שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, MCT

גיבור: הסתתר בקופסה ודיווח על המחבלים

ליליאן, עובד צעיר בבית הדפוס שבו התבצרו סעיד ושריף קואשי, התחבא בקופסת קרטון במשך המצוד. הם לא ידעו שבזמן שהם שובים בן ערובה יש מי שמסמס לשוטרים ומסייע בחיסול: "שמע אותם מדברים ושלח מידע טקטי"

כשהמחבלים סעיד ושריף קואשי התבצרו בבית הדפוס הם לא ידעו שליליאן לפר בן ה-27 מסתתר בקופסת קרטון במפעל הקטן. ממקום מחבואו הוא דיווח לכוחות הביטחון על כל תזוזה של שני המחבלים ועל מתווה הבניין, עד שהמצוד הסתיים והשניים חוסלו.

 

טרור בצרפת - עוד כתבות:

שלושה ימי אימה בצרפת: דקה אחר דקה

נשיא צרפת: אנחנו עם חופשי ולא ניכנע לטרור

ההקצנה בכלא, הפגישה עם סרקוזי. פרופיל של מחבל

 

ליליאן עובד כמעצב גרפי בבית הדפוס, יחד עם אביו שמנהל את המקום בן שתי הקומות. גם האב פסקל היה במפעל כששני המחבלים הגיעו. עדי ראייה סיפרו כי כשלוש שעות לאחר ההתבצרות שלהם הצליח פסקל לברוח והגיע לכוחות המשטרה. ליליאן נשאר במחבואו, ייתכן שבחדר נעול. חלק מהדיווחים בצרפת טענו כי הוא נלקח תחילה כבן ערובה לפני שהצליח לברוח ולהסתתר. במשך יותר משש שעות העביר ליליאן מידע  קריטי על האחים קואשי.

 

גיבור היום בצרפת. ליליאן לפר ()
גיבור היום בצרפת. ליליאן לפר
 

חבר יחידת העלית המשטרתית על גג בית הדפוס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חבר יחידת העלית המשטרתית על גג בית הדפוס(צילום: AFP)
 

זמן קצר לאחר ההשתלטות על המפעל בכפר דרמטן ואן גואל, שלח ליליאן הודעה לאביו פסקל, שכנראה מעידה על כך שאביו לא ידע היכן בנו נמצא כשנמלט ממקום עבודתו. "אני מתחבא בקומה הראשונה. אני חושב שהם הרגו את כולם. תגיד למשטרה להתערב", כתב ליליאן.

 

ליליאן המשיך לספק מידע חיוני למשטרה דרך הטלפון, בזמן שהצלפים התמקמו על הגגות הסמוכים והמסוקים הגיעו למקום. התובע בפריז, פרנסואה מולין, אמר כי העובד היה "מבוהל" אך הצליח להעביר מידע "טקטי" על האחים. "הוא שמע אותם מדברים, דבר שגם הרגיע אותו וגם עזר לו לשלוח מידע לכוחות", אמר גורם צרפתי לסוכנות הידיעות AFP.

 

לפי דיווחים בצרפת כוחות המשטרה החליטו לפתוח באש כשסעיד ושריף החלו להתפלל. לאחר שנשמע פיצוץ עז והשניים חוסלו יצא ליליאן מהמחבוא שלו ונלקח להערכה פסיכולוגית, אחריה שב לחיק משפחתו. "היה היה המום אבל בסדר", אמר גורם בצרפת.

 

הפיצוץ שנראה במפעל שבו התבצרו האחים (צילום: sky news) (צילום: sky news)
הפיצוץ שנראה במפעל שבו התבצרו האחים(צילום: sky news)

שוטרי ימ"מ בכפר דמרטן אן גואל  ()
שוטרי ימ"מ בכפר דמרטן אן גואל
אזור בית הדפוס בכפר שבו התבצרו המחבלים (צילום: MCT) (צילום: MCT)
אזור בית הדפוס בכפר שבו התבצרו המחבלים(צילום: MCT)

סעיד ושריף קואשי חוסלו בתום משא ומתן שניהלו איתם הכוחות הצרפתיים. האחים הצהירו בפני הכוחות המיוחדים כי הם פועלים בשירות אל-קאעידה בתימן ואמרו להם: "נילחם עד הסוף" וכי הם "רוצים למות כשהידים". בהמשך יצאו מבית הדפוס ופתחו באש על הכוחות שכיתרו את המקום. הכוחות השיבו באש וחיסלו אותם, וחילצו את בן הערובה - הבעלים של המפעל מישל קטלנו.

 

שני המחבלים נהרגו לאחר יומיים שבהם נמלטו מהמשטרה, מאז הטבח במשרדי "שארלי הבדו" בפריז. אתמול בבוקר הם הצליחו לחמוק מהמצוד המשטרתי ולחטוף מכונית פג'ו אפורה

ממורה סמוך לכפר מונטגני סנט-פליסיט, כ-50 ק"מ צפון מזרחית לפריז. ז'אן פול דואה, ראש המועצה המקומית, אמר כי עדי ראייה דיווחו שהשניים העבירו את המורה למושב האחורי, ונסעו. היא שוחררה זמן קצר אחר כך. 

 

כשהגיעו השניים לכפר ביקשה המשטרה מהתושבים להסתגר בבתים, והתלמידים בשלושה בתי ספר באזור קיבלו הוראה שלא לצאת מהכיתות שלהם ולהתרחק מהחלונות. "כמה תלמידים בכו, הם מתים מפחד, והיו כאלה שהמעיטו בערך האירוע", סיפרה תלמידה לעיתון הצרפתי "לה פיגארו". תלמידה אחרת, מריון ז'נה, סיפרה בטוויטר: "זה טרור טוטלי. אירוע ירי ליד בית הספר שלי! אנחנו נעולים בכיתה שלנו, ואסרו עלינו לצאת החוצה".

 

"כולם תקועים בבתים שלהם מאחורי דלתות נעולות", העיד תושב הכפר גרגורי לערוץ החדשות BFMTV. הוא סיפר שהוא גר במרחק של 300 מטרים מבית הדפוס שבו מתבצרים המחבלים, והוא הבין שמשהו קורה כשראה כוח משטרה גדול מגיע לאזור ומסוקים באוויר. הימ"מ הצרפתי ביקש מכלי התקשורת להימנע מצילום המקום שבו מתבצרים המחבלים: "עיתונאים יקרים, הפסיקו לצלם את מיקום הכוחות", כתב הימ"מ בעמוד הפייסבוק שלו. בהמשך חזר הכפר לשגרה, וסביר להניח שהכתיר את ליליאן לאחד מגיבורי השעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים