שתף קטע נבחר

ביינר: נתניהו ביקש לנאום בקונגרס שבועיים לפני הבחירות

לא 11 בפברואר, אלא 3 במרס: שבועיים בדיוק לפני שאזרחי ישראל יבחרו את נציגיהם בכנסת ה-20 ינאם נתניהו מול הקונגרס האמריקני. יו"ר בית הנבחרים ביינר אמר כי ראש הממשלה ביקש לדחות את הנאום

לא קצת יותר מחודש לפני הבחירות, אלא שבועיים בלבד לפני שאזרחי ישראל יילכו להצביע לכנסת ה-20: יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ג'ון ביינר, כתב אחר הצהריים (יום ה') בחשבון הטוויטר שלו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש לנאום בקונגרס ב-3 במרס - בזמן שבו ישהה בוושינגטון לרגל ועידת איפא"ק.

 

הציוץ של ביינר (צילום: מתוך טוויטר) (צילום: מתוך טוויטר)
הציוץ של ביינר(צילום: מתוך טוויטר)

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "נתניהו נענה בחיוב להזמנת יו"ר בית הנבחרים, בשם ההנהגה הדו-מפלגתית של בית הנבחרים והסנאט, לשאת דברים בפני מושב משותף של שני בתי הקונגרס". עוד נמסר כי ראש הממשלה צפוי להגיע לארה"ב בתחילת חודש מרס, שם ישתתף גם בוועידת איפא"ק. "הנאום בפני שני בתי הקונגרס יעניק לראש הממשלה אפשרות להודות לנשיא ברק אובמה, לקונגרס ולעם האמריקני על תמיכתם בישראל", נמסר מלשכת ראש הממשלה. ראש הממשלה נתניהו אמר: "לכבוד לי לקבל את ההזמנה הזאת, אשר משקפת את הידידות המיוחדת בין ישראל וארה"ב, כמו גם את התמיכה הדו-מפלגתית החזקה לישראל ברחבי ארה"ב".

 

נתניהו הוסיף: "רק בשבוע שעבר שוחחתי עם הנשיא אובמה על האתגרים המשותפים הניצבים בפנינו מצד הקיצונים האסלאמיסטים, לרבות הטרור המתגבר ושאיפתה של איראן להשיג נשק גרעיני. אני מצפה לאפשרות לחלוק בפני המושב המשותף את חזונה של ישראל לפעולה משותפת על מנת להתמודד עם איומים אלה ולהדגיש את מחויבותה של ישראל לקשר שמאחד את שתי הדמוקרטיות שלנו".

 

אתמול נודע כי נתניהו הוזמן על ידי יו"ר בית הנבחרים האמריקני לנאום בפעם השלישית בפני הקונגרס האמריקני. יו"ר בית הנבחרים ביינר אישר שההזמנה מתבשלת כבר כמה שבועות. "לא התייעצתי עם הבית הלבן", הודה ביינר בשיחה עם כתבים בקונגרס. התאריך המקורי של ההזמנה היה ל-11 בפברואר.

 

דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי מסרה כי הממשל בדרך כלל שומע על ביקור של מנהיג באמצעות הודעה שלו או של המדינה שלו ולא דרך הקונגרס, אבל הממשל לא יתנגד לביקור הזה. "הוא דיבר בפני המליאה הרבה פעמים בעבר, זה בהחלט לא משהו שאנחנו התנגדנו אליו או שאנחנו מתנגדים לו באופן כללי", היא אמרה.

 

נתניהו בנאומו הקודם בקונגרס האמריקני, בשנת 2011 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו בנאומו הקודם בקונגרס האמריקני, בשנת 2011(צילום: AFP)
 

בסביבת ראש הממשלה אישרו שהתקבלה הזמנה ונתניהו ייענה לה בחיוב. מקורבי ראש הממשלה דחו

טענות שההזמנה נובעת מרצון של הרפובליקנים לסייע לנתניהו בבחירות בישראל, ואמרו כי ההזמנה האמריקנית היא של שתי המפלגות.

 

עוד נמסר כי האמריקנים מבקשים לשמוע את עמדת ישראל ערב עסקת הגרעין בין המעצמות לאיראן. "עיתוי ההזמנה נקבע על סמך לוח הזמנים שקשור להתקדמות שיחות המעצמות עם איראן והרצון לשמוע את עמדת ישראל", נמסר עוד. יש לציין כי המועד להשגת הסכם בין איראן למעצמות נקבע לחודש יולי, חמישה חודשים אחרי נאום נתניהו.

 

הזימון של נתניהו בעיתוי רגיש כל כך הוא בגדר קריאת תיגר של הקונגרס על הנשיא ברק אובמה, שהיה בדרכו לאיידהו בזמן הפרסום. רק אתמול בלילה הצהיר אובמה, בנאום השנתי לאומה שנשא בפני הקונגרס, כי יתנגד להטלת סנקציות נוספות על איראן ויטיל וטו על כל החלטה כזו. בכך עשוי נאום נתניהו לגרור עימות נוסף בין וושינגטון לירושלים.

 

 

איתמר אייכנר ואטילה שומפלבי השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו בקונגרס לפני כ-4 שנים
צילום: רויטרס
מומלצים