכוחות גדולים החלו בסריקות באזור. הכניסה לשער האריות נחסמה ומחסומים הוצבו לאיתור החשוד.

 

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

זירת הפיגוע הבוקר  ()
זירת הפיגוע הבוקר


 

מהחקירה עלה כי פלסטיני דקר את המג"בניק הצעיר בסכין, במהלך יציאת מתפללים בסיום תפילת הבוקר בהר הבית. לוחם המג"ב ועמיתו שהיה עמו נאבקו יחד בדוקר ובמהלך המאבק נפגע לוחם נוסף בידו. חובש מד"א חיים חיימסון והפרמדיק חנן מאיר סיפרו כי הפצועים היו בהכרה מלאה: "הענקנו להם טיפול רפואי ראשוני בשטח, שכלל עצירת דימום וחבישה". מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ׳יקו) אדרי, הגיע לזירת הפיגוע: "זהו אירוע חמור של פגיעה בשוטרים. משטרת ירושלים תפעל ותניח ידה על המחבל".

 

מצבה של הילדה איילה שפירא, שנפגעה לאחר שבקבוק תבערה הושלך לעבר הרכב שבו נסעה עם אביה סמוך ליישוב אל-מתן בשומרון, עדיין מוגדר קשה והיא מורדמת ומונשמת. עם זאת, מהמרכז הרפואי שיבא נמסר כי במהלך הלילה חל שיפור קל במצבה. אביה של איילה, שנפצע קל בפיגוע, סיפר ממיטתו בבית החולים: "ראינו את ההצתה של בקבוק התבערה ממעלה הכביש ואת זריקת הבקבוק".

 

הרופאים נאבקים על חייה. איילה שפירא (צילום: באדיבות המשפחה) (צילום: באדיבות המשפחה)
הרופאים נאבקים על חייה. איילה שפירא(צילום: באדיבות המשפחה)

האב אבנר בבית החולים ()
האב אבנר בבית החולים

לדברי האב אבנר, בתו הצליחה לצאת בעצמה מהרכב, אך היא נפגעה באורח קשה. "צעקתי לבת שלי לצאת והיא הצליחה לעשות זאת. בחסדי השם הצלחנו לצאת מהאוטו, אבל היא נפגעה הרבה יותר קשה ממני. אנחנו מקווים שצוות בית החולים יצליח להחזיר אותה למצבה הקודם".

 

סמוך לשעה 18:30 הוזעקו כוחות צבא, מד"א, כיבוי ומשטרה לרכב שנפגע מבקבוק תבערה שהשליך פלסטיני. הבת, שסובלת מ-40%-30% כוויות בדרגה ג' בפלג גופה העליון ובפנים, מורדמת ומונשמת ופונתה יחד עם אביה, שסובל מכוויות בגפיים, על-ידי פרמדיקים של מד"א לבית החולים.

 
אבנר סיפר כי השניים היו בדרכם הביתה ועלו על הכביש שמחבר בין מעלה שומרון לאל-מתן שבו הם מתגוררים. האב סיפר כי בחודש שעבר חוותה רעייתו רות אירוע דומה בדיוק באותו כביש כשבקבוק תבערה הושלך לעבר רכבה. למרבה המזל, היא לא נפגעה, אך נגרם נזק לרכבה.
 
 
איילה היא הבכורה מבין חמש אחיות ומשפחתה מתגוררת ביישוב אל מתן 13 שנים. רות, אמהּ של הילדה, אמרה: "איילה ילדה מאוד מיוחדת. ילדה חכמה באופן חריג, שהייתה בדרך הביתה משיעור העשרה למחוננים במתמטיקה באוניברסיטת בר אילן. הם חטפו בקבוק תבערה במקום שבו כבר זרקו עלינו בקבוק במקרה. זה היה עליי ואז נגרם נזק רק לאוטו והפעם הרכב נשרף לגמרי".

 

האם סיפרה כי דיברה עם בתה וזו אמרה לה: "הבקבוק נפל ממש עליה, נחת עליה והתלקח. היא הצליחה לשחרר את עצמה מהרכב ולהתגלגל על הרצפה. אם היא לא הייתה ילדה עם תושייה כל כך גדולה לא היינו מדברים עכשיו". היא הוסיפה ואמרה: "בעלי התקשר ואמר: 'תתקשרי למוקד הביטחון, זרקו עלינו בקבוק תבערה וזה לא כמו הפעם הקודמת'. לא ידעתי שהם פצועים בהתחלה, רק שהרכב נשרף. בעלי התקשר בעצמו למד"א".

