שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: shutterstock

  חורף ירושלמי: הכלבים והקופים בכוננות שלג

  באגודת צער בעלי חיים בירושלים נערכים לסופה וזקוקים לסיוע של מנורות חימום, שמיכות ומשפחות זמניות לכלבים ולחתולי בית המחסה. ב"תנו לחיות לחיות" קוראים לציבור לאמץ כלבים לבית חמים במהלך החורף. בגן החיות התנ"כי מתכוננים לתרחיש של הפסקות חשמל וטיפול בבעלי חיים רגישים לקור. "השימפנזים רגישים יותר להצטננות", אומרת וטרינרית גן החיות. "למרבית החיות יש בתים מחוממים"

  בבית המחסה של אגודת "צער בעלי חיים ירושלים" מתכוננים במרץ לקראת הסערה הגדולה והשלגים הצפויים. במקום חיים 150 כלבים ו-200 חתולים שזקוקים לבתים מאמצים.

   

  בשנה שעברה, בעקבות השלגים הכבדים והסערה, התמוטטו גדרות והשלג הכבד שהצטבר על הגגונים בחצרות הביא לשבירתם. המצעים של החיות נרטבו והיה קושי להביא מתנדבים למקום בעקבות חסימת הדרכים.

   

   (צילום: צער בעלי חיים ירושלים) (צילום: צער בעלי חיים ירושלים)
  (צילום: צער בעלי חיים ירושלים)

   

  בית המחסה בסופת השלגים ב-2013 

  בית המחסה בסופת השלגים ב-2013    (צילום: לב ניסמן, צער בעלי חיים ירושלים)

  בית המחסה בסופת השלגים ב-2013    (צילום: לב ניסמן, צער בעלי חיים ירושלים)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  האתגר: לספק חימום לכלבים ולחתולים

  השנה אומרים באגודה כי הם מנסים להיערך להתמודדות עם השלגים. "ניסינו לתקן נזילות רבות של מים שחדרו דרך הקירות אך אנחנו לא יודעים עד כמה זה יעזור בסופה", אומרת ל-ynet סופי, מתנדבת באגודה. "החצרות כבר מוצפות במי גשמים. עיקר האתגר שלנו הוא לספק מנורות חימום ובתים למנורות כדי שנוכל לשים אותן באזורי התאים של הכלבים והחתולים".

   

  החצרות כבר מוצפות במי גשמים (צילום: אלה רז) (צילום: צער בעלי חיים ירושלים) (צילום: צער בעלי חיים ירושלים)
  החצרות כבר מוצפות במי גשמים (צילום: אלה רז)

   

  מנורת חימום. מצרך מבוקש בחורף (צילום: צער בעלי חיים ירושלים) (צילום: צער בעלי חיים ירושלים)
  מנורת חימום. מצרך מבוקש בחורף(צילום: צער בעלי חיים ירושלים)

  אורביל, חתול בן שנה וחודש. ננטש על ידי בעליו בעקבות מעבר דירה. מחפש בית (צילום: צער בעלי חיים ירושלים) (צילום: צער בעלי חיים ירושלים)
  אורביל, חתול בן שנה וחודש. ננטש על ידי בעליו בעקבות מעבר דירה. מחפש בית(צילום: צער בעלי חיים ירושלים)

   

  לדבריה, הם ניסו לתקן בשבועות האחרונים נזילות וסתימת חורים מאחר שהמים חודרים דרך הקירות במהלך הגשמים. "אנחנו משתדלים לשים כמה שיותר מנורות חימום בתאי המגורים של הכלבים והחתולים. אנחנו צריכים כמויות של שמיכות ומצעים כדי לאפשר לכלבים ולחתולים לישון על מצע חם וציליות שיגינו על הכלובים מפני הרוחות החזקות".  

   

  (מימין) פנצ'ר, שארפיי בן שנה וחודש. מקסים וחברותי. זקוק לחינוך למגורים בבית. מסתדר עם כלבים. תילתיל (שמאל), טרייר בן שנה וחודש. ננטש בכלבייה. מחונך לבית (צילום: צער בעלי חיים ירושלים) (צילום: צער בעלי חיים ירושלים)
  (מימין) פנצ'ר, שארפיי בן שנה וחודש. מקסים וחברותי. זקוק לחינוך למגורים בבית. מסתדר עם כלבים. תילתיל (שמאל), טרייר בן שנה וחודש. ננטש בכלבייה. מחונך לבית(צילום: צער בעלי חיים ירושלים)
   

  ג'וני קאש, רועה מעורב בן שנתיים. מחונך לצרכים ומחכה לבית מאז היותו גור (צילום: צער בעלי חיים ירושלים) (צילום: צער בעלי חיים ירושלים)
  ג'וני קאש, רועה מעורב בן שנתיים. מחונך לצרכים ומחכה לבית מאז היותו גור(צילום: צער בעלי חיים ירושלים)

   

  באגודה קוראים לציבור לסייע בהענקת בית זמני לגורים וכלבים עד תום הסערה. "צריך לקחת בחשבון שרוב הכלבים אינם מחונכים לבית, מהגדולים לקטנים".

   

  כיצד יגיעו לטפל בכלבים בעת השלג? סופי מציינת כי באגודה ישמחו לקבל סיוע ממתנדבים בעלי רכבי שטח כדי להסיע מתנדבים להאכיל את החיות בעת הצורך. "אם יהיה שלג, נצטרך מתנדבים שיעזרו לסדר את כל הבלגן".

   

   (צילום: צער בעלי חיים ירושלים) (צילום: צער בעלי חיים ירושלים)
  (צילום: צער בעלי חיים ירושלים)

   

  לאתר אגודת צער בעלי חיים בירושלים. להתנדבות לטיפול בכלבים בסוף השבוע, לתרומות והעברת ציוד, ניתן ליצור לתאם עם נציגי העמותה. חיה: 054-7700221, קתי: 050-422-6063, אירה: 050-463-7680 או צרו קשר עם בית המחסה: 02-585-4465

   

   

  בבית המחסה של עמותת "תנו לחיות לחיות" הממוקם בכפר רות, סמוך למודיעין, מבקשים מהציבור לבוא לאמץ כלב או חתול לתקופת החורף. לדברי העמותה, אשתקד אנשים רבים הגיעו לקחת כלבים לבתיהם לתקופות קצרות ובכך סייעו לכלבים לשרוד את החורף.

   

   (צילום: תנו לחיות לחיות) (צילום: תנו לחיות לחיות)
  (צילום: תנו לחיות לחיות)

   (צילום: תנו לחיות לחיות) (צילום: תנו לחיות לחיות)
  (צילום: תנו לחיות לחיות)

   

  לאימוץ כלבים וחתולי העמותה . בית המחסה של העמותה פתוח בימי השבוע, ראשון-חמישי בין 09:00-16:30, שישי, 09:00-14:00 ושבת 10:00-16:30. פרטים ליצירת קשר: 054-5351022 או 050-5548370.

   

   

  גם בגן החיות התנ"כי בירושלים נמצאים בכוננות חורף ושלג. אשתקד בסופת השלג הגן נסגר לראשונה בעקבות קריסת עצים רבים בשטח הגן, דבר שגרם למותם של מספר בעלי חיים. שני פלמינגו מתו באגם הקטן לאחר שעץ דקל התמוטט עליהם, שני פקארי צווארון, כרוון מצוי וטגואן מתו מהקור.

   

  נזקים כבדים נגרמו לצמחיית הגן ולעצים בני עשרים שנה שקרסו בעקבות השלגים הכבדים. אשתקד פונו בעלי חיים רבים הזקוקים לחימום, ביניהם נחשים, צבי יבשה גדולים, דו חיים וציפורים הרגישים לקור. 

   

  ראמים בשלג בגן החיות אשתקד (צילום: שי דורון, גן החיות התנ"כי ירושלים)
  ראמים בשלג בגן החיות אשתקד(צילום: שי דורון, גן החיות התנ"כי ירושלים)

   

  "כחלק מההפקת הלקחים מאירועי הסופה בשנה שעברה,  דאגנו לספק גנרטורים לכל בעלי החיים הזקוקים לחימום. החל מנתינים, זוחלים, חיות קטנות ואפילו בעלי החיים הימיים שלנו באקווריומים. וזאת כדי לאפשר אספקת חשמל בכל מצב", מסבירה ל-ynet ד"ר נילי אבני-מגן, וטרינרית גן החיות.

   

  "השימפנזים רגישים יותר להצטננות"

  "כמעט לכל בעלי החיים יש בתים מחוממים ומרביתם פשוט לא יוצאים החוצה עד שמזג האוויר יתבהר. השימפנזים כמו שאר הקופים הם רגישים ומועדים ביותר להצטננות ומחלות בדומה לבני האדם, לכן הם נשארים בפנים. כמו שילדים ששוהים בבית מקבלים משחקים כדי להעביר את הזמן במהלך הסופה, אנחנו גם מספקים אמצעי העשרה לחיות כדי להקל על השהייה הממושכת בבתי הלינה הפנימיים".

   

  רוב היונקים נכנסים לבתים הפנימיים המחוממים. נמר פרסי בגן החיות התנכ"י בירושלים (צילום: יערה FOREST תמרי, גן החיות התנכ"י ירושלים) (צילום: יערה FOREST תמרי, גן החיות התנכ
  רוב היונקים נכנסים לבתים הפנימיים המחוממים. נמר פרסי בגן החיות התנכ"י בירושלים(צילום: יערה FOREST תמרי, גן החיות התנכ"י ירושלים)

   

  ד"ר אבני-מגן מציינת כי בגן נמצאים מזה מספר שבועות בפעילות של גיזום של עצים וצמחייה כדי למנוע מצב של קריסת עצים. "המרפאה שלנו ערוכה לטיפול בכל צרה שלא תבוא. יש תאים מסודרים ואספקת חשמל לשעת חירום.

   

  לדבריה, יש בעלי חיים שהטמפרטורה הנמוכה לא מפריעה להם כדוגמת הפינגווינים, הפנדות האדומות וגם בעלי החיים הארצישראלייים, כמו היחמורים, היעלים, הראמים והצבאים". ישנם בעלי חיים שנמצאים בשטחים פתוחים אך יש להם מקומות מחסה. הם יקבלו כמויות גדולות יותר של מזון כדי להתחמם. הדובים כבר נחים מאז דצמבר בתוך המאורה ואפילו לא יודעים מה קורה בחוץ", היא מגלה.


  דואגים גם לזוחלים שזקוקים לחימום (צילום: יערה FOREST תמרי, גן החיות התנכ"י ירושלים) (צילום: יערה FOREST תמרי, גן החיות התנכ
  דואגים גם לזוחלים שזקוקים לחימום(צילום: יערה FOREST תמרי, גן החיות התנכ"י ירושלים)

  הטיגריסים הסומטריים "חנה" ו"אביגדור" בשלג אשתקד (צילום: דניס סמית', גן החיות התנכ"י ירושלים) (צילום: דניס סמית', גן החיות התנכ
  הטיגריסים הסומטריים "חנה" ו"אביגדור" בשלג אשתקד(צילום: דניס סמית', גן החיות התנכ"י ירושלים)

  מתאקלמות בקלות. פנדות אדומות שהגיעו מצרפת (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
  מתאקלמות בקלות. פנדות אדומות שהגיעו מצרפת(צילום: אלי מנדלבאום)

   

  בכל הנוגע לטיפול בבעלי החיים בזמן הסערה והשלגים, בגן מציינים כי הם מצויידים ברכב שטח שיאפשר הגעה למקום. "יש גם צוות של עובדים שיישן בגן החיות החל מיום רביעי בלילה ועובדים רבים גרים במרחק הליכה מגן החיות לכל צרה שלא תבוא".

   

   


  פורסם לראשונה 06/01/2015 15:19

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צער בעלי חיים ירושלים
  צילום: צער בעלי חיים ירושלים
  צילום: צער בעלי חיים ירושלים
  צילום: צער בעלי חיים ירושלים
  צילום: יערה FOREST תמרי, גן החיות התנכ"י ירושלים
  נמר פרסי בגן החיות התנ"כי ירושלים
  צילום: יערה FOREST תמרי, גן החיות התנכ"י ירושלים
  מומלצים