שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, MCT

מחבל הסגיר עצמו. עולם מאוחד: 'כולנו שארלי'

חמיד מוראד בן ה-18 נעצר, נמשך המצוד אחר האחים ממוצא אלג'יראי סעיד ושריף קואשי. ברחבי העולם הפגינו מאות אלפים לאות הזדהות עם קורבנות הטבח בפריז במערכת העיתון "שארלי הבדו". בנרצחים: שוטר מוסלמי

מאות אלפי בני אדם הפגינו אתמול (יום ד') ברחבי העולם הזדהות עם הרוגי מתקפת הטרור בפריז במערכת העיתון "שארלי הבדו". 12 בני אדם נהרגו ו-11 נפצעו כששלושה חמושים רעולי פנים, שני אחים צרפתים ממוצא אלג'יראי וחברם הצעיר, פרצו לבניין שבו שוכנת מערכת העיתון הסאטירי שבעבר לעג לנביא מוחמד, ירו לכל עבר והרגו 10 עיתונאים, בהם שלושה קריקטוריסטים והעורך הראשי של העיתון. בצאתם מהבניין ניהלו חילופי אש עם שוטרים, הרגו שניים מהם וברחו מהמקום ברכב סיטרואן C3.

 

מתקפת טרור בפריז - עדכונים אחרונים:

הכניסה את המחבלים לעיתון: "רצחו וברחו"

היגר לצרפת בגיל 13. בנרצחים: מאייר יהודי

חסר בית ושני אחים מוסלמים: אלה המחבלים

המאייר מישל קישקה: "הנרצחים לא פחדו מאיומים"

 

במהלך הלילה הסגיר המחבל בן ה-18, חמיד מוראד, את עצמו, וכוחות משטרה גדולים עדיין מנהלים מצוד אחר שני האחים סעיד ושריף קואשי, בני 34 ו-32 בהתאמה. המשטרה הצליחה לזהות את המחבלים באמצעות תעודות הזהות שלהם נמצאו ברכב המילוט שנטשו. לפי שעה לא ברור היכן נעצר מוראד.

 

"יום שחור". שערי עיתונים בצרפת
"יום שחור". שערי עיתונים בצרפת

"ברברי". שערי עיתונים בבריטניה ()
"ברברי". שערי עיתונים בבריטניה

"לא". שערי עיתונים בעולם ()
"לא". שערי עיתונים בעולם

בכלי תקשורת מקומיים דווח שמוראד, חסר בית, הסגיר את עצמו לאחר שראה את שמו מפורסם ברשתות החברתיות. עוד נמסר כי נעצרו חשודים נוספים שמקורבים לשני האחים קואשי. בהודעה שפרסמה המשטרה, היא הזהירה כי שני האחים "חמושים ומסוכנים" וקראה לציבור לסייע באיתורם.

 

חלק מהמפגינים בלונדון, בברלין, בריו דה ז'ניירו ובמקומות נוספים בעולם הניפו עטים וקראו "אני שארלי" לאות הזדהות עם העיתון שהיה קורבן לפיגוע טרור ולאות מחאה על הפגיעה בחופש הביטוי וחופש העיתונות.   

 

השוטר המוסלמי התחנן על חייו ונורה מטווח קצר

תיעוד השניות האחרונות בחייו של אחד משני השוטרים שנרצחו במערכת העיתון הסאטירי "שארלי הבדו" בפריז שודרו שוב ושוב בכל רחבי העולם. השוטר, שתואר על ידי עדים למתקפה כמי שהיה "שרוע על המדרכה בין חיים למוות", צולם מנופף בידו לאחד המחבלים בתחינה שיחוס עליו ואז נורה למוות מטווח קצר. כעבור שעות התברר: הנרצח הוא אחמד מראבט, מוסלמי בן 42. הוא הותיר אחריו אישה.

 

מהיחידה המשטרתית שבה שירת נמסר שהוא הותקף בעת שסייר במסגרת תפקידו ברובע ה-11. שוטר נוסף מאותה יחידה, שעסק גם הוא באבטחת מערכת העיתון שהייתה נתונה תחת איומים, נהרג בתוך המבנה שבו אירע הטבח. השוטר היה אמון על אבטחתו האישית של עורך העיתון שנרצח, סטפן שארבונייה, הידוע בשם העט "שארב". "אנחנו בהלם שקשה מאוד לבטא במילים", ציינו חבריהם ליחידה של שני הנרצחים. בין העובדים שמצאו את מותם בפיגוע היו גם הקריקטוריסטים המפורסמים ז'ורז' וולינסקי, קאבו וטיניו.

  

מפגן סולידריות עולמי עם הנרצחים. "אני שארלי" בלונדון (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מפגן סולידריות עולמי עם הנרצחים. "אני שארלי" בלונדון(צילום: MCT)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

המשטרה הצרפתית עדיין מנהלת מצוד אחר האחים סעיד (משמאל) ושריף קואשי ()
המשטרה הצרפתית עדיין מנהלת מצוד אחר האחים סעיד (משמאל) ושריף קואשי

סיפורו של השוטר המוסלמי שנרצח משך תשומת לב מיוחדת ולצד הכתובת "אני שארלי" שנפוצה באינטרנט כאות הזדהות עם עובדי העיתון, ברשתות החברתיות נפוצו גם פוסטים שהכילו את התגית (האשטג) ‪#‎JeSuisAhmedMerabet‬ - "אני אחמד מראבט". בנוסף, גולשים מוסלמים רבים גינו את פיגוע הירי. אחד המגיבים, אחמד שיהאב-אלדין, כתב: "שמי הוא אחמד - שם שאני חולק עם אחד משני השוטרים שנהרגו היום במתקפה על מערכת העיתון הסאטירי 'שארלי הבדו'. אחמד הוא גם אחד משמותיו של הנביא מוחמד, שמקורו במילה הערבית 'חאמד' שפירושה להלל ולשבח. יש אירוניה חולה, עמוקה ואפלה בכך שהמחבלים, שרצחו 12 בני אדם לכאורה בשמו של הנביא, ירו למוות גם באדם ששמו מוחמד".

 

דת האיסלאם מגנה בחריפות הריגה של מוסלמים בידי מוסלמים אחרים, אך קבוצות ג'יהאד רבות מתרצות מתקפות על בני דתם בטענה שמאמינים שחיים בעולם המערבי למעשה "בוגדים" באיסלאם האמיתי ולפיכך נחשבים כופרים. לאחרונה עלתה לכותרות פנייה של מנהיגי דת מוסלמים מכל רחבי העולם שקראו לדאעש לא להוציא להורג את עובד הסיוע האמריקני פיטר קסיג, שהתאסלם במהלך השבי ושינה את שמו לעבד א-רחמן. הם טענו שמדובר בחילול קודש ושארגון "המדינה האיסלאמית" אינו ראוי לשמו.

 

הקהילה המוסלמית בצרפת מהווה בין 5 ל-10 אחוזים מהאוכלוסייה במדינה. לשם השוואה, בארה"ב היא מהווה פחות מאחוז אחד מכלל האזרחים. על פי הערכות הרשויות, יותר מאלף מהם עזבו את המדינה בשנה האחרונה כדי להצטרף לשורות דאעש. לפני שבועיים בוצעו במדינה שלוש מתקפות אלימות בתוך שלושה ימים שיוחסו למוסלמים. באירוע הראשון צעיר צרפתי ממוצא אלג'יראי תקף בסכין שלושה שוטרים בעיר ז'ו לה טור ופצע אותם באורח בינוני וקשה.

 

למחרת דרס מפגע לבוש בגלבייה עוברי אורח בעיר דיז'ון ופצע 13 בני אדם. על פי דיווחים לא מאומתים, הוא קרא "אללה אכבר" במהלך הדריסה. פחות מ-24 שעות לאחר מכן דרס מפגע נוסף קונים בשוק חג המולד בעיר נאנט במדינה, הרג אדם אחד ופצע תשעה נוספים. בניגוד למתקפה בתחנת המשטרה, שהוגדרה כפיגוע, שני אירועי הדריסה יוחסו על ידי המשטרה ל"גורמים מעורערים בנפשם".

התמונה שנפוצה ברשתות חברתיות: "אני אחמד מראבט" ()
התמונה שנפוצה ברשתות חברתיות: "אני אחמד מראבט"

הפגנת הזדהות עם עובדי העיתון בצרפת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנת הזדהות עם עובדי העיתון בצרפת(צילום: AFP)

מנהיגת הימין הקיצוני מרין לה פן גינתה את הטבח אך ביקשה מהציבור להפגין סובלנות כלפי הקהילה המוסלמית. "ההתקפה על העיתון היא נוראית", אמרה, "האומה כולה מאוחדת מול הפגיעה בחיים ובחופש הביטוי, אך אין לקשור בין אזרחינו המוסלמים לבין מוסלמים קיצונים ופונדמנטליסטים". בעקבות האירוע, הודיע שר הפנים הצרפתי ברנארד קאזנב על תגבור האבטחה מסביב למוסדות ממשלה ומשרדים רשמיים. שוטרים וחיילים סיירו אמש ברחובות הראשיים בבירה הצרפתית, ונוכחות מוגברת של כוחות הביטחון הורגשה במיוחד באזורי הקניות וסביב חנויות הכלבו הגדולות בקרבת כיכר האופרה הישנה.

 

"עדיין לא מעכל את מה שקרה פה"

"אני עדיין לא מעכל מה שקרה פה", סיפר אמש ל-ynet אריק מגירה, מנהל חברת ייצוא וייבוא שמשרדו סמוך לזירת הפיגוע. הוא היה בין הראשונים לצאת לרחוב מיד אחרי ששמע את היריות. "שמעתי יריות, יצאתי החוצה וראיתי את המכונית שבאמצעותה ברחו היורים. שני שוטרים רצו אחריה ואחד מהם ירה לעבר המכונית". מיה, עיתונאית שדיווחה ממקום האירוע, סיפרה כי אף שסיקרה אירועים רבים ברחבי העולם, בהם שתי אינתיפאדות בישראל, היא הייתה המומה ומזועזעת כשגילתה שטרוריסטים ירו למוות בקולגות שלה כמה רחובות מביתה.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

"הגעתי לכאן במהירות אך נאלצתי לשוב הביתה משום שבני הקטן נבהל ממה ששמע ופחד להישאר לבד", היא הודתה. לדבריה, אחרי שהרגיעה אותו, היא שבה למקום האירוע "כי המקצוע מחייב".

 

מקורות במשטרת צרפת סיפרו כי שני האחים קואשי התגוררו ברובע העשירי של פריז, ועל פי החשד יש להם קשרים עם גורמים קיצוניים בסוריה ובעיראק. הלאום של המחבל הצעיר מוראד עדיין לא ידוע. העיתון "ליברסיון" דיווח כי שני האחים התייתמו מהוריהם כשהיו ילדים ושהם עברו לפריז מהעיר רן. עוד דווח כי שריף עבד כשליח פיצה בפריז.

 

אתר החדשות הצרפתי "מטרו" דיווח כי שריף קואשי מוכר למשטרה. לפי האתר "מטרו", שריף הועמד לדין בשנת 2005 בגין השתייכות לרשת ששלחה ג'יהאדיסטים לעיראק ונקראה "הרשת העיראקית של הרובע ה-19 של פריז". העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח כי הוא החל להתקרב לג'יהאד האיסלאמי בעקבות ההתעללות של חיילים אמריקנים באסירים עיראקים בבית הסוהר אבו גרייב. קודם לכן, לפי "ליברסיון", שריף בכלל לא היה מאמין מוסלמי אדוק, היו לו חברות למכביר והוא עישן ושתה אלכוהול.

 

ובינתיים, שני שוטרים נפצעו הבוקר מירי בפריז. כך סיפר מקור משטרתי לסוכנות הידיעות רויטרס. לפי שעה לא ברור אם יש קשר בין הירי לבין הפיגוע אתמול במערכת העיתון "שארלי הבדו". העיתון הצרפתי "לה פיגארו" דיווח כי המשטרה מנהלת מצוד אחר החשוד בביצוע הירי. עוד דווח שהיורה לבש בגדים שחורים ואפוד מגן, ראשו היה מגולח והוא היה חמוש ברובה צבאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
המחבלים יורים בשוטר מראבט
צילום: MCT
מומלצים