שתף קטע נבחר

פורשת ערב הפריימריז: "הבית היהודי משיחי"

עו"ד בתיה כהנא-דרור הודיעה ערב הפריימריז על פרישה מהבית היהודי ולא חסכה בביקורת: "הם שואפים למדינת הלכה ולא מבינים מה זה דמוקרטיה". על היו"ר אמרה: "בנט עושה רושם של ימני נחמד - אבל תפיסתו קיצונית"

"מפלגת הבית היהודי משיחית ואנטי-דמוקרטית שלא מוכרת לבוחריה שום תקווה". משפט זה לא אמר נציג השמאל או אפילו לא מתנגדיו של נפתלי בנט מימין - אלא אחת מחברי המפלגה, שהייתה אמורה להתמודד היום (ד') בפריימריז של הבית היהודי, עד שהודיעה אמש על פרישה בדקה ה-90. "לא אוכל לשבת עם כאלה קיצוניים", היא הסבירה.

 

עו"ד בתיה כהנא-דרור, שמשמשת מנכ"ל ארגון "מבוי סתום" למען עגונות ומסורבות גט, התמודדה על אחד השריונים לנשים. היא סיפרה שקיבלה תמיכה משמעותית מהשטח וקיוותה להשתבץ במקום ריאלי בתחילת העשירייה השנייה ברשימה, אך בשבועות האחרונים שבהם חרשה את הארץ לקראת הפריימריז, היא מצאה עצמה מתאכזבת מהמפלגה. "כל המסרים שליליים - נגד בית המשפט העליון, נגד התקשורת, ו-'אנחנו לא מתנצלים'", היא העירה. "אנשי הבית היהודי רק מתחרים ביניהם מי יותר משיחי, מבחינה מדינית ובכל נושא אחר".

נפתלי בנט. "המסר הוא שאי אפשר להיות גם ימני וגם לא גזען" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נפתלי בנט. "המסר הוא שאי אפשר להיות גם ימני וגם לא גזען"(צילום: AFP)

בתיה כהנא-דרור. "לא אוכל לשבת עם כאלה קיצוניים" (צילומים: אריאל אלון ) (צילומים: אריאל אלון )
בתיה כהנא-דרור. "לא אוכל לשבת עם כאלה קיצוניים"(צילומים: אריאל אלון )

כהנא-דרור נדהמה לגלות איך הפכה למועמדת פסולה מהרגע שהעזה להזכיר את המילה "פרגמטיזם" בהתייחסה לסכסוך הישראלי-פלסטיני בראיון לרדיו בשבוע שעבר. "אני מחזיקה בתפיסת עולם לאומית וימנית, אבל שואלת את עצמי איך אוכל לשבת במקום שבו 'שלום' היא מילה מגונה, שבו אסור לחשוב בהיגיון או להזכיר תוכנית מדינית".

 

"מאז אותה תקרית, שבה רק ציינתי שצריך לחשוב איך מסתדרים עם שני מיליון פלסטינים - בנט מסרב לפגוש אותי", היא גילתה. "המפלגה הוציאה הודעת גינוי נגדי כי אמרתי שאני פרגמטית. איזו תקווה הבית היהודי נותן לאמא מקדומים? לדור השני והשלישי של המתנחלים? הלנצח נאכל חרב? מה זה השיח המשיחי הזה, שבו מי שמדבר כמוני מיד מתנפלים עליו ועורפים את ראשו?".

 

"בנט נותן רוח גבית לקיצונים"

המתמודדת הפורשת תיארה את השיח בחוגי הבית: "אין תוכנית מה כן נעשה, יש רק לא: לא מדיני, לא חברתי - זה כל מה שאתה שומע. יש מתמודדים שרצים על הטיקט נגד בג"ץ, שלא יכתיב לנו כלום, ויש את אלה שנגד חופש הביטוי ורק רוצים לסגור את גל"צ - והכול עם רוח גבית מהיו"ר בנט שמדגיש כל הזמן ש'לא נתנצל'. הוא עושה רושם של ימני נחמד, ביטחוניסט - אבל התפיסה שלו קיצונית ובעיקר משיחית".

איילת שקד מצביעה בפריימריז לפני שנתיים. "החילונים הם לקישוט" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
איילת שקד מצביעה בפריימריז לפני שנתיים. "החילונים הם לקישוט"(צילום: מוטי קמחי)
 

 

"זו מפלגה שללא ספק שואפת למדינת הלכה, גם אם כרגע

זה לא מעשי, ולא מבינה מהי דמוקרטיה", הוסיפה כהנא-דרור. "היא לא מבינה שההלכה היא לא מעל החוק. זה הקו של המפלגה - לגבי כל דבר שואלים את הרבנים. איזו תקווה היא נותנת בנושאי דת ומדינה? החילונים שם הם רק קישוט לאג'נדה המדינית, לא לאתגרים האלה. המסר שהם משדרים הוא שאי אפשר להיות גם ימני וגם ליברל, גם ימני וגם לא גזען", היא הדגישה, "ואז מתפלאים שצומחים אצלנו עשבים שוטים ונוער גבעות".

 

ממפלגת הבית היהודי נמסר בתגובה: "אנשי הקרן החדשה לישראל, ארגון הפוגע בחיילי צה״ל ובכל אינטרס ישראלי, אינם רצויים בבית היהודי. ברוך שפטרנו".


פורסם לראשונה 13/01/2015 22:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילומים: אריאל אלון
עו"ד בתיה כהנא-דרור
צילומים: אריאל אלון
מומלצים