שתף קטע נבחר

פיגוע דקירה באוטובוס בת"א: 4 פצועים קשה

פלסטיני שנסע בקו 40 בדרך בגין התנפל על הנהג והנוסעים עם סכין ודקר כמה מהם. 13 בני אדם נפצעו, מהם ארבעה באורח קשה. לוחמי יחידת נחשון שהיו באזור ירו בדוקר ועצרו אותו. עדת ראייה: "אנשים צרחו ובכו בהיסטריה"

טרור בתל אביב: צעיר פלסטיני חמוש בסכין דקר הבוקר (יום ד') 13 בני אדם בקו 40 של חברת "דן" בדרך בגין בעיר. פרמדיקים של מד"א טיפלו במקום בפצועים: מצבם של ארבעה הוגדר קשה, שלושה במצב בינוני והאחרים במצב קל. הם פונו לבתי החולים איכילוב ותל השומר. צוות יחידת נחשון של שב"ס שנסע באזור רדף אחרי המחבל וירה בו. הוא נפצע ונעצר. 

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

 (צילום: אלירן יוסף) (צילום: אלירן יוסף)
(צילום: אלירן יוסף)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

האוטובוס, קו 40, הבוקר  (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
האוטובוס, קו 40, הבוקר (צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ליאור בובליל) (צילום: ליאור בובליל)
(צילום: ליאור בובליל)

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)
 המרדף הסתיים במעצר ()
המרדף הסתיים במעצר

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

פינוי הפצועים מהזירה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פינוי הפצועים מהזירה(צילום: מוטי קמחי)

עדת ראייה במקום סיפרה ל-ynet: "נסענו במכונית אחרי האוטובוס. פתאום ראינו אנשים יורדים ממנו ורצים, צורחים ובוכים בהיסטריה. לא ידענו מה לעשות, פחדנו שיבוא גם אלינו. הגיעו מלא אמבולנסים, עכשיו פינו את כולם".

 

קרול סוויסה שעובד בסמוך, סיפר: "רצנו לזירה, ראינו אנשים רצים. תפסנו ברזלים, התחלנו לרוץ לכיוון המחבל. הוא ברח. רצתי לנהג שהיה שותת דם, עצרתי לו את הדם עד שהגיעו כוחות תוך 10 דקות. אחר כך שמענו מרחוק יריות, כשתפסו אותו".

 

לוחמי נחשון שעצרו את המחבל, היו במקום במקרה: הם עשו את דרכם בלוויית עצורים לבית המשפט, וזיהו את החשוד במעשה. הם רדפו אחריו וכאמור ירו בו ועצרו אותו. בהמשך פונה המחבל לבית החולים וולפסון. 

 

פרמדיק מד"א שי פנחס הגיע לזירת האירוע: "ראינו אוטובוס עומד וסביבו המולה גדולה. פצועים התהלכו, חלקם מחוץ לאוטובוס. שניים היו בתוכו. כולם היו בהכרה מלאה, עם פצעי דקירה בחזה ובגפיים".

 

מנהל מחלקת הכוננים במד"א, פרמדיק יפתח לוי, נתקל בנפגעים בדרכו לזירה. "כשנסעתי לרחוב יצחק שדה אזרחים סימנו לי לעצור והובילו אותי לחניון סמוך. ראיתי אישה כבת 60 שוכבת על הריצפה, כאובה וסובלת מפצעי דקירה בחזה ובגב, היא הייתה בהכרה וסיפרה שהייתה בתוך האוטובוס. היא רצה כקילומטר עד שהתמוטטה ברחוב". הפרמדיקים טיפלו בפצועים והבהילו אותם לבתי החולים.

 

"תגובה מצויינת של נהג האוטובוס"

ניצב בנצי סאו, מפקד מחוז תל אביב במשטרה, הגיע לזירה ואמר כי זהו "אירוע לאומני קשה וחמור. לשמחתי בשלב זה אין לנו שום אינפורמציה על הרוגים". לגבי המחבל אמר סאו כי מדובר בפלסטיני תושב השטחים שעלה על אוטובוס במרחק קצר מהזירה, כ-400 מטרים לפני נקודת העצירה. "מייד עם העלייה שלו לאוטובוס החל לתקוף את נהג האוטובוס בחפץ חד, פגע בו, דקר אותו כמה פעמים ודקר גם כמה נוסעים".

 

הוא ציין כי "הייתה תגובה מצוינת של נהג האוטובוס. הוא תקף אותו חזרה, הוא התנגד לתקיפה וכך הם גם היממו את המחבל התוקף". הנהג, הרצל ביטון בן 55, אב לשלושה, עובד בחברת דן 24 שנים. הוא נדקר פעמיים בחזה ולאחר שפונה לאיכילוב הוכנס לחדר הניתוח. על פי העדויות הוא הספיק לרסס גז פלפל על המחבל לאחר שזה תקף אותו.

