שתף קטע נבחר

כאבי ברכיים

עם העלייה המשמעותית במספר ניתוחי הברכים בארצות הברית, חשוב לברר עד כמה נחוץ הניתוח הזה

כמות הניתוחים בברכיים עולה בצורה משמעותית בכל שנה. אין ספק שזהו הניתוח הנפוץ המבוקש ביותר אצל האורטופד. למרות שהניתוח מוצלח הוא מלווה בהרבה ספקות? האם באמת כל כך הרבה אנשים נזקקים לניתוח זה?

 

במחקר שנערך ב-2013 בפינלנד ושהתפרסם בעלון הרפואה היוקרתי New England Journal of Medicine בוצע מעקב אחרי שתי קבוצות של נבדקים. קבוצה אחת כללה פציינטים שעברו את הניתוח, בו הוסר הסחוס הבעייתי מהברך. הקבוצה השנייה קיבלה טיפול פלסבו שבו לא היה כל מגע עם הסחוס הפגוע, אלא רק בוצעה פרוצדורה שבה מוחדר מכשיר אופטי למיפרק כדי לאמוד את מידת הנזק שנגרם לסחוס.

 

מסתבר שהחולים שנכללו בקבוצת הפלסבו לא היו זקוקים לניתוח על מנת להחלים. בבדיקה שנערכה עם כל משתתפי המחקר כעבור שנה גילו החוקרים כי כולם דיווחו על הטבה משמעותית בברך.

 

מסקנת המחקר הייתה כי חשוב להתמקד ברפואה מונעת ולהימנע מהניתוח עד כמה שניתן.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

באופן כללי, עם בוא החורף מגיעות גם הבעיות עם המפרקים. הקור נוטה לכווץ את כלי הדם ולגרום באופן כללי לאי נוחות. לכן רצוי לחמם היטב את כל מפרקי הגוף בחורף.

 

בנוסף, יש לשים לב להשפעות שליליות על הברכיים ולהימנע מהן. לדוגמה: יציבה לא נוחה וממושכת, נעילת נעליים לא מתאימות או נעליים גבוהות עקב וכן חולשה בשרירי האגן.

 

השרירים עצמם בנויים לעבוד בצורה הרמונית, אם שריר אחד חזק או חלש משמעותית משריר אחר, ההבדל ישפיע על איזון השרירים בגוף ועל יציבות השלד.

 

במקרה של הברכיים, שרירי האגן חשובים במיוחד ולכן חשוב שיהיה איזון נכון בין הברכיים והאגן. ישיבה ממושכת לאורך זמן צריכה להיות מלווה בתרגילים קלים לשחרור השרירים, כדי שאלו לא יפעילו לחץ מיותר על הברכיים.

 

כמו שיתכן חוסר איזון בין השרירים, כך תתכן חולשה של אחד מאיברי הגוף הפנימיים, שיכולה להשפיע ישירות על הברכיים.

 

חולשה של הכליות לאורך זמן תתבטא בתסמינים של כאבי גב וברכיים, מתן שתן לעיתים תכופות, כאבים לאורך שרירי הירך האחורי ובאופן כללי סימנים של זיקנה מוקדמת. את הכליות אפשר לחזק על ידי תרגילי נשימה נכונים, דיקור, ואכילת מאכלים מחזקים כגון: שעועית אדומה, אגוזי מלך ודבש דבורים.

 

חיזוק של הכליות ישפיע בצורה ישירה על הברכיים ויתרום להפחת הכאב בצורה משמעותית.

 

גורם אחר לבעיות בברכיים הוא הצטברות נוזלים שאינם "מנוקזים" על ידי הכליות בצורה תקינה.

 

לא פעם ראיתי אנשים עם דלקות בברכיים שגם לאחר שהדלקת עברה, עדיין נשארו עם נפיחות סביב הברך. מכיוון שנפיחות זו יכולה להיווצר מקרע במיניסקוס או סחוס, חשוב להתייעץ עם רופא ולבדוק לשורש הענין מדוע יש עודף של נוזלים בגוף.

 

כפי שכבר נאמר, יש לשים דגש על איכות היציבה של המטופל. במקרה זה חשוב להתמקד במטופל ולראות מה מצב רוחו ורגשותיו. יש לציין שהמצב הרגשי משפיע ישירות על היציבה ובעקבות כך כמובן גם על הברכיים.

 

כמובן שעודף משקל ישפיע משמעותית לרעה על הברך, מכיוון שכל המשקל הזה יושב על מפרק הברך בזמן עמידה או הליכה. משקל עודף לאורך זמן יכול לגרום לדלקת מפרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס).

 

אומנם שוק תוספי המזון עמוס במוצרים שנועדו להקל על כאבי השרירים והברכיים, אך בעצם כל אדם הסובל מבעיות אלו זקוק לתוכנית אישית ויחודית שתותאם לצרכיו.

 

אדם הסובל יותר מכאבים בעיתות החורף, יטופל על ידי חימום המקום בעזרת צמחים יחודיים לרפואה סינית, שיגרמו לזרימת דם יעילה.

 

בקיץ, לא יהיה צורך בצמחים אלו, והפציינט יטופל על ידי תרגילים קלים ודיקור.

 

חשוב לשמור על המודעות לבריאות גופנו ולטפל בו באופן הנכון ביותר בהתאם לנסיבות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים