שתף קטע נבחר

הקרנפיות קרן פלס וריהאנה ברחו מהספארי

הקרנפיות "קרן פלס", "ריהאנה" וקרנפית לבנה נוספת, יצאו בשש בבוקר משער היציאה הצדדי בספארי והספיקו לטייל מספר מטרים מחוץ לשטח הספארי. בספארי טוענים כי אחד השומרים נרדם לזמן קצר וכתוצאה מכך הקרנפיות יצאו החוצה. מנכ"ל הספארי, יהודה בר, השיב אותן בכוחות עצמו. בספארי פיטרו את השומר

בספארי ברמת-גן אישרו הבוקר (ה') כי שלוש קרנפיות לבנות (קרנפיות רחבות שפה) ניצלו את חוסר עירנותו של אחד השומרים ויצאו לטיול קצר משער היציאה הצדדי של הספארי.

 

לדברי שגית הורוביץ, דוברת הספארי, האירוע עצמו החל בשעה שש בבוקר. "מנכ"ל הספארי יהודה בר, הגיע אל הספארי בשעה שש בבוקר, לפני שהעובדים מגיעים למקום ולקח את המפתחות מהשומר כדי לפתוח את שער היציאה הראשון בספארי", היא אומרת ל-ynet.

 

קרן פלס הקרנפית (צילום: טיבור יגר) (צילום: טיבור יגר)
קרן פלס הקרנפית(צילום: טיבור יגר)

מנכ"ל הספארי: "השומר התרשל ופוטר בו במקום"

יהודה בר, מנכ"ל הספארי סיפר ל-ynet כי קיבל את הדיווח הראשון לקראת השעה שש ורבע. "ישבתי במשרד והתקשרו אלי מהמוקד העירוני. הם אמרו שיצאו כמה קרנפים החוצה. מייד ניגשתי לשער וראיתי שהמשטרה חסמה את הכביש לידינו"

 

שלוש הקרנפיות הצליחו להגיע לחניון קטן הסמוך לשער הכניסה לספארי, המצוי בסמוך לפארק הלאומי ברמת גן. "מצאתי שתי קרנפיות פרחחיות עם קרנפית יותר מבוגרת במגרש החנייה. תוך דקה וחצי הן היו בחזרה בספארי. לא קרה שום דבר ולא נגרם נזק".

 

לדבריו, הוא ביצע בדיקה ראשונית לבריחת הקרנפיות. "פותחים את השערים בספארי בסביבות שש בבוקר ותפקידו של השומר הוא לסגור מייד את השער. השומר התרשל וכנראה ישן. פוטר בו במקום", מסביר בר. לדבריו, בגן החיות ישנם נוהלי טיפול באירועים של בריחת בעלי חיים מחוץ לשטח הספארי. 

 

ריהאנה הקרנפית (צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג) (צילום: טיבור יגר, ספארי ר
ריהאנה הקרנפית(צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג)

 

"לקראת מבצע צוק איתן ריעננו את הנוהלים הקיימים אצלנו בכל הנוגע לטיפול בחיות המוגדרות כמסוכנות שבורחות מהספארי. זה יכול להיות יעל, טיגריס או פיל. אנחנו מתואמים עם המשטרה בנושא וכל האירוע נגמר מהר מאוד".  

 

שגית הורוביץ, דוברת הספארי מוסיפה ואומרת כי "הקרנפיות יצאו החוצה. הן פנו ימינה בשער היציאה וככל הנראה נתקלו בכמה רצים שיצאו מהפארק הלאומי ברמת גן, ליד אחד השבילים הסמוכים לספארי".

 

לדבריה, "הקרנפיות היו בהלם לאחר שמצאו עצמן בחוץ. נבהלו ורצו לחזור לשטח הפתוח בספארי. יהודה המנכ"ל התחיל למחוא להן כפיים, הן שמעו לו וחזרו לספארי" היא מסבירה.

 

לדבריה, הקרנפיות קרן פלס, ריהאנה וקרנפית נוספת שלא זוהתה הן אלו שיצאו מחוץ לשטח הספארי.

 

הקרנפים הנפוצים בטבע, אך עתידם בסכנה

הקרנפים הלבנים בטבע נחשבים ליונקים היבשתיים הגדולים בעולם אחרי הפילים ועשויים להגיע למשקל של עד כשלושה טון. מצבם של הקרנפים הלבנים בטבע טוב ויציב, בהשוואה למינים אחרים של קרנפים, המצויים בסכנת הכחדה חמורה וחלקם מצויים על סף הכחדה מהטבע.

 

באוכלוסיית הקרנפים הלבנים שמרבית מהאוכלוסיה שלה מצויה בארבע מדינות בלבד - דרום אפריקה, נמיביה, זימבבואה וקניה - נרשמה עליה במספרה בשנים האחרונות ל-20,450 פרטים בטבע, אך תופעת הציד לא חוקי מאיימת על הישרדותם.

 

בדרום אפריקה מצויים 73 אחוז מכל אוכלוסיית הקרנפים בעולם. הגורם המרכזי לציד הוא סחר בקרני היונקים הגדולים. על פי הרפואה הסינית המסורתית, הקרניים מכילות חומר שעשוי להגביר את האון הגברי, לטפל בבעיות פוריות ואף לסייע במיגור מחלת המלריה.   

 

 

Please read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טיבור יגר
קרן הקרנפית
צילום: טיבור יגר
מומלצים