 

יוסי דגן, ממלא מקום ראש המועצה האזורית שומרון, הוסיף: "היה נס גדול מאוד שילדה בת פחות מ-12, אבל מצד שני המציאות הזאת שתושבים נוסעים במרכז המדינה יכולים למות מבקבוק תבערה בלתי נסבלת. אנחנו דורשים מהממשלה להסיר הגבלות פוליטיות מצה”ל".
 
הרכב הבוער בזירת הפיגוע (צילום: צוות צחי - כוננים קרנ"ש) (צילום: צוות צחי - כוננים קרנ
הרכב הבוער בזירת הפיגוע(צילום: צוות צחי - כוננים קרנ"ש)

הרכב נשרף כליל. הכוחות במקום (צילום: כבאות יו"ש) (צילום: כבאות יו
הרכב נשרף כליל. הכוחות במקום(צילום: כבאות יו"ש)

אזור הפיגוע בשומרון ()
אזור הפיגוע בשומרון

שרה אליאש, דודתו של אבי המשפחה, מתחה ביקורת על ההתנהלות הלקויה בהתמודדות עם מיידי בקבוקי התבערה. "לא ייתכן שבדרך הביתה נצטרך לחשוש ולחשב מהיכן בטוח יותר לנסוע. המצב הזה הוא אבסורד ועל שר הביטחון להנחות את הצבא להרגיע את השטח וליצור תחושת ביטחון לנוסעים בכבישי יהודה ושומרון", דברי אליאש.

 

פרופסור אייל וינקלר, מנהל מחלקת כירורגיה פלסטית בבית החולים שיבא בתל השומר, סיפר כי הצוות הרפואי החל בביצוע פעולות החייאה שכוללות החייאת נוזלים. "יש חשש לחייה וצוותים של מנתחים פלסטיים ורופאי טיפול נמרץ ילדים אמונים על המשך הטיפול שלה. נעשה כל מאמץ להחזיר אותה בשלום ובמצב טוב לחיק המשפחה", אמר וינקלר.

 

כוחות גדולים של צה"ל עורכים סריקות בגזרת האירוע ליד מעלה שומרון ומזרחית לקלקיליה. טרם נתפסו חשודים. הכוחות בדקו גם עקבות וסימנים שהותירו האחראים ליידוי בקבוק התבערה. צה"ל פרס מחסומים בכניסה לכפר הסמוך ת'ולת ובמקביל סרקו הכוחות בתוך הכפרים הסמוכים.

 

מפקד צוות הכבאות בזירה, יוסי דהרי, סיפר: "הגענו במהירות למקום וזיהינו רכב שכולו בוער, כשהאב עמד סמוך לרכב. את הילדה שנפגעה מכוויות בדיוק פינו מהזירה וכבר בדרך הודיעו לנו שנזרק בקבוק תבערה על הרכב". לדברי דהרי, "האב אמר למתנדב הכבאות יניב ברזילי לפני שפונה כי הוא ראה שזורקים עליו בקבוק תבערה ממעלה הגבעה. הוא הוציא את הבת שלו מהרכב וסיפר כי היא צרחה עד שהוא הצליח להוציא אותה מהרכב".

 

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, פרסם הודעה בדף הפייסבוק שלו שבה איחל החלמה לילדה. "הלב כואב ודואב לראות את פניה היפים והמאירים של איילה, לחשוב על הסבל הנורא ועל ילדה בת 11 הנתונה בסכנת חיים. מחשבותינו איתה ועם משפחתה ותפילותינו נתונות לרפואתה והחלמתה", אמר הנשיא.

 

לקראת חצות הסתיימו הסריקות בשטח של כוחות צה"ל באזור ת'ולת, לשם מעריכים כי נמלטו המחבלים. נמסר כי עיקר הפעילות לאיתור החשודים תתמקד כעת במישור המודיעיני על ידי השב"כ. במערכת הביטחון מעריכים כי חוליה של לפחות שני מחבלים ביצעה את הפיגוע, תוך ניצול קטע כביש גישה חשוך ומבודד בין מעלה שומרון לאל מתן, שבחסותו נמלטו.


פורסם לראשונה 25/12/2014 21:29

 

ירון קלנר ויואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי ינובסקי
זירת הפיגוע, בסמוך לשער האריות
צילום: רועי ינובסקי
האב אבנר שפירא
האם רות שפירא
מומלצים