שתף קטע נבחר

ראש המנהל בנצי ליברמן חשוד בפרשה החדשה

שמות הבכירים בפרשה שעליה פורסם לראשונה ב-ynet נחשפים: המשטרה חקרה את מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, בחשד שניצל את מעמדו לקידום עסקאות בלוד של חברת קרדן שבה הועסק בעבר. בחברה עובד ח"כ לשעבר נחום לנגנטל, שעבד עם ליברמן במשרד עורכי דין. שניהם במעצר בית

מנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), בנצי ליברמן, הוא הבכיר שנחקר ביום חמישי בחשד לפרשת השחיתות שאותה חוקרים שוטרי היחידה הארצית לחקירות הונאה ועליה פורסם לראשונה ב-ynet. על פי החשד, ליברמן ניצל את מעמדו כדי לקדם עסקאות הקשורות לחברת בנייה גדולה שבה עבד בעבר. יחד עמו נעצר חבר הכנסת לשעבר נחום לנגנטל, שכיהן בכנסת ה-15 מטעם המפד"ל, ומשמש כחבר בכיר בהנהלת חברת הבנייה קרדן. ליברמן ולנגנטל עבדו בעבר יחד במשרד עורכי דין, שבו ליברמן היה אחד הבעלים.

 

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בוחן אפשרות להשעיית ליברמן מרמ"י עד למיצוי החקירה, ואילו הוא עצמו ביקש לפני כשבועיים לפרוש מהתפקיד.

ראש מנהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
ראש מנהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן(צילום: טל שחר)

החקירה החלה בעקבות תלונה על כך שליברמן פעל בתיקים שהובאו לשולחנו תוך ניגוד עניינים, מבלי להצהיר על כך כנדרש, זאת בצוותא עם לנגנטל. החקירה תואמה מראשיתה עם היועץ המשפטי לממשלה ולוותה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. חקירתם של ליברמן ולנגנטל נמשכה משעות הבוקר ביום חמישי בחשד לביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים. בתום חקירתם שוחררו לבתיהם בתנאים מגבילים, לרבות מעצר בית למשך חמישה ימים והרחקה ממשרדיהם למשך 15 ימים.

 

החשד של המשטרה מתמקד בעסקת בנייה שנעשתה בלוד, על ידי חברה שליברמן עבד בה בעבר, ושלנגנטל הוא חבר בהנהלתה כיום. בין השנים 2009-2008 שימש ליברמן כיועץ בחברת הנדל"ן קרדן שבנתה אז פרויקט של 352 דירות בלוד. בשנת 2007 רכשה החברה 50 אחוזים ממניות חברת אל הר הנדסה ובניין תמורת 18 מיליון שקל. 25 אחוזים נוספים בחברה היו בבעלות משותפת של נחום לנגנטל ואדם נוסף. בפברואר 2012 מונה לנגנטל על ידי "קרדן" ליו"ר משותף בחברת אל הר הנדסה ובניין בע"מ, ונכון להיום הוא נושא במשרה בכירה בתאגיד שנשלט על ידי קרדן נדל"ן.

חבר הכנסת לשעבר נחום לנגנטל (צילום: אתר הכנסת) (צילום: אתר הכנסת)
חבר הכנסת לשעבר נחום לנגנטל(צילום: אתר הכנסת)

שכונת רמת אלישיב בלוד, שבה מתרכזת חקירה המשטרה (צילום: ירון ברנר ) (צילום: ירון ברנר )
שכונת רמת אלישיב בלוד, שבה מתרכזת חקירה המשטרה(צילום: ירון ברנר )
 

חברת קרדן נדל"ן זכתה לפני כמה שנים במכרז של רמ"י לרכישת מגרש בשכונת רמת אלישיב בלוד. החברה בנתה כבר 246 דירות ומכרה את מרביתן, בפרויקט שמיועד לציבור הדתי-לאומי. במרס 2013 חתמה החברה על הסכם עם קבוצת רכישה למכירת זכויותיה לבניית 94 יחידות דיור נוספות במגרש בלוד, תמורת כ-14 מיליון שקל. העסקה הותנתה בתנאים מתלים, בין היתר קבלת הסכמת רמ"י ומשרד השיכון להעברת מלוא הזכויות לרוכש. עם זאת, בספטמבר 2013 ביטלה קבוצת הרכישה את העסקה בנימוק שאחד התנאים המתלים לקיום העסקה לא יוכל להתקיים, ולכן העסקה לא תושלם.

 

לפני כשנה הודיעה חברת הנדל"ן רוטשטיין כי התקשרה עם חברת קרדן נדל"ן לרכישת הזכויות ל-94 הדירות בלוד ו-11 דירות נוספות, תמורת 22.5 מיליון שקל. גם עסקה זו הייתה כפופה לתנאים מתלים, כולל קבלת הסכמה עקרונית של הנהלת רמ"י להעברת הזכויות ולפיצול הסכם הפיתוח שנחתם עם קרדן. במאי 2014 דיווחה קרדן נדל"ן לבורסה שהתנאים המתלים למכירת 94 הדירות התקיימו, ושהצדדים פועלים לקיום התנאים המתלים למכירת 11 הדירות הנוספות במגרש. ביולי 2014 הושלמה העסקה למכירת 94 הדירות.

 

שורשים במפד"ל

בנצי ליברמן (55) מונה בספטמבר 2011 לתפקיד מנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) כמועמדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא עורך דין במקצועו, ובתחילת דרכו המקצועית הקים במתחם הבורסה ברמת גן את משרד עורכי הדין מלכה-אהרוני-ליברמן, שהתמחה בעסקאות נדל"ן. ליברמן היה ממקימי הישוב פדואל שבלב השומרון, הוא היה ראש המועצה האזורית שומרון, שימש כיו"ר מועצת יש"ע מ-2001 עד 2006 והיה ראש מנהלת תנופה (לשעבר מנהלת סל"ע) שטיפלה במפוני תוכנית ההתנתקות. ליברמן מזוהה עשרות שנים עם ההתנחלויות ובתפקידו כיו"ר מועצת יש"ע הוא היה חבר מרכז המפד"ל.

 

נחום לנגנטל (55) בנו של עו"ד בן ציון לנגנטל, מוותיקי המפד"ל, היה שותף לתקופה קצרה במשרד עורכי הדין של ליברמן. לנגנטל, עורך דין במקצועו, עסק בתחום עד שמונה למנכ"ל משרד התחבורה ב-1996, לאחר שכיהן כסגן ראש המועצה המקומית גבעת שמואל. הוא היה חבר כנסת מטעם המפד"ל בכנסת ה-15. ולאחר שהתפזרה עבר לנגנטל לתחום העסקים ואף הגיש תוכנית מסורת בערוץ הראשון.

 

בתגובה שפרסמה חברת קרדן נדל"ן לבורסה בנוגע לפרשה נכתב: "בהמשך לפרסומים האחרונים בתקשורת, החברה מבהירה כי החשדות לכאורה שהועלו במסגרת הפרסומים האמורים אינם מיוחסים לחברה והחברה עצמה אינה נחשדת בדבר. החברה פעלה ללא רבב ותמשיך לפעול באופן זה גם בעתיד".

 

עו"ד נוית נגב ועו"ד איריס ניב סבאג המייצגות את עו"ד לגנטל מסרו בתגובה: "עו"ד נחום לגנטל הוא איש עשייה שפעל ללא רבב בעבר בתפקידיו הציבוריים וכך הוא נוהג גם היום כאדם פרטי. מאחר שעו"ד לגנטל פעל בתום לב ואין לו, ולא היה לו מה להסתיר - הוא שיתף פעולה בחקירה והשיב בפירוט לכל שאלה שעלתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים