שתף קטע נבחר

מחירי החשמל יירדו בפברואר בכ-10% לצרכן

מליאת רשות החשמל החליטה על הוזלת התעריפים ב-10.05% לצרכן הביתי ובכ-11.84% בממוצע. החיסכון הממוצע למשק בית: 550 שקל בשנה

מחירי החשמל צפויים לרדת בהיקף של 10.05% לצרכן הביתי ובכ-11.84% בממוצע. כך החליטה אמש (ד') מליאת רשות החשמל, הגוף המפקח על משק החשמל בישראל. ההוזלה צפויה להיכנס לתוקפה ב-1 בפברואר.

 

לכתבות נוספות על תעריפי החשמל

בינואר: מחירי הדלק והמים הוזלו; החשמל עדיין לא

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

תעריף החשמל הביתי יעמוד על 48.60 אגורות לקוט"ש, לעומת 54.03 אגורות כיום, ירידה של כ-5.43 אגורות לקוט"ש. מדובר בחסכון של כ-550 שקל למשק בית ממוצע.

 

ההוזלה היתה אמורה להיכנס לתוקף בינואר, ונדחתה כדי לאפשר שימוע לגורמים שונים בענף ובראשם חברת החשמל. מרשות החשמל נמסר, כי עלות הדחיה בהפחתה מינואר ל-1 בפברואר תוחזר לצרכנים בעדכון התעריף הבא, כך שבחישוב כללי, הצרכנים יהנו מההוזלה. ההפחתה שאושרה אמש גבוהה מההפחתה עימה יצאה הרשות לשימוע (שהיתה בגובה של 9.4% בלבד), לאור הערות חישוביות שהתקבלו במהלך השימוע מהגורמים השונים במשק.

 

הרקע: כניסת הגז הטבעי

ירידת התעריף צפויה לאור חדירה מאסיבית של יצור מגז טבעי במשק וסיום החזר חוב הדלקים בגין משבר צינור הגז ממצרים, שארע בסוף שנת 2011, ובגינו הועלה בשעתו תעריף החשמל בכ-30%.

עובד חברת החשמל בסערה. ההוזלה תהיה רטרואקטיבית לינואר (צילום: יוסי וייס, דוברות חברת החשמל) (צילום: יוסי וייס, דוברות חברת החשמל)
עובד חברת החשמל בסערה. ההוזלה תהיה רטרואקטיבית לינואר(צילום: יוסי וייס, דוברות חברת החשמל)
 

יחד עם זאת, בשנה האחרונה אירעו שינויים משמעותיים במשק החשמל, והתעריף המעודכן משקף את מכלול שינויים אלה, לרבות תחזית המבטאת את הגדלת היקפי הייצור של האנרגיה המתחדשת, הגדלת התשלומים ליצרני חשמל פרטיים, עדכון עלויות הייצור שאינן דלק והשינויים בשער הדולר.

 

מליאת רשות החשמל קבעה בהחלטתה כי יש לייצר יציבות במחירי החשמל לצרכנים, ועל כן כללה בשינוי התעריפי הנוכחי גם את תחזית העלויות לייצור חשמל והולכתו לשנת 2015, כך, התעריף שייקבע יכיל גם את השינויים הצפויים לשנת 2015.

 

השר שלום: גם משק המים יושפע

שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, סילבן שלום בירך על החלטת הרשות: "הוזלת תעריף החשמל לציבור בשיעור דו ספרתי הינה בהתאם למטרה שהצבתי ביחס למשק החשמל וליוקר המחיה והיא לעשות הכל כדי להקל על אזרחי ישראל. מיום כניסתי למשרד התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים, פעלתי נמרצות להורדת יוקר המחייה בישראל ואני שמח לבשר לכלל הצרכנים בישראל על מהלך מהותי נוסף שיקל על ההוצאות של אזרחי ישראל.

 

"ההורדה הצפויה תפחית באופן דרמטי את התשומות לתעשייה ותאפשר את צמיחתה. היא תשפיע גם על משק המים וכך נוכל להפחית עוד את מחיר המים. לאחרונה בישרנו על הפחתה מצטברת של תעריפי המים ב-25% בשנה וחצי האחרונות ומחירי המים קרובים היום למחירי 2009. ביחד עם ההורדה בתעריפי החשמל, מדובר בהוזלה משמעותית של סל הצריכה של אזרחי ישראל והקלה ביוקר המחיה".

 

יו"ר רשות החשמל, גב' אורית פרקש הכהן, מסרה: "מליאת הרשות לחשמל החליטה על הוזלת תעריף משמעותית שתחסוך למשק בית בישראל כ-550 שקל לשנה. הוזלת תעריף זו מסמנת סיום של שלוש שנים בהם חווה משק החשמל מחסור בחשמל ובדלקים, וכעת הוא עובר למשק עם יצור חשמל נקי ופרטי. הרשות תמשיך לפעול לקידום משק החשמל באופן יעיל ותחרותי לטובת הציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים