שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מדעי הנשיקה: למה אנחנו אוהבים להתנשק?

  כשחושבים על זה, מדובר בפעולה לא היגיינית במיוחד. אז מה בכל זאת גורם לנו להרגיש כל כך טוב בגללה? עובדות מפתיעות על נשיקות

  זוכרים את הנשיקה הראשונה שלכם? ומה לגבי הנשיקה המעולה הראשונה שלכם? כן, סביר מאוד להניח שהן היו נשיקות שונות עם אנשים שונים. עם כמה שכולנו כל כך אוהבים לעשות את זה, מתענגים על התחושה של לשון ושפתי אדם אחר צמודים ולופתים את שלנו - מדובר בחתיכת חידה מנקודת מבט מדעית וחברתית, ואני מוכן להתערב שאתם לא באמת יודעים למה אתם כל כך אוהבים לעשות את זה.

   

  עוד בנושא:

  מבחינתי, נשיקה זה יותר חשוב מסקס

  יותר ממחצית הגברים מוכנים לסקס בלי נשיקות

   

  אז ככה: קודם כל, מדובר באבסורד נדיר שכמעט אינו קיים בטבע: אף בעל חיים לא מתנשק כפי שאנו מתנשקים (לא, חמודה, הכלב שלך לא מנשק אותך, הוא מלקק לך את הפרצוף). למעשה, האדם הוא היונק היחיד שהשפתיים שלו משתפלות כלפי חוץ ובעל החיים היחיד שמוכן להכניס לשון של בעל חיים אחר לפה (שלא למטרת מאכל). אז בואו נשפוך קצת אור על הנשיקה.

   

  קודם סלפי משרבב שפתיים ורק אחר כך נשיקה (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  קודם סלפי משרבב שפתיים ורק אחר כך נשיקה(צילום: Shutterstock)

   

  מעשה בשימפנזים ומשיכה לאדום

  בואו נתחיל מהעובדה הכי מוזרה שקשורה לנשיקות: המקור שלהן. כידוע, האדם המודרני הוא פרימאט משוכלל מאוד (ופרימאט הוא קוף משוכלל מאוד) נקבות השימפנזים - בעלי החיים הכי קרובים אלינו גנטית - נוהגות להציג את אחוריהן לזכרים כשהן מיוחמות. בגלל שטף ההורמונים, האחוריים נהיים בולטים ואדומים מהרגיל.

   

  אצל בני האדם, זה עובד אחרת: כשהתחלנו ללכת זקופים ולא על ארבע, היינו צריכים דרך חדשה להציג פוריות - ולכן במקום להבליט את התחת, שטפי ההורמונים החלו לגרום להאדמת השפתיים והפנים (שמישהו יספר את זה לקים קרדשיאן). אם תהיתם, זו הסיבה שגברים אוהבים שפתיים נפוחות בצבעים אדומים. ולמה דווקא אדום? חיזרו שוב למוחו של האדם הפרהיסטורי: בכל משפחת צמחי המאכל יש נציג בצבע אדום. בעיני האדם הקדמון, "אדום" פירושו "אכיל".

   

  אני מטורף עלייך. אני רוצה לגור בתוך הפה שלך (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אני מטורף עלייך. אני רוצה לגור בתוך הפה שלך(צילום: shutterstock)

   

  מה עושה את זה כל כך נעים?

  כשאתם מנשקים מישהו, קורים בגוף שלכם כמה דברים די מדהימים: קודם כל, השפתיים משתרבבות ומבצעות תנועות יניקה - שבעיני המוח שלכם, הן אותן תנועות שמתבצעות כשתינוקות יונקים. אותה יניקה משחררת אצל התינוק את האוקסיטוצין - הורמון האהבה. הוא מעניק לאדם תחושה של נוחות, קרבה ורוגע, ובונה קשר עם מי שגורם לשחרור של התחושות הללו. בזכותו, תינוקות נקשרים לאמהות שלהם.

   

  אז כשהשפתיים נוגעות בשפתיים אחרות, המוח שלנו חוטף רגרסיה רגעית ומשגר את ההורמונים הללו ועושה לנו נעים בכל הגוף. רוצים הוכחה? לפי הספר "מדעי הנשיקה" של החוקרת שריל קירשנבאום, ב-90% מהמקרים אתם מטים את הראש ימינה כשאתם מתנשקים, מה שעולה בקנה אחד עם העובדה ש-80% מהאמהות מטות את גוף התינוק שמאלה כשהן מניקות. חוץ מזה, המוח שלנו ממש אוהב נשיקות: נשיקה טובה משחררת את אותם חומרים שמשחררים סמים כמו קוקאין. למעשה, יותר הקשרים עצביים פעילים במוח בזמן נשיקה מאשר בזמן סקס.

   

  נשיקה טובה היא כמו קוקאין (צילום: גטי אמג'בנק) (צילום: גטי אמג'בנק)
  נשיקה טובה היא כמו קוקאין(צילום: גטי אמג'בנק)

   

  לשון הרע

  לנשיקה היה פעם תפקיד אבולוציוני חשוב מאוד: זו היתה הדרך הבטוחה לגלות עד כמה הפרטנר שלכם בריא. איך זה עובד? ככל שהנשיקה מעסיקה יותר את השפתיים, כך על שני המתנשקים לנשום יותר מהאף ועל הדרך - לרחרח. כיום אין לזה יותר מדי משמעות בשל התפתחות מדע הרפואה; אם הרופא שלכם עדיין מרחרח אתכם כחלק מהאבחון שלו, זה הזמן להחליף רופא. ולהתקשר למשטרה. אבל התכנות הבסיסי של המוח עדיין נשאר ולכן אנחנו מעסיקים כמה שיותר את הלשון והשפתיים של הפרטנר, כדי שנוכל להריח אותו טוב יותר.

   

  מדוע סוגרים את העיניים?

  גם כאן המוח אשם. הנשיקה נותנת חתיכת ליטוף לכל מערכות העונג שלנו, שמשחררות אדרנלין בריכוז גבוה. מכירים? זה אותו חומר שמשתחרר גם בשעת סכנה או פחד וגורם לחושים להתחדד. כשזה נוגע לעיניים, האישונים מתרחבים וקולטים יותר אור. המוח יודע שמצד אחד, העיניים יסתנוורו אבל מצד שני, שאין כאן באמת סכנה. לכן, הרפלקס הוא לעצום את העיניים.

   

  בדרך כלל נטה את הראש מעט ונעצום את העיניים בזמן הנשיקה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  בדרך כלל נטה את הראש מעט ונעצום את העיניים בזמן הנשיקה(צילום: shutterstock)

   

  האם נשים אוהבות להתנשק יותר מגברים?

  בתכל'ס, לא. זה תלוי באופי, במצב הרוח, בפרטנר ובעוד מיליון גורמים חברתיים ותרבותיים. אבל מבחינת מדעי המוח, התשובה היא בהחלט כן: אבולוציונית, לנשים הרבה יותר חשוב לבחון את התאמתו של הפרטנר לרבייה. בסופו של דבר, הן אלו שהולכות להסתובב עם תינוק ברחם תשעה חודשים. לכן, חשוב להן לדגום את הפרטנר, לוודא שהוא בריא ונשאר בריא כדי שיוכל לשמור עליהן בזמן ההריון ולדאוג למזון כשייוולד התינוק. וואו, אנחנו הרבה יותר קופיים ממה שאנחנו אוהבים לחשוב.

   

  אני רק אבדוק שאתה בריא (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אני רק אבדוק שאתה בריא(צילום: shutterstock)

   

  אם זה כל כך טבעי, למה הם גרועים בזה?

  פשוט מאוד: משום שמדובר בפעולה הרבה פחות טבעית משהיא היתה בימי קדם. אנחנו מגדירים אדם כנשקן מחורבן אם הקצב שלו לא תואם את שלנו, אם הוא מפספס את השפתיים ופוגע בשיניים, אם הוא משגר את הלשון ומתחיל ללקק כמו גולדן רטריבר, או אם הוא משאיר את הפה סגור מדי. כשהיינו יותר קופיים, כל זה היה רפלקס וכנראה שכולם היו מנשקים פחות או יותר אותו הדבר.

   

   

  אבל כיום אנחנו חושבים יותר מדי, מתרכזים בפרטים קטנים ומיותרים ולא בחוויה עצמה. כן, אני יודע שזה נשמע קצת פילוסופי, אבל גלגלו את זה קצת בראש וראו שאני צודק: אם אתם מנסים להפגין משהו - דומיננטיות, תשוקה או ביטחון עצמי בנשיקה שלכם, כנראה שתחטיאו. אתם צריכים פשוט לנשק, תוך כדי שאתם קולטים את הצד השני.

   

  קרה לכם פעם שלחצתם למישהו את היד והוא מעך לכם אותה? זה בדיוק האפקט שמתקבל כשמנשקים רע. בשורה התחתונה, נשיקה צריכה להיות פעולה עדינה שמתחילה בלשים לב למה שהפרטנר עושה. אז נסו להתאים את הקצב שלכם לזה של הפרטנר/ית, אבל גם אל תחשבו על זה יותר מדי.

   

  מה המשמעות האמיתית של נשיקה?

  זוהי חידה שכנראה לעולם לא נדע את התשובה אליה, משום שיש יותר מדי מהן. גם כששני אנשים שמכירים היטב מתנשקים, לא בטוח ששניהם מתכוונים אל אותו הדבר בנשיקה. אבל בואו נגיד שמבחינה היסטורית לפחות, היו לנשיקה תפקידים הרבה יותר נרחבים מסתם הבעת חיבה או בחינת התאמה לקראת זיווג.

   

  למשל, בימי הביניים, אם אדם שלא ידע לכתוב היה צריך לחתום על חוזה, הוא מרח שפתון מיוחד ונישק X בתחתית העמוד (אם תהיתם, מכאן הגיע הביטוי "חתום בנשיקה"). אולי זו הסיבה שעד היום פקאצות כותבות XOXO בצ'ט. 

   

  כל הכתבות שלנו נמצאות גם בפייסבוק.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אמג'בנק
  נשקי אותי כאילו אין מחר
  צילום: גטי אמג'בנק
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים