שתף קטע נבחר

החברה להגנת הטבע נגד דייגי הכרישים מיפו

בחברה להגנת הטבע הגישו תלונה במשטרה נגד דייגים מנמל יפו בטענה כי בשנתיים האחרונות הם מבצעים דיג מאסיבי של כרישים וטריגונים מוגנים, ואף מפרסמים את התמונות של הדיג בפייסבוק. "זו פגיעה חמורה בשמירת הטבע הימי וזלזול בוטה בחוק", אומר אלון רוטשילד מהחברה להגנת הטבע וקורא לרשויות לחקור את הציד הלא חוקי

החברה להגנת הטבע הגישה תלונה במשטרת תל-אביב בגין ציד מתמשך של כרישים ובטאים מוגנים על ידי דייגים מנמל יפו.

 

בנוסף לתלונה, פנה אלון רוטשילד, רכז תחום המגוון הביולוגי בחברה להגנת הטבע למשטרה וביקש "לחקור את נושא הציד הלא חוקי של מינים מוגנים בנמל יפו, ולהביא למיצוי הדין עם האחראים".

 

לי סובר עם אלון רוטשילד באולפן ynet (צלמים: ניצן דרור וחגי דקל, הפקה: זהבית שאשא וארז ארליכמן, בימוי: סיגל מגריסו, נתב: רובי לוי, סאונד: אבי אזולאי)
 

לדבריו, "בשנתיים האחרונות בכלל, ובימים האחרונים בפרט, מתבצע ציד מאסיבי של מינים מוגנים מסדרת הכרישים וסדרת הבטאים בנמל יפו על ידי דייגים. ציד זה מבוצע בגלוי, ותוך העלאת תמונות לרשתות חברתיות". רוטשילד מציין כי לעמוד הפייסבוק הציבורי בשם "הכרישים מיפו", מועלות תמונות של דיג כרישים. כיום ישנם כמעט 6,000 עוקבים אחרי העמוד ברשת.

 

"פגיעה בטבע הימי וזלזול בוטה בחוק"

"לא מדובר על דיג בשוגג", הוא מסביר ומדגיש כי באחד הפוסטים שפורסמו בעמוד הפייסבוק בחודש שעבר, "מתגאה אחד מהדייגים בתמונת של כריש מת בידיו, תחת הכיתוב 'אריק משמיד הכרישים, כל הכבוד, השנה אין כרישים בים'. בנוסף, גולשים רבים מפנים את תשומת לב הדייגים לכך שמדובר על מינים מוגנים, כך שלא ניתן לטעון כי דייגים אלה לא מודעים להיותם מבצעים עבירה".

 

 (צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק "הכרישים מיפו") (צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק
(צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק "הכרישים מיפו")

 

בחברה הסבירו כי מבדיקת התמונות בהן תועדו דיג של מינים שונים והועלו לעמוד הפייסבוק, זוהו כריש עפרורי, כריש סנפירתן, גיטרן, טריגונים ומינים נוספים המוגדרים על פי חוק כמוגנים.

 

"מדובר על פגיעה חמורה בשמירת הטבע הימי, ובאינטרס ציבורי חשוב, תוך זלזול בוטה בחוק ובציבור שומרי הטבע וחובבי הים בישראל", הוא מפרט במכתבו למשטרה. "אין בידינו תיעוד של שמות העבריינים, אך ניתן לראות כי העבירות מבוצעות בריש גלי, עם תיעוד נרחב ברשתות החברתיות, בפנים גלויות לחלוטין, ותוך מודעות לכך שמדובר בעבירה פלילית. לא צריך להיות קושי לזהות את הדייגים האחראים לעבירות, ולמצות עימם את הדין".

 

רוטשילד מציין כי ניסו לפנות לדייגים בפייסבוק כי מדובר בדיג של חיות מוגנות, אך לא זכו לתגובה. בימים הקרובים יחלו אנשי החברה להגנת הטבע בשיתוף עם רשות הטבע והגנים בחלוקת עלוני מידע בגין דיג החיות המוגנות. "אנחנו קוראים למשטרה לפעול בנושא ולא לסגור את התיק הזה מחוסר עניין לציבור".

 

יש לציין כי בשנתיים האחרונות מנהלים בחברה להגנת הטבע קמפיין "לשמירת הים התיכון – "דגים באחריות". לאחרונה השיקו עצומה באתר בה קוראים לציבור לחתום ולהצטרף למחאה נגד המשך דיג הכרישים בים התיכון.

 

כרישים שנתפסו החודש בסירת דייגים מול חופי ת"א (צילום: רשות הטבע והגנים) (צילום: רשות הטבע והגנים)
כרישים שנתפסו החודש בסירת דייגים מול חופי ת"א(צילום: רשות הטבע והגנים)

 

רשות הטבע והגנים: הפסקת הדיג - יעד לשנת 2015

ברשות הטבע והגנים אומרים בתגובה כי "חלק מהביקורת מוצדקת. אנחנו לא עושים מספיק וצריכים לעשות יותר. ישנם אירועים שאנחנו מקבלים מידע מודיעיני ומגיבים בהתאם. לצערי, היום אנחנו עם מעט מאוד כוח אדם שמתעסק ספציפית בנושא הימי", מסביר ל-ynet יגאל בן-ארי, מנהל מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים.

 

בן-ארי מציין כי כחלק מתוכנית העבודה של הרשות לשנת 2015, בכוונת הרשות להגביר את הפיקוח הימי בנושא פגיעה בערכי טבע מוגנים ושמורות טבע ימיות. לדבריו, מתוכננים להיקלט שני פקחים ימיים נוספים והצטיידות בסירה נוספת. "עדיין ישנה בעיה בה ניתנים עונשים נמוכים לדייגים שנתפסים עם כרישים, אנחנו בשיתוף פעולה עם יחידת הפיצו"ח במשרד החקלאות לתוכנית משמעותית לטיפול בנושא ומאמין שנצליח בשנה הקרובה להשיג אפקט משמעותי של הפסקת הדיג".

 

מדוברות משטרת תל אביב נמסר בתגובה כי "האכיפה באחריות משרד החקלאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך מעמוד "הכרישים ביפו" בפייסבוק
צילום מסך מעמוד "הכרישים ביפו" בפייסבוק
מומלצים