שתף קטע נבחר

דאעש הכפיל את שטחו: שליש סוריה בידיו

באופן מפתיע שחרר ארגון הטרור 350 יזידים מהשבי בעיראק, רובם קשישים וחולים: "כשהורו להעלות אותנו לאוטובוסים חששנו שהולכים להוציא אותנו להורג". דיווח: דאעש הגדיל שטחו בסוריה למרות מתקפות הקואליציה

זה קורה לעתים נדירות, אבל גם ארגון הטרור הרצחני חס מדי פעם על שבוייו: ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) שחרר בסוף השבוע קרוב ל-350 בני אדם מהמיעוט היזידי בעיראק. רוב האנשים ששוחררו הם אנשים מבוגרים ואנשים חולים, והם הועברו מאזור שנשלט על ידי דאעש לאזור העיר כירכוכ שנמצאת בשליטה כורדית.

 

עוד חדשות בעולם :

"אי השדים" של ארה"ב מתרוקן מיושביו

מדינה בת 66 מחפשת מדיניות חוץ עם תכלית

 

לפי שעה לא ברור מדוע שחרר דאעש את מאות השבויים, אולם ייתכן שהוא החליט לבצע מחווה הומניטרית על רקע כל הזוועות שביצע בשנה החולפת ושחלקן תועדו וזעזעו את העולם. עם העברת היזידים לידי כוחות הביטחון הכורדיים (פשמרגה) הם נלקחו לטיפול במתקן רפואי. "כמה מהאנשים פצועים, כבר סובלים מנכויות ורבים מהם סובלים מבעיות נפשיות ופסיכולוגיות", סיפר חודר דומלי, פעיל זכויות אדם יזידי, לסוכנות הידיעות הצרפתית. "הגברים והנשים האלה הוחזקו במוסול", הוא הוסיף.

 

"שלחנו צוותי מעבדה לבדוק את הדם שלהם, לשלוט על דברים כמו פוליו ומחלות מדבקות אפשריות", סיפר סמאן ברזאנג'י,

מנהל מחלקת הבריאות באזור ארביל. "צוות נוסף מטפל בצורכי הבריאות המיידיים של האנשים. אנשים עם מקרים דחופים יפונו מכאן באמבולנסים לבית חולים".

 

כמה מהיזידים סיפרו שברגע שדאעש הורה להעלות אותם על אוטובוסים הם חששו שהולכים להוציא אותם להורג. במקום זאת, הם נלקחו לנקודת מעבר בחאוויג'ה, עיירה שנשלטת על ידי ארגון הטרור הסוני, ומשם הועברו כאמור לכירכוכ.

 

קשיש יזידי בכיסא גלגלים סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית שהוא הוחזק בשבי במשך חודשים רבים. "זה היה קשה", הוא סיפר. "לא בגלל היעדר המזון אלא משום שהעברתי זמן רב כל כך בדאגה".

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

כוחות הביטחון הכורדיים הצליחו בחודש שעבר להדוף את לוחמי דאעש בצפון-מערב עיראק, ושברו את המצור הארוך שהטילו אנשי הארגון הקיצוני על הר סינג'אר שבו היו לכודים אלפי יזידים במשך חודשים. אלא שכפרים רבים עדיין נמצאים בשליטת דאעש, והארגון מאלץ נשים וילדות להתחתן או מוכר אותן לעבדות.

 

3,000 נשים וילדים עדיין בידי דאעש

על פי הערכות, מספר הנשים והילדים היזידים שנמצאים בשבי דאעש עומד על כ-3,000.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בינתיים, העיתון הבריטי "דיילי מייל" דיווח היום כי דאעש כמעט והכפיל את האזור שנמצא בשליטתו בסוריה, למרות מאות התקיפות האוויריות שבוצעו נגדו בחודשים האחרונים מצד כוחות הקואליציה בראשות ארצות הברית.

 

ארגון "הקואליציה למען סוריה דמוקרטית" (CDS) הכין מפה המראה את גודל השטח שנפל לידי דאעש בסוריה מאז אוגוסט האחרון, ונראה כי שליש מהמדינה הערבית נמצא בשליטתו ושהוא שולט על עוד מיליון בני אדם לפחות.

 

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ושר החוץ הבריטי פיליפ האמונד יכנסו פגישה של נציגי המדינות החברות בקואליציה נגד דאעש ביום חמישי בלונדון. כך הודיע גורם דיפלומטי רשמי. לכינוס עתידים להגיע שרי החוץ של 20 מדינות, בהן החברות הערביות בקואליציה, והם יבחנו יחדיו את התקדמותן במאבק בדאעש בעיראק ובסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חודשים בשבי ארגון הטרור. קשיש יזידי בכירכוכ
צילום: AFP
מומלצים