שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המפקחת: להפריד בין עמלות הסוכנים לדמי הניהול
  במכתב שפרסמה הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, היא יוצאת נגד התופעה לפיה גופי חיסכון משלמים לסוכנים עמלות גבוהות יותר - ככל שדמי הניהול שמשלם החוסך גבוהים יותר. "אסור להעדיף רווח אישי על פני טובת המבוטח". עם זאת, בשלב זה היא לא מגבילה את התופעה

  המפקחת על שוק ההון ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר יוצאת נגד התופעה לפיה סוכני ביטוח ומשווקים בתחום החיסכון הפנסיוני, מתוגמלים על ידי בתי ההשקעות וחברות הביטוח בהתאם לגובה דמי הניהול שנגבים מהלקוח.

   

  • כמה הפסדתם בפנסיה בגלל דמי הניהול?

   

  בכך קיים אינטרס ברור לאותם סוכנים להעדיף מוצר פיננסי בו דמי הניהול גבוהים יותר, כדי שהעמלות שיקבלו יהיו גבוהות יותר – בלי קשר לשאלה האם המוצר באמת טוב ומתאים ללקוח.

   

  במכתב עמדה שפרסמה היום (א') המפקחת נכתב "לגופים המוסדיים ולבעלי הרישיון ישנן חובות נאמנות כלפי לקוחותיהם. עקב מספר פניות, נבחנו לאחרונה מספר חוזים של גופים מוסדיים עם בעלי רישיון, ונמצא כי גופים מוסדיים נוהגים לשלם לבעלי רישיון דמי עמילות שנגזרים מדמי הניהול שמשלם העמית או המבוטח.

   

  "בהתאם לחוזים אלה, דמי העמילות שישולמו לבעל הרישיון יהיו גבוהים יותר ככל שדמי הניהול שישלם הלקוח יהיו גבוהים יותר".

   

  המפקחת כותבת כי "תשלום דמי עמילות באופן האמור, שמעודד בעלי רישיון להציע ללקוחות מוצרים בדמי ניהול גבוהים יותר, הוא פסול ואינו עולה בקנה אחד עם חובת הנאמנות שמוטלת הן על הגופים המוסדיים והן על בעלי הרישיונות. הגופים המוסדיים ובעלי הרישיון מחויבים לדאוג לטובת לקוחותיהם ולא להעדיף כל עניין אחר, לרבות רווחיהם האישיים, על פני טובתם".

   

  למרות הדברים, סלינגר לא קובעת במכתב איסור חד משמעי בעניין, או הוראה כל שהיא ברוח זו.

   

  מחכים לתקנות

  בהקשר זה יש לציין כי מזה זמן רב באגף שוק ההון באוצר עובדים על תקנות חדשות שיקבעו את הנהלים בנושא תגמול הסוכנים במכירת מוצרי פיננסיים כגון קופת גמל, פנסיה וביטוח (תקנות העמילות).

   

  התקנות הללו עברו כבר מספר גלגולים בטיוטות שונות שפורסמו, עוד בתקופת המפקח הקודם, עודד שריג, וכעת ממתינים לנוסח הסופי.

   

  מלשכת סוכני ביטוח נמסר בתגובה כי הלשכה "תומכת בהפרדת דמי הניהול מעמלת הסוכן, ומקווה שחברות הביטוח ירימו את הכפפה ויבנו מודל תגמול חדש, כפי שקבעה המפקחת על הביטוח בתקנות דמי העמילות".

   

  ב"פורום החוסכים לפנסיה" ברכו על המהלך. עם זאת, ציינו שם כי הם עדיין מחכים לאישור של התקנות המלאות של "דמי עמילות" שיסדירו סופית את הנושא.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המפקחת: להפריד בין עמלות הסוכנים לדמי הניהול "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לע"מ
  דורית סלינגר הממונה על שוק ההון ביטוח וחסכון משרד האוצר
  צילום: לע"מ
  מומלצים