שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שבור-הדבק: זקן פרעה ניזוק, המוזיאון טייח
  עובדי המוזיאון המצרי בקהיר הודו כי שברו את הזקן של מסכת הזהב המפורסמת של תות ענח' אמון. בהנהלה לחצו עליהם להחזירהּ לתצוגה בהקדם, והתוצאה: אחד מהם השתמש בדבק תעשייתי וגרם נזק בלתי הפיך
  מבוכה במוזיאון המצרי בקהיר: עובדיו נאלצו להודות אתמול (יום ד') כי גרמו נזק למסכת המוות המפורסמת של הפרעה המסתורי תות ענח' אמון, לאחר ששברו את הזקן שלה - והדביקו אותו חזרה בחופזה באמצעות דבק אפוקסי. "ההנהלה לחצה עלינו לתקן זאת במהירות", הם טענו להגנתם.

   

  שלושת עובדי המוזיאון שאחראים על עבודות השחזור מסרו גרסאות שונות לגבי הנסיבות שבהן ניזוק הזקן מלכתחילה: חלקם טענו כי הוא נשבר בשנה שעברה במהלך עבודות לניקוי התיבה שמגנה על המסכה, בעוד אחרים הצהירו כי הוא הוסר בכוונה "כי היה רופף". לגבי דבר אחד הסכימו כולם - ההוראות לזרז את התיקון הגיעו מלמעלה.

  מסכת הקבורה של תות ענח' אמון. בת יותר מ-3,300 שנה (צילום: ויז'ואל/פוטוס) (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
  מסכת הקבורה של תות ענח' אמון. בת יותר מ-3,300 שנה(צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  "לצערי מי שניסה לתקן זאת השתמש בדבק אפוקסי - שהוא חזק מאוד ומשמש לרוב להדבקת מתכת ועץ - אבל הוא לא מתאים לתיקון שריד יוצא דופן כמו מסכת הזהב של תות ענח' אמון", הצהיר אחד המשחזרים. המסכה, שנחשפה ב-1922 בעקבות גילוי קברו של תות ענח' אמון ב"עמק המלכים", הינה בת יותר מ-3,300 שנה. "היה צריך לקחת את החפץ למעבדה, אבל הם הזדרזו להחזיר אותו לתצוגה וגרמו לו נזק בלתי הפיך".

   

  לדבריו, עתה ניתן לראות מרווח בין הזקן לפנים עצמן, שקודם היו צמודים זה לזו. משחזר אחר,
  שהיה עד לתיקון החפוז, סיפר כי העובדים ניסו לגרד את שכבת הדבק שנותרה והותירו שריטות על המסכה. ארכיאולוג שבחן תמונות עדכניות של המסכה העיד אף הוא כי "המסכה תוקנה אבל לא ברור עם מה. כל חפץ מאותה התקופה זקוק לתשומת לב מיוחדת, וניסיון תיקון שכזה ימשוך ודאי ביקורת רבה".

   

  תות ענח' אמון הוא אחד הפרעונים האחרונים והפחות חשובים מבחינה היסטורית בשושלת ה-18 במצרים העתיקה. רק פרטים מעטים ידועים על חייו ועיקר פרסומו בא לו בשל קברו המרהיב שהתגלה בתחילת המאה ה-20. הייתה זו הפעם הראשונה (והיחידה עד כה) בתולדות הארכיאולוגיה המצרית שנתגלה קבר מלכותי שהשתמר כמעט בשלמותו. הקבר, שכלל שלושה חדרים, הכיל יותר מ-5,000 פריטים. גופתו החנוטה של תות ענח' אמון שכנה בתוך ארון זהב מרהיב, המעוטר במסכה הנושאת את דמותו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים