שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, MCT

סוף למתקפה: 4 בני ערובה נרצחו, חוסלו המחבל מהמרכול הכשר והאחים המחבלים

סיום עגום ליום שישי השחור בצרפת: ארבעה מבני הערובה שהוחזקו במרכול הכשר בפריז נרצחו. המשטרה פשטה על המרכול, חיסלה את המחבל ושחררה בני ערובה. דיווחים סותרים על מחבל נוסף מהמרכול שהצליח להימלט. דקות לפני כן חוסלו שני האחים שביצעו את הטבח במגזין "שארלי הבדו"

סוף לאחד מאירועי הטרור הגדולים שחוותה צרפת: יומיים לאחר ששני אחים ביצעו טבח נורא במערכת העיתון "שארלי הבדו" בפריז ושעות לאחר שמחבל פרץ למרכול כשר בבירה הצרפתית ולקח בני ערובה בשבי, הערב (ה') שמו כוחות הביטחון הצרפתיים קץ לשני האירועים שזעזעו את צרפת. האחים שריף וסעיד קואשי וכן המחבל מהסופרמרקט אמדי קוליבאלי חוסלו. על פי סוכנות הידיעות רויטרס, ארבעה בני ערובה מצאו את מותם במרכול הכשר. בצרפת מדווחים כי קוליבאלי ירה למוות בשלושה בני ערובה עם כניסתו לסופרמרקט ולקוחות ברחו למקררים והמחבל לא ידע על קיומם. צפו בשידור החי.

 

בני ערובה מחולצים מהסופרמרקט הכשר בפריז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בני ערובה מחולצים מהסופרמרקט הכשר בפריז(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

רגע הפריצה למרכול ()
רגע הפריצה למרכול

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הפיצוץ כפי שנראה במפעל שבו התבצרו האחים (צילום: sky news) (צילום: sky news)
הפיצוץ כפי שנראה במפעל שבו התבצרו האחים(צילום: sky news)

כלי התקשורת במדינה שידרו בשידור חי את הפריצה של הכוחות הצרפתיים לתוך המפעל שבו התבצרו האחים קואשי שרצחו 12 מעובדי העיתון הסאטירי ונמלטו. בתמונות ששודרו ניתן היה לראות עשן מיתמר מעל המפעל בכפר דמרטן אן-גואל והתקבלו דיווחים על פיצוצים וירי שנשמע מהאזור. האחים יצאו מהמפעל תוך שהם יורים ללא הפסקה לעבר הכוחות ונורו למוות. בן הערובה שהוחזק על-ידי האחים שוחרר. באותה שעה, התבצעה פריצה גם למרכול הכשר שבו התבצר קוליבאלי עם בני ערובה. אחד הדיווחים גרס כי יחד עמו הייתה בת זוגו, ולפי רשת CNN, היא הצליחה להימלט מהמקום, אך לא ברור אם אכן היא הייתה שם. דיווח אחר בסקיי ניוז הבריטית גרס כי מדובר בגבר שהיה עם קוליבאלי במרכול והוא הצליח להימלט. 

 

לפחות חמישה בני אדם נפצעו בשני האירועים, כולל שוטר שנפצע בפריצה למפעל ומותו נקבע מאוחר יותר. שני שוטרים נפצעו בפריצה למרכול היהודי. מוקדם יותר דווח כי קוליבאלי, בן 32, דרש ממתווכי המו"מ מטעם המשטרה לשחרר את האחים המחבלים. העיתון הצרפתי "לה-פיגארו" טען כי החמוש איים לרצוח את בני הערובה שברשותו אם כוחות הביטחון ייכנסו למפעל שבו מתבצרים האחים. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה מפי גורם משטרתית כי קוליבאלי הכיר אישית את שריף קואשי, אחד האחים מאחורי הטבח ב"שארלי הבדו".

 

על פי ה"לה-מונד", קוליבאלי ושריף קואשי עקבו באדיקות אחר ג'מאל בגהאל, צרפתי-אלג'יראי שהורשע בכוונה לבצע פיגוע בשגרירות האמריקנית בצרפת. בגהאל הוא נעצר ב-2001 באיחוד האמירויות ונידון בשנת 2005 ל-10 שנות מאסר ושוחרר לפני שלוש שנים. שיחות טלפון, כך לפי העיתון הצרפתי, מעידות שקוליבאלי והאח הצעיר שריף קואשי ביקרו בביתו של בגהאל שאף טען כי נפגש עם אוסמה בן לאדן בעבר.

 

בתחילה דווח כי שני בני אדם נהרגו במהלך משבר בני הערובה בסופרמרקט בפורט דה ונסיין ברובע ה-12 בפריז. המשטרה הצרפתית מחפשת גם אחר חייאת בומדיאן, צעירה בת 26, שהייתה בת זוגו של קוליבאלי מאז שנת 2010. עדיין לא ברור אם היא שהתה עם בן זוגה בתוך המרכול. 

 

צלפים צופים לעבר המכולת (צילום: EPA) (צילום: EPA)
צלפים צופים לעבר המכולת(צילום: EPA)

הכניסה לסופרמרקט הכשר שבו מתבצר החמוש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכניסה לסופרמרקט הכשר שבו מתבצר החמוש(צילום: AFP)

החשוד אמדי קוליבאלי. בת זוגו חשודה בסיוע ולא ידוע אם היא נמצאת איתו ()
החשוד אמדי קוליבאלי. בת זוגו חשודה בסיוע ולא ידוע אם היא נמצאת איתו

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שוטרים משתלטים על חשודים שלא ברור אם הם קשורים לאירוע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שוטרים משתלטים על חשודים שלא ברור אם הם קשורים לאירוע(צילום: רויטרס)

קוליבאלי, בן 32, בעל עבר פלילי שריצה עונשי מאסר עוד כשהיה קטין בגין שוד מזוין ועבירות סמים. הקשר בין קוליבאלי וקואשי התחזק בזמן ששניהם ריצו מאסר ביחד בבית הכלא פלוארי מרג'ואי דרומית לפריז, שם קוליבאלי המיר את דתו לאיסלאם והקצין בדעותיו.

 

קוליבאלי נעצר שוב בשנת 2010 בחשד שעמד מאחורי ניסיון לסייע לסמין עיט עלי, אחד מהאחראים לפיגוע ברכבת בפריז בשנת 1995. בחיפוש בביתו לפני ארבע שנים נמצאה תחמושת עבור רובי קלצ'ניקוב. הוא נשלח למאסר ושוחרר לפני יותר משנה.

 

לפי אחד הדיווחים, קוליבאלי ושני האחים קואש שייכים לאותה קבוצת ג'יהאד. קוליבאלי חשוד גם ברצח השוטרת שנורתה אתמול בעת שעצרה בצד הדרך כדי לחקור תאונת דרכים ונורתה על-ידו ברובה אוטומטי. עד ראייה סיפר אז כי היורה לבש בגדים שחורים ואפוד מגן, ראשו היה מגולח והוא לא כיסה את פניו בניסיון להסתיר את זהותו.

 

במקביל, האחים סעיד (34) ושריף (32) קואשי שנצורים כבר שעות במפעל בכפר דמרטן-אן-גואל שוחחו עם השוטרים שמקיפים אותם והצהירו: "אנחנו רוצים למות כשהידים". כך דיווחו כלי תקשורת מקומיים מפי גורם רשמי. הם התבצרו שעות בבית דפוס צפון-מזרחית לפריז, כשהם מחזיקים בלפחות בן ערובה אחד. לפי דיווחים אחרים, הם הצהירו בפני הכוחות המיוחדים שהקיפו אותם כי הם פועלים בשירות אל-קאעידה בתימן וכי הם "ילחמו עד הסוף".

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים שיחת ועידה, שבה השתתפו שר החוץ אביגדור ליברמן, מנכ"ל משרד החוץ ניסים בן-שטרית, ראש המוסד תמיר פרדו, היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן וראש המטה ללוחמה בטרור איתן בן-דוד. בשיחה קיבל נתניהו עדכונים על כך שמתקיים קשר שוטף בין הרשויות בישראל לרשויות בצרפת. ראש הממשלה הנחה להעניק כל סיוע אפשרי לרשויות בצרפת ולרענן הנחיות הבטיחות בנציגויות ישראל ובמוסדות יהודים.

 

אמא התקשרה לבתה מהסופרמרקט: "אני אוהבת אותך"

שר הפנים ברנאר קזנוב הגיע למרכול, שנמצא קרוב מאוד לבתי ספר יהודים. כוחות רבים נמצאים באזור ואולי מתארגנים לפעולה. בינתיים, העדויות מהסופרמרקט מתחילות לזרום אט אט ומגלות תמונה מזעזעת. אחת העדויות היא של אישה שנמצאת בתוך הסופרמרקט והתקשרה לבתה: "אני בתוך החנות, אני אוהבת אותך", כך דווח באינדפנדנט הבריטי.

 

שניים מבני הערובה הם קרובי משפחה של קלי פרץ, פרמדיקית במד"א שמתגוררת באשדוד. אחותה של פרץ מתגוררת בבלגיה ואחת מבנותיה בפריז. היום הלכה אחייניתה לסופרמרקט עם בנה התינוק, בן חצי שנה בלבד, והשניים שבויות במקום.

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

המולה מחוץ לסופרמרקט בפורט דה-וינסן (צילום: עדן ארדינסט) (צילום: עדן ארדינסט)
המולה מחוץ לסופרמרקט בפורט דה-וינסן(צילום: עדן ארדינסט)

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

האחים סעיד ושריף קואשי (צילום: AP) (צילום: AP)
האחים סעיד ושריף קואשי(צילום: AP)

בעלה הבחין שהן לא חוזרות, הגיע למקום וגילה את המהומה. לאחר מכן הוא התקשר לעדכן את אחותה של קלי, שעדכנה את משפחתה בישראל. "היא שלחה לנו הודעה שזו הבת שלה, שנתפלל ונתמוך. חיזקתי אותה עם כל המשפחה, ומאז אנחנו ממתינים מול החדשות ודרוכים לשמוע. אין הרבה מידע, אנחנו יודעים מה שיודעים בכל העולם".

 

אחייניתה של פרץ, באמצע שנות העשרים לחייה, התגוררה בעבר בעצמה בישראל, למדה וחיה במשך שנתיים. היא ממשיכה להגיע מעת לעת לביקורים בישראל, ורק בקיץ האחרון הם הגיעו למדינה. "כל המשפחה דיברה על כך שהמצב באירופה הולך ומחמיר. הם לא אמרו שהם מפחדים. היא ובעלה נשואים שנה וחצי, הם בנו בפריז את החיים שלהם".

   

מאיר חביב, היהודי המכהן כחבר פרלמנט בצרפת הגיע לזירה. "זו קטסטרופה", אמר חביב. "אף אחד לא יודע מה קורה בדיוק בתוך האיטליז כי המחבל מתבצר שם כשהוא חמוש. אחד הדיווחים הוא על משפחה עם ארבעה ילדים שנמצאת בפנים. זה ערב שבת וכל הדבר הזה זה ממש קטסטרופה שאי אפשר לדמיין. זה טרגדיה לא רק ליהודים אלא לכל העם הצרפתי".

 

שמחה פלבר, שליח ההסתדרות הציונית בפריז, סיפר כי הקהילה היהודית תגברה את האבטחה מאז אירוע הרצח במגזין השארלי הבדו. "האיטליז עצמו מוכר באוד בקרב הקהילה היהודית", סיפר פלבר. "אין כרגע הנחיות מיוחדת, אבל הקהילה היהודית מתייעצת עכשיו בינה לבין עצמה וכבר החלטנו לקחת שירותי אבטחה לכל המקומות שלנו. היהודים כאן יותר ויותר מפחדים ומסתירים את היהדות שלהם ומנסים לעבור בין הטיפות. הם מסתירים סממנים יהודים ויש הגברה של שמירה על המקומות היהודיים גם של המשטרה המקומית".

 

פלבר סיפר כי בכמה משרדים יהודים מובהקים שלא הייתה שמירה עד עכשיו שמו עכשיו שוטרים חמושים. "בכל העיר יש הרבה יותר ניידות ואנשי צבא ומרגישים שיש בעיה ביטחונית קשה".  

 

בזמן שבסופרמקט היהודי ממשיכים להתבצר החוטפים עם בני הערובה, הורתה המשטרה לחנויות באזור היהודי לסגור את שעריהן, ויהודי האזור נקראו להימנע מלהגיע לבית הכנסת בערב שבת. הקונסיסטואר של פריז, הגוף האחראי על בתי כנסת ורבנים, פרסם קריאה לציבור ולפיה מי שלא חייב - שלא יגיע הערב לבית הכנסת. משרד ראש העיר בפריז פרסם את ההודעה על סגירת החנויות ברחוב רוזייר, בלב אזור הומה אדם בדרך כלל בשעות שלפני השבת.


פורסם לראשונה 09/01/2015 17:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מחוץ לזירה בסופרמרקט
צילום: AFP
מומלצים