שתף קטע נבחר

האזינו למפקד אוגדת עזה - "זו יהירות לנסות להרתיע מישהו בסג'עייה"

על רקע זעם תושבי עוטף עזה על הפסקת האבטחה באזור, הביע מפקד אוגדת עזה בשיחה סגורה עם תושבים ספק באשר לאפשרות שניתן ליצור הרתעה מול הפלסטינים בעזה. "אין להם הרבה אלטרנטיבות מדרך המלחמה", אמר תת-אלוף איתי וירוב, והוסיף: "טוב שלא הכרענו את חמאס"

מחאת התושבים לא צלחה, ולראשונה מאז "צוק איתן" יעזבו היום (יום א') הלוחמים המאבטחים את היישובים עוטפי הגדר את עמדותיהם. מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף איתי וירוב, שוחח אמש עם תושבי נחל עוז על רקע זעם התושבים על המהלך, וניסה להרגיע את הרוחות. "זו יהירות לנסות להרתיע מישהו בסג'עייה. היושב בעזה לא יתייאש ממלחמה ואין לו הרבה אלטרנטיבות מדרך המלחמה", הודה וירוב, "אבל חמאס הוכה כפי שלא הוכה כבר שנים".

 

וירוב, שבעצמו מתגורר בקיבוץ בעוטף עזה, שוחח עם תושבי האזור על לקחי המלחמה בקיץ והדגיש: "טוב שלא הכרענו את חמאס. אני רואה מה קורה היום בסיני. טוב שפראי האדם האלה יישארו בסיני ויתמודדו עם הצבא המצרי ואנו נתמודד עם מי שמולנו. בסופו של דבר, אחרי המלחמה רצינו לראות את חמאס נשאר באותו מקום. התרסקות הרצועה יכולה להביא אותנו למקומות גרועים. האלטרנטיבות לשלטון חמאס ולשלטון הצבאי בעזה הן גרועות יותר".  

 

"להרתיע מישהו בסג'עיה זו יומרנות". וירוב (צילום: שאול גולן, "ידיעות אחרונות") (צילום: שאול גולן,
"להרתיע מישהו בסג'עיה זו יומרנות". וירוב(צילום: שאול גולן, "ידיעות אחרונות")
 

הקצין הבכיר הודה עם זאת כי לא קיימת יכולת הרתעה אמיתית אל מול תושבי עזה. "להרתיע מישהו בסג'עייה זו יומרנות, שלא נאמר יהירות גדולה", אמר וירוב. "עזה היא טרגדיה גדולה. אין לה שום עתודות של משאבים. אין לה כלום. זו מורכבות עוד יותר גדולה. אם אין יכולת להרתיע, אני אומר באמירה מפוכחת ככל הניתן – המלחמה הזאת היא לא מלחמה מרתיעה".

 

"עשרות אלפי הבתים שהתקרה שלהם מודבקת לרצפה ועשרות הרחובות שהרכבים לא יכולים לעבור בהם – לא בטוח שכל אלה ירתיעו את העזתים", הוסיף וירוב, אך הדגיש כי המבצע הצבאי בקיץ בכל זאת הניב תוצאות. "יותר מאשר זו הייתה מלחמה הרתעתית, זו הייתה מלחמה סיכולית. אני חושב שהמערכה הייתה חשובה. זו מערכה שסיכלה כוונה זדונית ולקחה אותם צעד אחורה".

 

הפגנת תושבי עוטף עזה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
הפגנת תושבי עוטף עזה(צילום: רועי עידן)
 

הוא התייחס בין היתר לאיום המנהרות ולפחד הרב הרווח בקרב תושבי עוטף עזה בעקבות איום זה. "אפשר לשאול שאלות נוקבות, אם התעוררנו מוקדם או מאוחר. למנהרות נעשה נזק חמור והאיום הוסר לעת עתה, סיכלנו זאת, אך לא ידענו להעריך את בשלות המנהרות. זה היה אתגר משמעותי וקשה מאוד שלא היינו ערוכים אליו. אבל לעת עתה האיום הזה הוסר".

 

וירוב הוסיף כי יש גם לדאוג יותר לצורכי האוכלוסייה בעורף וללמוד לקחים מהמבצע האחרון: "צריך לחדד את הקשר עם העורף, לתקן ולתת הוראות ברורות יותר לאוכלוסייה, איך לארגן יציאה מסודרת וכולי. אני מקווה שטעויות שנעשו בעבר – לא נחזור עליהם". הוא התייחס לסיוע שהובטח ליישובי עוטף עזה ואמר: "אני רוצה לשים בפניכם אזהרה מפני הבטחות שלפני מלחמה, וגם של אחרי מלחמה. לא בגלל שאין לי כוונה לעשות, אלא בגלל שגם אני רווי ניסיון ואכזבה מהבטחות, אבל אני מתחייב בפניכם שאני אעשה כל שיעלה בידיי כדי להגן עליכם".

 

"החמאס המדיני באמת דואג לאוכלוסייה ורוצה זמן של שקט, ריסון ושיקום", אמר וירוב. "לצד זה, יש את החמאס הצבאי, שחזר מיד אחרי המלחמה אל תוך המנהרות, כולל עשרות ניסויים ושיגורים, מתאמן למערכות הבאות. לכן לא ברור מי יגבר על מי, החמאס המדיני או החמאס צבאי. זאת אני לא יודע – אבל אני צריך להיערך למערכה הבאה".

 

מהנהלת קיבוץ נחל עוז נמסר בתגובה כי תושבי הקיבוץ מקיימים וימשיכו לקיים דיאלוג רציף עם מערכת הביטחון וקציני האוגדה, מתוך אמון מלא בפעולות צה"ל. "הדיאלוג בינינו מאופיין בהקשבה ובמתן מענים לצרכים אמיתיים של היישוב ותושביו", אמרו.

 

שלשום יצאו עשרות תושבים מעוטף עזה בצעדה מקיבוץ נירים לכיוון פיר מנהרה שנחשף בגבול, במחאה על ההחלטה כי חיילי צה"ל יעזבו את היישובים שאינם סמוכי גדר החל מהיום. עוד בטרם הגיעו המוחים ליעדם, נאלצה הצעדה להיעצר בגלל צו שחתם עליו אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן, שהכריז על האזור שטח צבאי סגור. ביישובים זועמים על החלטת אלוף פיקוד הדרום לפנות את החיילים מהאזור וטוענים כי הוא קידם את המהלך, וכמו כן זועמים על ראשי הרשויות שלדבריהם לא עשו די לשנות את ההחלטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן, "ידיעות אחרונות"
תא"ל איתי וירוב
צילום: שאול גולן, "ידיעות אחרונות"
מומלצים