שתף קטע נבחר

נסראללה: "יש לנו טילי פאתח 110 מאז 2006"

רשת אל מיאדין שידרה הערב ראיון עם מזכ"ל חיזבאללה, שאמר כי הנשק שעל-פי פרסומים זרים ישראל הפציצה בסוריה, נמצא בידי הארגון מאז מלחמת לבנון השנייה. על המרגל שנתפס: "גם מנגנוני מודיעין ערביים ניסו לחדור"

בחודש מאי 2013 מסרו גורמים אמריקנים לרשת CNN כי ישראל תקפה בסוריה. יממה לאחר מכן דיווח ה"ניו יורק טיימס" כי מטרת התקיפה בנמל התעופה של דמשק הייתה משלוח של טילי קרקע-קרקע מדגם "פאתח 110" שהגיעו מאיראן והיו בדרכם לחיזבאללה. הערב (יום ה') אמר מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה כי בנוגע לאותם טילים שנחשבים ל"נשק שובר שוויון", הם מצויים בידי הארגון מאז מלחמת לבנון השנייה. "זה סוג ישן לעומת מה שיש לנו", הוא השיב. בנושא אחר אמר נסראללה: "חשפנו אדם בכיר שגויס על ידי המודיעין האמריקני והישראלי".

 

"פאתח 110": מדויק, קטלני ומגיע עד תל אביב

 

מה צפוי לנו בשנת 2015 לפי נסראללה? "אמנם האפשרות לעניין גדול עם ישראל הוא לא סביר, אבל אף אחד לא יכול לפסוק בנושא. ישראל תהיה משוגעת אם תקבל החלטה לפתוח במלחמה נגד לבנון כי אין ביכולתה לעשות זאת", אמר. נסראללה התייחס לאפשרות שהארגון יפלוש לגליל במהלך עימות: "ישראל לוקחת ברצינות את נושא הפלישה לגליל וגם אנחנו רואים בכך עניין רציני. ייתכן שנצטרך להידרש לכך וזה נלקח בחשבון. חיזבאללה ערוך מבחינת אנשיו ואמצעיו להיכנס לגליל (ומעבר לגליל). האם זה יקרה או לא? נשאיר את זה לזמן המלחמה".

 

לגבי המרגל שעל פי דיווחים בלבנון חיזבאללה מצא בשורותיו, אמר נסראללה: "הוא נעצר לפני חמישה חודשים ומשפחתו עודכנה בנושא. בלבנון פורסמו הגזמות בנוגע אליו, שהוא אחראי על מערך האבטחה של חיזבאללה, שהוא האחראי על היחידה הרקטית של הארגון או אחראי לחיסול של עימאד מורנייה. האיש לא היה קרוב לתשתית הצבאית של הארגון. הוא הודה בכל מה שהוא העביר לישראל מבחינת המידע והיקף הקשר בינו לבינם. גם מנגנוני מודיעין ערביים ניסו לחדור לשורות הארגון, אך לא הצליחו. מנגנוני ביון ערביים אספו מידע על הארגון במלחמת לבנון השנייה ומסרו אותו לישראל".

 

נסראללה נשאל על כך שלראשונה חיזבאללה קיבל אחריות על הנחת מטען באזור הר דב ב-2014. "ביחס אלינו יש דברים רגישים ומרכזיים שאי אפשר להבליג עליהם", אמר מזכ"ל חיזבאללה. "מה שקרה בחוות שבעא ב-2014 היה מסר ברור שההתנגדות אמנם מבליגה על חלק מההפרות, אבל יש הפרות שהיא לא יכולה להבליג עליהם והיא מגיבה בהתאם". לדברי נסראללה, "אנחנו ראינו בפיצוץ מכשיר ההאזנה הישראלי (שכתוצאה ממנו נהרג איש הארגון שהיה בקרבת מקום) כרצח במזיד והפרה של הריבונות של לבנון".

 

לגבי התקיפות שמיוחסות לישראל בסוריה, אמר נסראללה: "מה שפוגע בנו משפיע על ריבוי (האמל"ח), אבל לא על היכולת. כל מה שקרה עד עכשיו לא השפיע ולא משפיע עלינו מבחינת השגת עוד כוח". מזכ"ל חיזבאללה הבהיר כי הפעילות של הארגון בסוריה לא פגע ביכולותיו שאף התעצמו. הוא נתן דוגמה כי בעבר הארגון היה מסוגל מבחינה צבאית לפלוש לכמה עמדות של ישראל, אך לא להשתלט על אזור גיאוגרפי. לדבריו, כעת לארגון יש את הניסיון הזה. נסראללה אמר כי כעת הם חזקים יותר מאי פעם ובמהלך 2015 הם יהיו עוד יותר חזקים.

 

נסראללה נשאל על טיסות חיל האוויר בשמי לבנון והקווים האדומים של חיזבאללה, שחצייה שלהם תגרור תגובה נגד ישראל. "אנחנו לא יכולים להגיד זה מותר לישראל וזה לא. כל חדירה ישראלית ללבנון היא קו אדום", הוא אמר. "כל מה שמצריך תגובה מצד ההתנגדות (חיזבאללה), אנחנו משאירים את זה פתוח. תמיד יש לנו זכות להגיב על ההפרות של ישראל בלבנון מהים, מהאוויר והיבשה. ההחלטה להגיב או לא מתקבלת בהסתמך על קריטריונים הקשורים לאינטרס שלנו". לדבריו, "זו תהיה טעות לומר על מה נגיב ועל מה לא. ההחלטה להגיב היא לא אוטומטית, אלא דבר שנבחן". הוא התייחס גם לקשרים עם ארגון חמאס ואמר שהם "תוקנו במידה רבה, ללא קשר לנושא הסורי".

  

מזכ"ל חיזבאללה נסראללה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מזכ"ל חיזבאללה נסראללה(צילום: AFP)

טיל פאתח 110 (צילום: AP) (צילום: AP)
טיל פאתח 110(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

 

ביממה האחרונה והערב פורסמו עוד דברים שאמר נסראללה בראיון. "כל תקיפה בסוריה היא פגיעה בכל ציר ההתנגדות (חיזבאללה, איראן וסוריה) ולא רק בסוריה", אמר נסראללה. בתשובה לשאלה האם הציר הזה יכול להגיב על אותן תקיפות, השיב מזכ"ל חיזבאללה: "כן. ייתכן שתתקבל החלטה מהסוג הזה. הציר יכול להגיב. זה עניין פתוח שעשוי להתרחש בכל נקודת זמן". לדבריו, אין ערובה לכך שהתקיפות הישראליות יעברו ללא שתיקה.

 

"חיזבאללה מוכן וערוך להתערבות בגליל ואחרי הגליל", הוסיף ראש ארגון הטרור. "אנחנו ערוכים לכל מה שתצריך מלחמה עתידית עם ישראל". בעבר כבר איים נסראללה שלוחמיו "יכבשו את הגליל".

 

בראיון אמר מזכ"ל חיזבאללה כי לארגון "יש את כל סוגי אמצעי הלחימה שניתן להעלות על הדעת. לארגון יש נשק שהאויב מצפה לו ונשק שהאויב אינו מצפה לו". לדבריו, "יכולות הלחימה של חיזבאללה לא נפגעו ואם ישראל מסתמכת על כך, היא עושה טעות גדולה". נסראללה אמר עוד כי "ישראל מחפשת ניצחון מכריע ומהיר בכל מלחמה עתידית

וזה דבר בלתי אפשרי".

 

נסראללה התבקש להגיב להאשמות הישראליות כי חיזבאללה פועל בגולן נגד ישראל: "מה שקורה בגולן הוא התנגדות סורית מקומית. אבל אין כוח של חיזבאללה שמבצע פעולות בגולן. כבר הודענו שאנחנו מוכנים לסייע, לתמוך ולאמן. אבל לא הצענו לבצע פעולות משלנו שם. טבעי שהסורים יעשו את זה".

 

נסראללה אמר כי יש לו הוכחות לגבי ההתקשרות בין המורדים לבין ישראל בקוניטרה. "זה לא דבר שולי". לדבריו, חיל האוויר הישראלי מכשיר לעיתים את הקרקע בפני המורדים להתקפות נגד הצבא הסורי בגולן.

 

בשבוע שעבר נשא נסראללה נאום טלוויזיוני ובו התייחס לטבח במערכת העיתון הצרפתי "שארלי הבדו" ואמר כי "ארגוני הטרור (דאעש ושלוחות אל-קאעידה) פגעו בנביא באופן שלא היה כמותו לכל אורך ההיסטוריה. הם פגעו בנביא יותר מאויביו שציירו איורים והפיקו סרטים הפוגעים בו. אותם ארגונים פגעו בנביא במעשיהם המבישים". לדבריו, דאעש ואל-קאעידה מהווים איום החורג מהגבולות הפוליטיים והמדיניים והם האיום הגדול ביותר על האיסלאם ועל הנביא ומעמדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מזכ"ל חיזבאללה נסראללה
צילום: AFP
מומלצים