נהג האוטובוס: הרצל ביטון ()
נהג האוטובוס: הרצל ביטון

עוד ציין סאו לשבח את "התושייה והפעילות המצוינת של צוות ליווי עצורים של יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר. הצוות הזה היה בנסיעה אחר האוטובוס, זיהה התנהגות חריגה בדרך של האוטובוס ולכן עצר. תוך כדי שנוסעים ירדו מהאוטובוס, הצליח לאתר את המחבל ולהינעל עליו". הוא סיפר כי התנהל אחריו מרדף קצר, ובמהלכו ירו בו.

 

"אנחנו במאמץ גדול מאוד לאתר חשודים. אנחנו במאמץ לאתר אם יש לו או אם היו לו סייענים, בחקירה משותפת עם השב"כ", הוסיף סאו.

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

הפיגוע בדרך בגין, תל אביב ()
הפיגוע בדרך בגין, תל אביב
 

המחבל, תושב טול כרם, זכה לגיבוי מיידי מחמאס. חבר הלשכה המדינית של התנועה, עיזאת א-שריק, בירך על הפיגוע: "פעולה הירואית ואמיצה, מדובר בתגובה טבעית לפשעים שנעשים נגד בני העם הפלסטיני".  

 

שוטר נוסף דיווח על אירועי הבוקר: "מפגע מחבל עלה לקו אוטובוס מכיוון בת ים, בחלק הדרומי של תל אביב. הוא ביצע דקירה, התעמת עם הנהג. לנהג היה תרסיס כלשהו והוא ריסס לכיוונו, אבל המחבל הספיק לדקור עוד כמה אנשים. הנהג פתח את הדלתות ואיפשר הימלטות של האזרחים, ואז הגיעו הכוחות. צוות נחשון זיהה והבין שיש אירוע חריג באוטובוס, הוא גם זיהה את המחבל ועשה פעולה יפה ואמיצה. הם צעקו לעברו, ירו וניטרלו אותו".

 

רס"ן מאור כהן מיחידת נחשון הוא זה שירה במחבל, ובהמשך סיפר ל-ynet: "היינו פה ברמזור, ראינו אוטובוס מתנדנד לצדדים, זה נראה לא שגרתי, פתאום נפתחו דלתות האוטובוס ואזרחים שיצאו צעקו: מחבל, מחבל. עצרנו. ראיתי אותו". תוך כדי מרדף אחריו הוא אף דקר אישה נוספת, לדבריו. "ראיתי שיש לו סכין. הבנתי שאם אני לא אירה עכשיו אני אפגע ואחרים עלולים להיפגע גם. אז ביצעתי את הירי".

 

"בדיוק כך צריך להגיב"

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הגיע לזירה והוסיף: "כרגע אנחנו לא יודעים אם הייתה תשתית או לא, אבל מפגע שמחליט לבצע פיגוע - קשה מאוד לאתר אותו. עדיין לא ברור אם היה לו אישור או לא, אבל גילו הצעיר מעיד כנראה שלא היה לו אישור".

 

הוא שיבח את "התגובה המהירה והטובה של כוחות הביטחון, במקרה זה של שירות בתי הסוהר, אבל גם של אזרחים. הקלתי באישור נשיאת נשק כדי לסכל מיידית את האירוע". לדבריו, "בדיוק ככה צריך להגיב כשיש מחבל שמשתולל ופוגע בנוסעים תמימים".

 

פיגוע דקירה קודם אירע בתל אביב לפני כחודשיים, סמוך לתחנת רכבת ההגנה בעיר. צעיר משכם חטף מחייל את נשקו, ולאחר מאבק דקר אותו בבטנו. מצבו הוגדר אנוש ובהמשך מת החייל מפצעיו. המשטרה עצרה את הדוקר, נור א-דין אבו חואשיה, פלסטיני בן 18, כמה מאות מטרים משם.

 

לפני כשבועיים נדקר צעיר יהודי בגבו ממברג בעיר העתיקה בירושלים. חובשים ופרמדיקים של מד"א החלו לטפל בו בזירת הדקירה, ליד שער שכם, ופינו אותו במצב בינוני לבית חולים שערי צדק. הדוקר נמלט מהמקום אך למחרת הוא נעצר.

 

 

Read this article in English

 

רועי צוקרמן השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלירן יוסף
זירת הפיגוע
צילום: אלירן יוסף
מומלצים