שתף קטע נבחר

עצרת מיליונים בפריז: אחדות נגד הטרור

במפגן הפוליטי הגדול ביותר בהיסטוריה של צרפת השתתפו מנהיגים מכל העולם שהגיעו לפריז כדי להתאחד עם זכר נרצחי הטבח בעיתון "שארלי הבדו" ובמרכול היהודי בפריז. בשורה הראשונה צעדו נשיא צרפת, קנצלרית גרמניה, ראש ממשלת ישראל, מלך ירדן והנשיא הפלסטיני

יותר משלושה מיליון בני אדם התאחדו נגד הטרור ברחבי צרפת בעצרת הפוליטית הגדולה ביותר שידעה המדינה מאז היווסדה: בפריז צעדו יותר ממיליון וחצי בני אדם בכיכר הרפובליקה בפריז בעצרת נגד הטרור בעקבות המתקפה שטלטלה את צרפת בשבוע האחרון והציפיות התממשו. באירוע השתתפו גם כ-50 ראשי מדינות מכל העולם ואישים, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ אביגדור ליברמן והשר נפתלי בנט. ynet העביר שידור חי מהעצרת.

 

בקצה אחד אבו מאזן, בשני נתניהו. המנהיגים צועדים בפריז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בקצה אחד אבו מאזן, בשני נתניהו. המנהיגים צועדים בפריז(צילום: AFP)

ראשי המדינות והאישים החשובים החלו ב-16:30 כשנתניהו מתייצב בשורה הראשונה לצד הנשיא הצרפתי פרנסואה הולנד וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. הם צעדו כ-500 מטרים ואז יצאו מהתהלוכה. בין המשתתפים היו גם מלך ירדן עבדאללה ורעייתו ראנייה, ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן וראש ממשלת איטליה מתיאו רנצי. לאחר פיזור תהלוכת המנהיגים, ייפגש הולנד עם משפחות 17 הקורבנות בשלושת ימי האימה שחוותה הצרפת. "פריז היא בירת העולם היום", אמר הולנד בארמון האליזה מוקדם יותר היום.

 

התהלוכה התקיימה תחת אבטחה כבדה: כ-5,500 שוטרים, מתוכם 2,300 לאבטחת המעגל המרכזי, וכן 1,350 חיילים, 150 אופנוענים וצלפים מקצועיים. בערים אחרות בצרפת מתוכננות גם תהלוכות דומות, בין היתר בליון, בורדו וריימס.

כיכר הרפובליקה בפריז, היום (צילום: AP) (צילום: AP)
כיכר הרפובליקה בפריז, היום(צילום: AP)

 

 

במקביל, 10,000 בני אדם השתתפו בצעדה דומה בדמרטן ואן-גואל, הכפר שבו התבצרו האחים סעיד ושריף קואשי, ו-150 אלף צועדים נוספים בתהלוכות שמתקיימות ברחבי המדינה. בסנט אטיין צועדים לא פחות מ-40 אלף איש כמו גם בפרפיניון. גם ברחבי העולם מקיימים צעדות. בבריסל צועדים יותר מ-10,000 איש, באתונה משתתפים 1,500 בצעדה ספונטנית ובמדריד מאות אנשים מניפים את דגל צרפת.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שלטי "אני שארלי" ו"אני יהודי" בכל פינה בכיכר (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
שלטי "אני שארלי" ו"אני יהודי" בכל פינה בכיכר(צילום: ישראל ברדוגו)

 (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
(צילום: ישראל ברדוגו)

נתניהו מגיע לארמון האליזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו מגיע לארמון האליזה(צילום: AFP)

אבו מאזן עם הגעתו לפריז ונפגש בנשיא הצרפתי פרנסואה הולנד (צילום: AP) (צילום: AP)
אבו מאזן עם הגעתו לפריז ונפגש בנשיא הצרפתי פרנסואה הולנד(צילום: AP)

הולנד ומרקל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הולנד ומרקל(צילום: AFP)

בתוך כך, ההערכה היא שהגיבורים שהובילו לסיום האירועים יקבלו את מדליית הכבוד הצרפתית. מדובר באיש שהסתתר במפעל בדמרטן ואן-גואל מפני האחים המחבלים שבמסרונים ששלח למשטרה כיוון את הכוחות וכך הם ידעו מתי לירות ולהרוג את האחים.

 

בפיגוע במרכול ככל הנראה יקבל יוהן כהן, שהיה אחד היהודים שנרצחו בידי קוליבאלי, את המדליה לאחר שנאבק במחבל, אך נורה בראשו. גם לסאנה בטילי, עובד המרכול המוסלמי ממאלי, שהחביא שישה קונים במקפיא בסופרמרקט ובכך הציל את חייהם.

 

12 בני אדם נרצחו ביום רביעי בטבח שביצעו האחים שריף וסעיד קואשי במשרדי העיתון הסאטירי "שארלי הבדו" כנקמה על איור שפרסם העיתון נגד הנביא מוחמד. ביום שישי נכנס אמדי קוליבאלי למרכול היהודי ברובע ה-12 בפריז ורצח ארבעה יהודים. 55 שעות חלפו מתחילת האירועים ותמו עם חיסולם של האחים קואשי, שהתבצרו במפעל בדמרטן ואן-גואל, ושל קוליבאלי, שהספיק לרצוח גם שוטרת, ונורה למוות במהלך פריצת הכוחות למרכול.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

ארגון אל-קאעידה בתימן פרסם סרטון שבו נטל אחריות על הטבח במשרדי העיתון הסאטירי ושהאחים פעלו בשליחותם. היום פורסם סרטון של קוליבאלי, שלפני הפיגוע הצהיר אמונים מול המצלמה לארגון דאעש.

 

היום התברר כי קוליבאלי ירה באדם שרץ ברחוב להנאתו ביום הטבח במשרדי העיתון בפריז. בדיקות בליסטיות מהזירה הובילו לקישור בין שני המקרים. בנוסף, בן ערובה בהיפר-כשר סיפר כי קוליבאלי תכנן פיגוע בבית ספר יהודי, יממה לפני הטבח במרכול.

 

לפי עדותו של בן הערובה, אלי, שפורסמה בעיתון האיטלקי "לה סטמפה", קוליבאלי אמר לו ש"ביום חמישי בבוקר (יממה לפני הטבח במרכול, ר"נ) הוא רצה לירות בכמה ילדים בבית ספר יהודי במונטרוג' כדי לנקום על הרג פלסטינים בעזה". תאונה שבה הייתה מעורבת מכוניתו של המחבל בדרך לבית הספר הובילה לכך ששוטרת ניגשה אליו והוא ירה בה למוות.

 

הרב גבריאל סרוסי, חברו של יואב חטב נרצח בפיגוע במרכול אמר במשדר ynet כי "כל עוד האירופים יפנימו שהבעיה היא כלל עולמית ולא שייכת רק אלינו, אני לא אופטימי בנוגע להתקדמות והתעצמות הטרור".

 

לדברי הרב סרוסי, "האירופים עדיין משלים את עצמם שלנו זה לא יקרה שוב ושוב. כשהמציאות מתחילה לטפוח על פניהם מזהים התקדמות, אבל מאד איטית. אני לא מאמין שנראה שינוי מהותי בהתנהגות הצרפתים בקרוב, בפרט אצל הפוליטיקאים שטובעים במיליוני מוסלמים ורוצים להיראות פוליטיקלי קורקט וזה מה שיקדם אותם ולא משהו אחר".

 

ראש משלחת הסוכנות היהודית בצרפת, דניאל בן חיים, אמר במשדר כי בינואר 2014 היה שיא בכמות יהודי צרפת שעלו לארץ והיא תמשיך גם השנה. "אנשים עולים לא מתוך רצון לברוח ממקום מסוים. מרבית העולים מצרפת עולים מתוך בחירה ומשיכה לישראל הרבה יותר מבריחה".

המחבל מהמרכול אמדי קוליבאלי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המחבל מהמרכול אמדי קוליבאלי(צילום: AFP)

ארבעת הנרצחים במרכול  ()
ארבעת הנרצחים במרכול

האחים סעיד (מימין) ושריף קואשי שביצעו את הטבח ב"שארלי הבדו" (צילום: AP) (צילום: AP)
האחים סעיד (מימין) ושריף קואשי שביצעו את הטבח ב"שארלי הבדו"(צילום: AP)

על האפשרות שיהודי צרפת ינטשו את מדינתם לאחר מתקפת הטרור אמר בן חיים: "לא בטוח שהכוונה היא שמחר כל היהודים יקומו ויעזבו. ההחלטה היא אישית ומתקבלת בדרך כלל אחרי ששוקלים אותה. כל מי שירצה לעלות, המדינה תקבל אותו בזרועות פתוחות".

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר לאחר סיום שני האירועים כי העם הצרפתי חופשי ולא ייכנע לטרור. "זוהי התקפה אנטישמית", הדגיש הולנד והוסיף: "לפנאטים אין כל קשר לאיסלאם או לכל דת אחרת".

 

הולנד הבטיח ביום שישי שהאבטחה תתוגבר בכל המקומות הציבוריים כדי להבטיח את שלומם של אזרחי צרפת כדי שהם יוכלו להמשיך בשגרת חייהם. "האזרחים שלנו צריכים להרגיש בטוחים מפני כל איום ולכן אנחנו נשארים דרוכים", אמר הנשיא הצרפתי שקרא לאחדות בקרב העם הצרפתי והוסיף: "נפעל בכל דרך אפשרית כדי להגן על העם הצרפתי". 

 

במקביל, גם בירושלים נערכה עצרת הזדהות עם העם הצרפתי בהשתתפות כאלף בני אדם באולם מועצת עיריית ירושלים. המשתתפים נשאו שלטים שעליהם נכתב "ישראל is שארלי".

 

ראש העיר ניר ברקת הנחה להקים חדר מצב בעירייה כדי לסייע ליהודים מצרפת המעוניינים לעלות לבירה. "עלינו להילחם בטרור, במבצעיו, בשולחיו והאנשים המממנים אותו ביד קשה ובזרוע נטויה בכל הכוח עד חורמה. אותנו הטרור לא ינצח", אמר ברקת.

 

רועי ינובסקי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
כיכר הרפובליקה בפריז, היום
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים